7451

انویدیا دو کارت گرافیک GTX 980 و GTX 970 مبتنی بر معماری جدید Maxwell را معرفی کرد

انویدیا دو کارت گرافیک جدیدی را برای PC ها معرفی کرده است. یک پرچمدار با نام GTX 980 که یک پردازنده گرافیکی دارد و دیگری یک میان رده با نام GTX 970. هر دوی این کارت گرافیک ها مبتنی بر نسل دهم معماری Maxwell انویدیا هستند که نوع هسته آن نیز Kepler میباشد.

علاوه بر قدرت بالای این دو کارت گرافیک، انویدیا چند تکنولوژی همراه این کارتهای گرافیک معرفی کرده است. یکی از این تکنولوژی ها Voxel Global Illumination یا VXGI نام دارد که شدت روشنایی جهانی بلادرنگ را ممکن میسازد. این امکان باعث میشود که نور به صورت طبیعی بیشتر از روی سطح منعکس شود و در نتیجه واقعی تر و دقیقتر به نظر رسد.

NVIDIA-GeForce-GTX-980-600x308

همچنین ویژگی دیگری با نام MFAA وجود دارد. این ویژگی مخفف Multi-Frame Sampled Anti-Aliasing میباشد که باعث کار آمدتر آن نسبت به Multisample Anti-Aliasing سنتی و قدیمی تر میشود. انویدیا مدعی است این ویژگی باعث کیفیت عکس ۴X MSAA در عملکرد ۲x MSAA است.

یکی دیگر از ویژگی های جدید این دو کارت گرافیک ویژگی Dynamic Super Resolution است که عموما به عنوان supersampling شناخته میشود. کاری که این ویژگی انجام میدهد ارائه و رندر بازیها با رزولوشن بالاتر از مانیتور شما است. بنابراین اگر شما مانیتوری با رزولوشن ۱۰۸۰p دارید، این کارت گرافیک ها بازیها را در فرمت ۴K یا بیشتر رندر میکند و آن را به اصطلاح downsample میکند، یعنی با مانیتور شما متناسب میشود و تصویر را روی آن جا میدهد. تصویر حاصل شفاف تر بوده و اثرات نامطلوب کمتری در نتیجه روش های نادرست نمونه برداری دارد. این اثرات نامطلوب اغلب اوقات در بازیها وجود دارد و برای از بین بردن آن گزینه هایی مانند FSAA یا SSAA در تنظیمات anti-aliasing در دسترس است. اما در این مورد اینکار را روی خود کارت گرافیک هایش به صورت نرم افزاری انجام داده و شما نیازی نیست که وارد تنظیمات بازی شوید. البته با فرض اینکه بازی این حق انتخاب را برای شما گذاشته باشد.

nvidia-geforce-gtx-980

همچنین بهبود هایی برای فراهم کردن برنامه های واقعیت مجازی انجام گرفته است. بهبود هایی مانند VR SLI که در ان شما میتوانید چند پردازنده گرافیکی را برای یک چشم مشخص اختصاص دهید. همچنین پیچیدگی های غیر همزمان باعث کاهش تاخیر زمان به نصف شده است و استریو اتوماتیک که باعث بهبود سازگاری بازی با دستگاههایی مانند Oculus Rift میشود.

GTX 980 و GTX 970 از شرکای سخت افزاری مختلفی در دسترس خواهد بود، از جمله این شرکا میتوان به ASUS ،Colorful ،EVGA ،Gainward ،Galaxy ،Gigabyte ،Innovision 3D ،MSI ،Palit ،PNY و Zotac اشاره کرد. قیمت این کارت گرافیک ها از ۵۴۹ دلار برای GTX 980 و ۳۲۹ دلار برای GTX 970 شروع میشود.

dual-maxwell-teaser

منبع : gsmarena

منبع: برترین در زمین

پیشنهاد می شود

1 comments

  1. کامپیوتر الغدیر 2 سال قبل

    مطلب مفیدی بود. تشکر بابت سایت مفیدتون.

    پاسخ دادن لایک دوست نداشتن