ارجاع 900 هزار پرونده به دفاتر مشاوره و مددکاری پلیس در سال جاری

ارجاع 900 هزار پرونده به دفاتر مشاوره و مددکاری پلیس در سال جاری

مدیرکل مرکز مشاوره و مددکاری اجتماعی فراجا از ارجاع نزدیک به 900 هزار پرونده به دفاتر مشاوره و مددکاری پلیس در 10 ماهه امسال خبرداد.

به گزارش گزارشگر آی تی، سرهنگ سیدمجید موسوی راد در تشریح خدماتی که مرکز مشاوره پلیس ارایه می دهد، گفت: نیروی انتظامی از سال 80 متوجه شد پرونده های خانوادگی در کلانتری ها مطرح می شود که اگر مداخله لازم صورت گیرد، این پرونده ها به محیط امن خانواده باز می گردد و در همین راستا نیز دفاتر مشاوره شکل گرفت که در نتیجه آن تا امروز رشد و پویایی خوبی در این زمینه اتفاق افتاده است.

وی با بیان این که بسیاری فعالان حوزه مددکاری و مشاوره از سوی پلیس استخدام شده و پرونده های خانوادگی را از چرخه قضایی و انتظامی خارج ساخته و به سمت خانواده باز می گردانند، گفت: در مراکز استان ها نیز مرکز مشاوره تخصصی داریم که در کنار کلانتری ها، به مردم ارایه خدمت می دهد.

موسوی راد با اشاره به این که مراکز فوق پاسخگوی سوالات مردم در زمینه پرونده های حقوقی است و پلیس در این راستا تلاش دارد فضای جامعه را به سوی آرامش سوق دهد، خاطرنشان کرد: در 10 ماه از سال 1402 نزدیک به 900 هزار پرونده مطرح بود که درصد زیادی از این ها با مصالحه روبه رو شده است.

وی این روند را به چرخه تولید فضای روانی اجتماعیِ مثبت در جامعه تشبیه کرد و افزود: پرونده با سه روش مراجعه مستقیم مردم، تماس از سوی 110 و همچنین ارجاع توسط مرجع قضایی به دایره اجتماعی کلانتری ها ارجاع داده می شود. در این فرآیند پرونده ابتدا به مشاوران ما ارجاع داده می شود تا موضوع مشخص شود. درست مانند بیماری که با علامتی از درد به پزشک مراجعه می کند و این جا پزشک تشخیص لازم را می دهد.

موسوی راد بر لزوم آموزش مهارت های زندگی در جامعه تاکید کرد و افزود: اگر این مهارت ها آموخته شود، دعوای والدین و فرزند و مشکلات زناشویی کاهش پیدا می کند.

وی اضافه کرد: تمام فارغ التحصیلان مددکاری و مشاوره، با مراجعه به کلانتری ها می توانند از چگونگی همکاری با واحدهای مددکاری ما کسب اطلاع کنند. درحال حاضر از فارغ التحصیلان دانشگاه ها جذب نیرو می کنیم و دانشگاه علوم انتظامی هم گروه روانشناسی را برای همکاری داراست.

موسوی راد با بیان اینکه این ساختار در اولویت 90 درصد کلانتری های کشور قرار داده شده است و جزیی از ساختار پلیس محسوب می شود، گفت: هرچند کلانتری مناطق مختلف آسیب های متفاوتی پیش رو دارند ولی ما متناسب با هر موضوع، نفراتی برای حل و فصل آسیب های روانی و اجتماعی داریم.

مدیرکل مرکز مشاوره و مددکاری اجتماعی فراجا بر ضرورت توسعه سلامت بهداشت روان، مدیریت هیجان و کنترل خشم در جامعه تاکید کرد و گفت: باید متناسب با پیشرفت و تکنولوژی های روز خدمت رسانی کنیم؛ حضور ما در فضای مجازی و خدمات غیرحضوری در پنج سال آینده پیش بینی شده که اگر مراجعه حضوری اتفاق نیفتد، خدمات آنلاین به مردم ارایه شود.

پایان خبر گزارشگر آی تی

ارجاع 900 هزار پرونده به دفاتر مشاوره و مددکاری پلیس در سال جاری

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارجاع 900 هزار پرونده به دفاتر مشاوره و مددکاری پلیس در سال جاری" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارجاع 900 هزار پرونده به دفاتر مشاوره و مددکاری پلیس در سال جاری"، کلیک کنید.