از ممنوع التصویریم در تلویزیون ناراحت نیستم

به گزارش خبرگزاری گزارشگر آی تی، برنامه ای که منتشرنشده انتقاداتی را به سوی او روانه کرده که چطور یک جراح متخصص با این حجم کار که در حوزه موسیقی هم وارد شده، حالا برنامه تلویزیونی هم تولید کرده است. انتقادی که صابری در این گفتگو در کنارآسیب شناسی برنامه های سلامت محور تلویزیون به آن پاسخ می دهد.
2 سال در جستجوی مجوز
مسعود صابری که چند سال پیش هم در برنامه تلویزیونی اکسیر هم راه با فرزاد حسنی یک برنامه آموزشی در حوزه پزشکی اجرا کرده، معتقد است که برنامه های حوزه سلامت و پزشکی در تلویزیون از فقر جدی محتوا رنج می برند.
صابری گفت: پس از گذشت چند سال از برنامه اکسیر به این فکر کردم که می توانیم با استفاده از آن تجربه یک برنامه آموزشی پزشکی تولید کنیم که به ایده آل هایم نزدیکتر باشد و بتواند در حین انتقال مفاهیم آموزشی آنقدر جذابیت داشته باشد که مخاطب را تا پایان برنامه با خود نگه دارد؛ مشکلی که برنامه فعلی با آن روبرو هستند.
مسعود صابری که با هدف پر کردن این خلا، ریالیتی شوی پزشکی با موضوعات مبتلابه جامعه تولید کرده که پس از 2 سال سرگردانی در جستجوی یک مجوز پخش دو قسمت از آن با نام «دکتر مسعود» در شبکه نمایش خانگی پخش شد و اکنون در تدارک تولید فصل اول آن هستند.
شکل گیری کاراکتر «دکتر مسعود»
دکتر مسعود صابری درپاسخ به این سوال که اساس شکل گیری ایده شو تلویزیونی پزشکی «دکتر مسعود» از کجا آمده، گفت: برای پاسخ به این سوال باید به تاریخ اتفاقات بازگردیم. البته من از سال های قبل دوست داشتم برنامه ای آموزشی در حوزه پزشکی تهیه کنم که جذابیت داشته باشد و مردم بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. کارهایی هم کردیم اما آن طور که می خواستم از آب درنیامد.
او افزود: اکسیر تجربه خوبی بود و بااینکه ساعت پخشش بسیار بد بود، مخاطب خودش را داشت. تجربه اکسیر و برخی حضورهای تلویزیونی دیگرم تجربه خوبی بود که بتوانم ایده نهایی را جذاب تر کنم که درنهایت شد «دکتر مسعود».

به گفته مسعود صابری این ایده اوایل سال 1399 به اجرا نزدیک شد: قبل از آذر سال 1399 تا پایان همان سال تلاش کردیم مباحثی همچون چگونگی کاراکتر یک اجرا کننده شوی تلویزیونی در حوزه پزشکی، استایل مو و ریش و صورت، نوع لباس پوشیدن، چگونگی صحبت کردن، نوع عینک و خلاصه جزیی ترین موارد مثل نوع نگاه به دوربین و … را به طور مشخص تعیین کنیم و الباقی ویژگی هایی موردنظر برای دکتر مسعود را نهایی کنیم و بالاخره ساخت استودیو از اواخر سال 1399 شروع شد و در تیرماه سال 1400 به پایان رسید.

از ممنوع التصویریم در تلویزیون ناراحت نیستم
اهمیت جزییات فنی
دکتر مسعود صابری درباره ویژگی های فنی یک برنامه تلویزیونی جذاب در حوزه پزشکی گفت: یک برنامه باید از نظر نور و تصویر و صدا و کلاً دکور بسیار فاخر باشد و بخش سناریو هم مرتباً چکش کاری شود.
او افزود: بعضاً خودمان چالش هایی هم در این حوزه داشتیم و کار آن طور که می خواستم بی نقص از آب درنمی آمد. برای همین بعدها در گروه نویسندگان و ژورنالیست هایمان با وسواس بیشتر تغییراتی دادیم که برنامه ازنظر سناریو پیشرفت کند تا بتواند مخاطب را نگه دارد.
صابری ادامه داد: تولید برنامه های آموزشی به ویژه در حوزه پزشکی بسیار متفاوت از شوهای سرگرمی است و اگر تمامی ظرافت ها رعایت نشود مخاطب خسته می شود و آن را رها می کند.
ماجرای مجوز و پخش در روبیکا
مسعود صابری با اشاره به اینکه همین دشواری ها در طول تولید برنامه «دکتر مسعود» هم وجود داشته و باعث جدایی کارگردان هنری از تیم شده گفت: ساخت برنامهٔ پزشکی فکر خوبی بود اما هیچ وقت نتوانستیم تمام عوامل را با سختگیری های کارگردان هنری (فواد صفاریانپور) هماهنگ کنیم و همین شد که او از تیم جدا شد تا اینکه بل از شب یلدای گذشته در دیداری با فواد متوجه شدم که روبیکا به داستان برنامهٔ ما علاقه نشان داده و توانایی دریافت مجوز پخش آن هم دارد!
وی افزود: در همان دیدار کارگردان چند دقیقه ای از صحبت های من را فیلمبرداری کرد تا بتوانیم در میان برنامه قبلی بگنجانیم و به نوعی آپدیت کنیم که درنهایت دو قسمت آن پخش شد.
ماجرای ممنوع التصویری
دکتر مسعود صابری گفت: هیچ وقت به پخش تلویزیونی برنامه فکر نکردم چون فکر می کنم از حدود سال 1397 به بعد من در رادیو و تلویزیون، ممنوع التصویر و ممنوع الصدا شدم. البته هیچ گاه این موضوع را به طور رسمی به من اعلام نکردند ولی با توجه به برخی رفتارها به این مسیله پی بردم. برای مثال به برنامه ای دعوت می شدم اما در روز ضبط برنامه، تلفنی به من اطلاع می دادند که نمی توانم در برنامهٔ تلویزیونی زنده حضور داشته باشم.اعتبارم را از مردم می گیرم نه کس دیگری
صابری درباره دلیل این نوع برخوردها افزود: از علت اصلی این برخوردها بی اطلاع هستم. اما گمان می کنم رویکرد مسیولان به این شکل باشد که حضور فردی در برنامه های صداوسیما برای او شبیه به تبلیغات عمل می کند. البته نباید منکر این شد که رسانهٔ ملی باوجود تمام انتقاداتی که به نوع عملکردش وارد است همچنان در برخی حوزه ها باعث اعتبار افرادی می شود که در برنامه های آن مقابل دوربین قرار می گیرند.
او افزود: حتی امروزه باوجود کاهش شدید تعداد مخاطبان صداوسیما هنوز هم افرادی هستند که پای ثابت برنامه های تلویزیونی باشند. به هرحال شاید بر اساس دکترین مسیولان صداوسیما عدم شایستگی من تشخیص داده شده باشد .این اتفاق بارها برای افراد مختلف ازجمله مجری های تلویزیونی تکرار شده است.
دکتر مسعود صابری ادامه داد: البته که تلاش من برای مردم بوده و هنوز هم مخاطب خودم را دارم و مردم هستند که باید در مورد حذف من تصمیم بگیرند نه جای دیگری چون اساساً من اعتبار و محبوبیتم را از مردم گرفتم نه کس دیگری. حتی می توانم بگویم به نوعی از اینکه که در تلویزیون رسمی ممنوع التصویر ناراحت نیستم چون در شرایط امروز این یعنی من در کنار مردم بوده و از جنس مردم هستم.
او گفت: البته از سویی هم متاسفم چون بهترین و کاربردی ترین جا برای نشر آموزش عمومی پزشکی به مردم همین تلویزیونی هست که ظاهرا حضور من در آن ممنوع است.

از ممنوع التصویریم در تلویزیون ناراحت نیستم
دوران مجوز ندادن به سر آمده
مسعود صابری با ابراز تاسف از این نحوه برخورد رسانه ملی گفت: تاسف من به خاطر عدم پخش برنامه خودم نیست، به خاطر عدم پخش برنامه هایی از این دست است که موضوع پزشکی دارند و مخاطب مستقیم آن مردم هستند. ای کاش به جای روبیکا، صداوسیما برای پخش چنین برنامه هایی پیش قدم می شد. برنامه هایی که هدف آنها آموزش عمومی به مردم بود و به یقین بهترین مکان برای پخش چنین برنامه ای، تلویزیون و رسانهٔ ملی کشور است.
صابری افزود: به هرحال وقتی در تلویزیون ممانعت می شود، ساترا پیش قدم خواهد شد و حتی در صورت ممانعت ساترا، به راحتی می توان برنامه را در شبکه های اجتماعی منتشر کرد. به مدد شبکه های اجتماعی دیگر دوران مجوز ندادن به سرآمده. به اعتقاد من اگر یک برنامه از طریق آموزش های مختلف قادر باشد حتی جان یک نفر را نجات دهد و یا به بهبود یک نفر کمک کند، رسالت و وظیفهٔ خود را انجام داده است و اگر مدیران به این مسیله فکر می کردند شاید داستان جور دیگری پیش می رفت.
مردی برای همه فصول بودن الزاما بد نیست
مسعود صابری در واکنش به این موضوع که چون هم جراح است هم خواننده هم نویسنده و حالا هم مجری؛ عده ای با نگاه انتقادی و عده ای هم از سر علاقه مندی عنوان «مردی برای همه فصول» را به او داده اند، گفت: از کسانی که از سر علاقه مندی این لطف را دارند ممنونم و به آن دسته ای که انتقاد دارند هم احترام می گذارم.
صابری ادامه داد: بالاخره قرار نیست سلیقه همه یک جور باشد؛ آن هم در حوزه هنر. قرار نیست که ایجاد یک فضای چندصدایی فقط در حد شعار و حرف باقی بماند؛ آن هم زمانی که خودمان مطالبه گر چنین شرایطی هستیم. البته به نظرم مردی برای همه فصل ها بودن نه تنها الزاماً بد نیست که می تواند خوب هم باشد.
مردم را به حال خودشان بگذاریم؛ برایشان تصمیم نگیریم
به گفته صابری تعدد کاراکتر متر و معیار دقیقی برای قضاوت یک فرد نیست و باید نحوه اجرا در جایگاه های مختلف معیار قرار بگیرد.
مسعود صابری ادامه داد: درکل معتقدم این جور مواقع متر و معیار استقبال مردم است. باید بگذاریم خود مردم تعیین کنند که برخوردشان با مسعود صابری جراح، خواننده، مجری و … چطور باشد. مردم ما باهوش هستند و وقتی کسی گنده گویی کند یا ادعایی بیش از توانش داشته باشد، با بایکوت کردن به خوبی او را به حاشیه می رانند؛ کما اینکه تاکنون چه در حوزه هنر چه درسیاست و فرهنگ بارها شاهد این رفتار جمعی بوده ایم. پس بهترین راه این است که مردم را به حال خودشان بگذاریم، برایشان تصمیم نگیریم و شرایطی ایجاد کنیم که خودشان انتخاب کنند.
آنچه برای من از هر چیزی مهمتر است اینه که دوست دارم مردم بدانند که دانستن حق آنهاست و من برای دانستن مردم و آموزش پزشکی در کشور در طول 4 سال گذشته نهایت تلاشم را انجام دادم.

22057

از ممنوع التصویریم در تلویزیون ناراحت نیستم

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از ممنوع التصویریم در تلویزیون ناراحت نیستم" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از ممنوع التصویریم در تلویزیون ناراحت نیستم"، کلیک کنید.