آفت جوندگان موزی مهار می‌شود – خبرگزاری گزارشگر آی تی | اخبار ایران و جهان

آفت جوندگان موزی مهار می‌شود - خبرگزاری گزارشگر آی تی | اخبار ایران و جهان

نوبخت اژدری در گفت‌وگو با خبرنگار گزارشگر آی تی، اظهار کرد: آفت جدیدی که بر اثر تغییرات آب و هوایی در دشت اردبیل گریبانگیر کشاورزان شده، حضور جوندگان موزی به ویژه موش در مزارع سیب‌زمینی و گندم است که تا ۳۰ درصد خسارتی را به این اراضی وارد کرده است.

وی تصریح کرد: با تلاش همکاران سعی بر این است تا در ۹۷ هزار هکتار اراضی عملیات مبارزه به صورت سمپاشی، مایه‌کوبی و طعمه‌گذاری انجام شده و جلوی خسارت وارده به مزارع و کشتزارها گرفته شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: ما توصیه‌های لازم را در ماه‌های گذشته به سیب‌زمینی‌کاران دشت اردبیل انجام دادیم و امیدواریم با مراقبت بیشتر جلوی وارد آمدن خسارت به مزارع سیب‌زمینی به دنبال شیوع برخی بیماری‌های قارچی و فصلی گرفته شود.

اژدری افزود: به زارعان سیب‌زمینی توصیه کردیم که از آبیاری مزارع به ویژه در روزهای بارندگی پرهیز کرده تا بهنگام و به موقع این آبیاری‌ها انجام و جلوی شیوع بیماری بادزدگی جلوگیری شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: مدیریت مزرعه از همه جهات و کارشناسی‌های انجام گرفته باید با نظارت و دقت بیشتر بوده تا آسیبی به مزارع سیب‌زمینی وارد نشود.

اژدری اضافه کرد: برای جلوگیری از خسارت وارده عملیات مبارزه با آفات و برخی بیماری‌ها به ویژه حضور جوندگان موزی در دستور کار است که با همکاری سایر نهادها امیدواریم در این زمینه موفق عمل کنیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: تلاش ما بر این است تا با آگاه‌سازی کشاورزان فرصتی را مهیا کنیم تا از وارد آمدن خسارت عمده به مزارع جلوگیری شده و به نوعی مهار این بیماری و آفت شکل گرفته را شاهد باشیم.

به گزارش خبرنگار گزارشگر آی تی، علاوه بر مزارع، در ماه‌های اخیر اهالی اردبیل به ویژه ساکنان اطراف رودخانه بالیقلوچایی از وجود جوندگان موزی به ویژه موش‌های بزرگ ابراز نگرانی کرده و از مسئولان شهرداری و مدیریت پسماند خواستند تا با اقدامات به موقع به ویژه سمپاشی جلوی ازدیاد جمعیت موش در اطراف رودخانه بالیقلو و صدمه وارد شدن به خانه‌های اطراف به نوعی گرفته شود.

آفت جوندگان موزی مهار می‌شود – خبرگزاری گزارشگر آی تی | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آفت جوندگان موزی مهار می‌شود – خبرگزاری گزارشگر آی تی | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آفت جوندگان موزی مهار می‌شود – خبرگزاری گزارشگر آی تی | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.