آیا هواشناسی در اطلاع رسانی بارش های سیل آسای مشهد تعلل کرد؟

آیا هواشناسی در اطلاع رسانی بارش های سیل آسای مشهد تعلل کرد؟

به گزارش گزارشگر آی تی، تولید بارش به رنگ های مختلف یک ماتریس است که یک ضلع آن احتمال وقوع پدیده و ضلع دیگر خسارات محتمل است. بخش دوم را از نظر تجربی پیش بینی می کنیم. در مناطقی که امکان خطر باشد، هشدار نارنجی صادر می کنیم که به درستی این هشدار برای استان خراسان رضوی صادر شد.

صادق ضیاییان در گفت وگو با گزارشگر آی تی، در پاسخ به این پرسش که آیا صدور هشدار قرمز (بالاترین سطح هشدار) برای استان خراسان رضوی لازم نبود؟ توضیح داد: آخرین هشدار قرمز هواشناسی مربوط به استان سیستان و بلوچستان بود. بیش از 200 میلیمتر بارش در آن استان ثبت شد این در حالیست که بارش مشهد 32 میلیمتر بود بنابراین درست نبود برای این میزان بارش، هشدار قرمز صادر شود.

رییس مرکز ملی پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوای سازمان هواشناسی اضافه کرد: هشدار قرمز برای بارش های بیش از 100 میلیمتر منتشر می شود و حجم خسارات به گونه ای است که نیاز به امدادرسانی در سطح ملی و اقدامات استان های معین و آن منطقه ماه ها درگیر خسارات ناشی از مخاطره جوی مانند بارش های سیل آساست اما در بارش های کمتر از این مقدار تنها کمک های منطقه ای کافی است و استان توانایی حجم خسارات وارد شده را دارد. با توجه به بارش 32 میلیمتری در مشهد، استان امکان مدیریت شرایط را داشت بنابراین صدور هشدار در سطح نارنجی کافی بود.

وی درباره انتقادات نسبت به ناکافی بودن اطلاع رسانی درباره بارش های سیل آسا در استان خراسان رضوی گفت: بارش های رگباری و سیل در این منطقه 26 اردیبهشت ماه رخ داد. اداره کل هواشناسی استان خراسان رضوی 24 اردیبهشت هشدار زرد صادر و با تشدید ناپایداری های جوی 25 اردیبهشت هشدار نارنجی منتشر کرد و حتی احتمال وقوع سیل را بخش هایی از مشهد پیش بینی کرد.

ضیاییان در پایان تاکید کرد: هشدارهای هواشناسی از چند روز قبل از مخاطرات جوی مانند بارش های سیل آسا صادر می شود تا مردم و مسوولان آگاه شوند و تمهیدات لازم را بیندیشند. تداوم صدور هشدار در زمان وقوع یک واقعه، فایده ای ندارد.

47232

آیا هواشناسی در اطلاع رسانی بارش های سیل آسای مشهد تعلل کرد؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آیا هواشناسی در اطلاع رسانی بارش های سیل آسای مشهد تعلل کرد؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آیا هواشناسی در اطلاع رسانی بارش های سیل آسای مشهد تعلل کرد؟"، کلیک کنید.