اقدامات شهید امیرعبداللهیان موجب کاهش سیاست های خصمانه در منطقه شد

اقدامات شهید امیرعبداللهیان موجب کاهش سیاست های خصمانه در منطقه شد

یک کارشناس مسایل منطقه گفت که اقدامات منطقه ای دستگاه دیپلماسی در 33 ماه گذشته در دولت سید ابراهیم رییسی و مدیریت آقای امیرعبداللهیان باعث شد بسیاری از سیاست های خصمانه در سطح منطقه کاهش یابد و این یک موفقیت و راهگشا برای کشور بود.

«جعفر قنادباشی» در گفت وگو با گزارشگر آی تی درباره عملکرد سیاست خارجی در 33 ماه فعالیت دولت سیزدهم گفت که اگر به کشورهای اسلامی و جهان سوم نگاه کنیم؛ دو دسته سیاست خارجی می بینیم که در حال پیگیری است. دسته ای از کشورها هستند که همسو با قدرت های جهانی و سلطه گر هستند و دسته ای هم موافق این روند نیستند و سیاست خارجی شان مستقل از سیاست جهانی و بر اساس منافع راهبردی شان دنبال می شود. معتقدم سیاست خارجی دولت سیزدهم بیش از دولت های قبلی مستقل و مبتنی بر اصول اساسی کشور بود و اقای امیرعبداللهیان به خوبی این روند را دنبال کردند.

وی ادامه داد: آقای امیرعبداللهیان اعتقادی به همسویی با جریان های سلطه بین المللی نداشت و در اصل نگاهش به منافع ملی و نیازهای داخلی، فرهنگ و خواسته های عمومی بود و با بسیاری از وزیران خارجی دیگر در دولت های قبلی متفاوت بود. این نگاه مستقل ایشان حتی در تشریفات و پوشیدن لباس و تنظیم ساختار وزارت خارجه موثر بود.

این کارشناس مسایل بین الملل گفت، خیلی از کشورهای منطقه که به لحاظ سیاسی و اقتصادی در نوع خود مهم و موثر هستند به دلیل اتخاذ سیاست همسو با غرب معنای استقلال در تصمیم گیری را آن طور که ایران تجربه کرده است، نکردند.

وی گفت که یکی از مهم ترین اقدامات دستگاه دیپلماسی در 33 ماه فعالیت این بود که در شرایط فعلی کشور، از حوزه دیپلماسی مسایل اقتصادی و تعاملات تجاری دنبال شد و به دنبال آن شاهد همکاری های منطقه ای ایران در حوزه ای اقتصادی و تجاری با کشورهای منطقه و نیز جهان بودیم.

قنادباشی با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی و دولت در این مدت در راستای تقویت جبهه مقاومت حرکت کردند و در کشورهای مختلف این جبهه بیش از گذشته فعال و قوی تر شده است، گفت: در این مدت وزارت خارجه به سرپرستی آقای امیرعبداللهیان توانست در بسیاری از کشورهای همسایه که ما سفیر نداشتیم، سفیر مستقر کند و روابط سیاسی و دیپلماتیک به نوعی دوباره قوت بگیرد.

وی افزود: هم چنین تلاش شد تا همکاری ها و تعاملاتی در این چارچوب در قالب یک دفاع دسته جمعی و همکاری های منطقه ای وجود دارد، به عنوان یکی از راه های حفظ امنیت حفظ شود. گسترش این نوع همکاری ها در گذشته فراموش شده بود اما در دوران امیرعبداللهیان در آفریقا و آمریکای لاتین و آسیا یک همکاری منطقه ای شکل گرفت و کوشش شد تا با کشورهای دیگر منطقه مثل عربستان روابط به وضعیت سابق برگردد که خوشبختانه شاهد تحولات بسیار مثبتی در این رابطه بودیم.

این کارشناس مسایل بین الملل گفت: اقدامات منطقه ای دستگاه دیپلماسی در این مدت و ارتقاء روابط دیپلماتیک باعث شد بسیاری از سیاست های خصمانه، کاهش یابد و این یک موفقیت بزرگ بود.

وی گفت: بازگشایی سفارت ایران و عربستان و از سویی همکاری با امارات، کویت و عمان در این مقطع گسترش یافت و به ویژه در رابطه افزایش قدرت معنوی، سیاسی و نظامی جبهه مقاومت موفقیت هایی داشتیم که کم سابقه بود.

پایان خبر گزارشگر آی تی

اقدامات شهید امیرعبداللهیان موجب کاهش سیاست های خصمانه در منطقه شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اقدامات شهید امیرعبداللهیان موجب کاهش سیاست های خصمانه در منطقه شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اقدامات شهید امیرعبداللهیان موجب کاهش سیاست های خصمانه در منطقه شد"، کلیک کنید.