samsung-qualcomm

سامسونگ برای کوالکام پردازنده تولید می کند !

برای تقریبا سه سال است که سامسونگ برای خرید و بهره‌مندی از پردازنده‌های پرقدرت به شرکت کوالکام وابسته بوده است. دلیل عمده این وابستگی به ارائه تکنولوژی پشتیبانی‌کننده‌ی شبکه LTE بازمی‌گردد که از سوی کوالکام در محصولات اسنپ‌دراگون استفاده می‌شود.

حالا گزارش جدیدی ورق این وضعیت را بازگردانده تا این بار کوالکام برای تولید چیپست های موردنیاز خود به سامسونگ متوسل شود. ظاهرا این شرکت قسمتی از تولیدات و سفارشات خود را به سامسونگ واگذار خواهد کرد. ساخت این چیپست ها از سوی سامسونگ در قالب فرآیند ۱۴ نانومتری FinFet اختصاصی این شرکت می‌باشد که نوع تولید آن، چیپست‌هایی قدرتمندتر و بهینه‌تر در مصرف انرژی را نتیجه می‌دهد.

گفته شده که این چیپست ها در سال ۲۰۱۵ به دستگاه‌های موبایل راه پیدا می‌کنند. لازم به یادآوری است که چیپست های کنونی اسنپ‌دراگون ۸۰۵ کوالکام با فرآیند ۲۸ نانومتری تولید می‌شوند.

سامسونگ به شکل رسمی این همکاری را اعلام نکرده و منابع مطلع از تصمیمات این شرکت، چنین خبری را نقل کرده‌اند. پس از اپل، کوالکام دومین شرکتی خواهد بود که وابستگی بزرگی به سامسونگ جهت تولید پردازنده‌های موبایل پیدا خواهد کرد. کوالکام علارغم تصاحب ۵۰ درصدی بازار چیپست های موبایل، همیشه از شرکت‌های دیگری جهت شراکت در فرآیند ساخت محصولات خود استفاده کرده و حالا این قرعه به نام سامسونگ و تولید چیپست های ۱۴ نانومتری آن افتاده است.

انتشار این خبر مقارن شده با اعلام هفته گذشته سامسونگ مبنی بر تولید موفقیت‌آمیز مدلی از چیپست های اگزینوس حامل مودم‌های LTE که به وضوح میدان بازی را تا حد زیادی به نفع این شرکت تغییر می‌دهد.

این همکاری اما در نهایت به سود هر دو شرکت تمام خواهد شد و سامسونگ که به تازگی به تولید چیپست های پیشرفته LTE وارد شده، می‌تواند درس‌های بسیاری را از شریک باتجربه خود فرا بگیرد.

منبع : sammobile
منبع : گجت نیوز

پیشنهاد می شود

0 comments