g1222

گوگل موتورولا را با قیمت تنها ۲٫۹۱ میلیارد دلار به لنوو می‌فروشد

حدود دو سال و نیم پیش گوگل موتورولا را تصاحب کرد و حالا ساعاتی پیش این کمپانی اعلام کرد که موتورولا را طی قراردادی با ارزش تنها ۲٫۹۱ میلیارد دلار به کمپانی چینی لنوو می‌فروشد.

وبلاگ رسمی گوگل به نقل از «لری پیج» مدیرعامل گوگل نوشته است: “بازار گوشی‌های هوشمند بسیار رقابتی است و برای پیشرفت و موفقیت باید تمام انرژی خود را صرف کرد. به همین خاطر ما فکر می‌کنیم که لنوو که دارای کسب‌وکار در حال پیشرفت گوشی‌ها و بزرگ‌ترین تولیدکننده PCهاست می‌تواند بهتر موتورولا را اداره کند. این اقدام گوگل را قادر می‌سازد تا به نفع تمامی کاربران گوشی‌های هوشمند در هر جای جهان انرژی خود را بیشتر روی نوآوری اکوسیستم اندروید متمرکز کند.”

شاید مبلغ ۲٫۹۱ میلیارد دلار از نظر شما آن‌چنان مبلغ کمی هم نباشد اما در نظر داشته باشید که گوگل موتورولا را دو سال پیش به قیمت ۱۲٫۵ میلیارد دلار خریداری کرده بود. البته به عنوان بخشی از قرارداد آمده است که گوگل کماکان گنجینه عظیم پتنت‌های موتورولا شامل اپلیکیشن‌ها و اختراعات فعلی این کمپانی را در اختیار خواهد داشت. کمپانی چینی لنوو حدود ۲۰۰۰ پتنت موتورولا را صاحب خواهد شد و در مورد بقیه پتنت‌ها از گوگل لایسنس دریافت خواهد کرد.

به این ترتیب شاید این سوال پیش بیاید که اصولاً هدف گوگل از خرید موتورولا چه بوده است. گوشی‌ها خوش‌قیمت و کاربردی موتو ایکس و موتو جی هرچند با استقبال خوبی مواجه شدند اما نتوانستند جلوی ضرردهی روز به روز این کمپانی را بگیرند. حالا لنوو فرصت خواهد داشت تا کمی از مشکلات فروش پایین کامپیوترهایش را با عرضه گوشی‌های هوشمند در کشور آمریکا جبران کند. حتماً به خاطر دارید که لنوو چندین سال پیش همچنین برند ThinkPad را نیز از غول بازنشسته آمریکایی IBM خریداری کرده بود.

منبع: فارنت

پیشنهاد می شود

0 comments