ارتباط بیماری های التهابی روده با «دی ان ای»

ارتباط بیماری های التهابی روده با «دی ان ای»

متخصصان علوم پزشکی در انگلیس از شناسایی یک عامل اصلی در بروز بیماری التهابی روده (IBD) خبر داده اند.

به گزارش گزارشگر آی تی، این متخصصان در مطالعات خود «نقطه ضعیفی» را در «دی ان ای» پیدا کرده اند که در 95 درصد از مبتلایان به این بیماری وجود دارد.

این عامل باعث می شود که برخی از سلول های ایمنی باعث التهاب بیش از حد در روده شوند.

به گفته این متخصصان، داروهایی که از قبل وجود داشته ظاهرا در تحقیقات آزمایشگاهی روند بیماری را معکوس کرده است و اکنون آنها به دنبال آغاز آزمایش های انسانی هستند.

بیماری «کرون» یا کولیت های «اولسراتیو» از شایع ترین اشکال بیماری التهابی روده هستند. تخمین زده می شود که این بیماری ها حدود نیم میلیون نفر را در انگلیس تحت تاثیر قرار داده اند. اکنون محققان می گویند این بیماری ها ممکن است توسط «اسید دیوکسی ریبونوکلییک» (دی ان ای) ایجاد شوند.

به گزارش بی بی سی، ابتلا به این بیماری های روده ای اغلب از نوجوانی یا جوانی شروع می شود.

مشکل چگونه ایجاد می شود؟

یکی از بخش های سیستم ایمنی که به شدت در بروز بیماری التهابی روده (IBD) نقش دارد، گلبول های سفید خون به نام ماکروفاژها هستند.

در نتیجه تحقیقات مشاهده شد که «نقطه ضعیف» موجود در دی ان ای در ترشح مواد شیمیایی التهاب زا توسط ماکروفاژها که مسیول کشتن میکروارگانیسم ها هستند، نقش دارد.

در این مواقع ماکروفاژها به پوشش روده ها سرازیر می شوند و در آن جا مواد شیمیایی به نام «سیتوکین» آزاد می کنند که منجر به التهاب شدید می شود. التهاب بخشی از پاسخ طبیعی بدن به عفونت است اما وجود طولانی مدت التهاب می تواند عواقب مخربی برای سلامتی داشته باشد.

گروهی از محققان در موسسه فرانسیس کریک و دانشگاه کالج لندن برای کشف علت این نوع التهاب روده دست به تجزیه و تحلیل ژنتیکی عمیقی زدند.

آنها بخشی از کد ژنتیکی یا دی ان ای را کشف کردند که به نظر می رسد «تنظیم کننده اصلی» التهاب ماکروفاژ است.

این ژن مجموعه ای از مواد شیمیایی التهابی را که ماکروفاژها آزاد می کنند، کنترل می کند و برخی از افراد با نسخه ای از این ژن متولد می شوند که بدن آنها را مستعد به واکنش بیش از حد در مقابل آن می کند.

آزمایش های بیشتر که در مجله «نیچر» به تفصیل منتشر شده، نشان داده است داروهایی که قبلا برای شرایط دیگر مانند سرطان تایید شده بودند، می توانند این التهاب را بیش از حد تسکین دهند.

به رغم این یافته ها اما هنوز در کوتاه مدت درمان جدیدی برای این نوع از بیماری التهاب روده وجود ندارد.

هدف این پژوهشگران شروع کارآزمایی های بالینی در عرض پنج سال آینده است.

پایان خبر گزارشگر آی تی

ارتباط بیماری های التهابی روده با «دی ان ای»

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارتباط بیماری های التهابی روده با «دی ان ای»" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارتباط بیماری های التهابی روده با «دی ان ای»"، کلیک کنید.