الگوبرداری چینی ها از کوسه/ ساخت جنگنده ای سریع و قدرتمند!

به گزارش خبرگزاری گزارشگر آی تی، پوست کوسه توسط فلس های V شکل مسطح ریز پوشیده شده است که به آن دندانه های پوستی می گویند که بیشتر شبیه دندان هستند تا فلس ماهی؛ این دنتیکول ها کشش و تلاطم را کاهش می دهند و به کوسه اجازه می دهند سریعتر و بی صداتر شنا کند.

الگوبرداری چینی ها از کوسه/ ساخت جنگنده ای سریع و قدرتمند!
دنتیکول های پوست کوسه

چین مدعی است که به نوآوری پیشگامانه ای دست پیدا کرده است که می تواند صنعت هوانوردی را متحول کند؛ ساختاری الهام گرفته از پوست کوسه که در یک موتور توربوفن تعبیه شده است. طبق ادعای چینی ها، این پیشرفت نویدبخش کاهش قابل توجه درگ و افزایش بازده موتور است و به طور بالقوه چین را به خط مقدم توسعه موتورهای نسل بعدی سوق می دهد.

ساختار تازه معرفی شده “پوست کوسه” که به طور دقیق از یک آلیاژ تیتانیوم با استحکام بالا و از طریق چاپ سه بعدی دقیق ساخته شده است، توسط محققان چینی به عنوان یک تغییر دهنده بازی در آیرودینامیک مورد استقبال قرار گرفته است.

به گفته South China Morning Post (SCMP)، این فناوری پیشرفته پتانسیل کاهش کشش را تا 10 درصد دارد که جهشی قابل توجه در عملکرد موتور را نشان می دهد.

نقطه کانونی این تلاش پیشگامانه در یکی از اجزای موتور است که به نام پوشش میانی شناخته می شود؛ این عنصر حیاتی که بیش از یک متر قطر دارد، دارای شیارهای بیونیک با طراحی دقیقی است که هرکدام از آن ها 15 تا 35 میکرومتر (ظریف تر از موی انسان) عمق دارند.

ساخت چنین آلیاژ سختی با چنین دقتی روی چاپگر سه بعدی دست نیافتنی بود اما محققان با موفقیت از طریق تکنیک های پیشرفته چاپ سه بعدی و نرم افزارهای تجاری بر این چالش بزرگ غلبه کردند.

پوشش میانی، یک عنصر ساختاری مهم در موتورهای هوانوردی، با اتصال اجزای مختلف موتور و انتقال نیروی رانش به بدنه هواپیما، نقشی محوری ایفا می کند.

علیرغم ظرافت، بدنه دارای استحکام قابل توجهی است که می تواند بارهای بیش از 10 تن را تحمل کند. این پیشرفت نویدبخش صنعت هوانوردی است و عصر جدیدی از طراحی موتورهای سبک تر و کارآمدتر را نوید می دهد.

الگوبرداری چینی ها از کوسه/ ساخت جنگنده ای سریع و قدرتمند!
جنگنده j-20

این جهش نوآورانه می تواند پکن را برای رسیدن به ایالات متحده و متحدانش در توسعه موتورهای مدرن، یعنی زمینه ای که چین از لحاظ تاریخی در آن عقب مانده است، یاری دهد.

برای سال ها، هواپیماهای نظامی چین به شدت به موتورهای جت وارداتی از روسیه متکی بودند که اغلب از مشکلات قابلیت اطمینان و عملکرد پایین تر رنج می بردند.

این وابستگی باعث شد چین سرمایه گذاری خود را در توسعه موتورهای بومی افزایش دهد. گنجاندن بهبود عملکرد موتور جت در سال 2016 در سیزدهمین برنامه پنج ساله چین نقطه عطفی را رقم زد و بر اهمیت استراتژیک پیشرفت صنعت هوافضا تاکید کرد.

از آن زمان، تلاش های چین به ثمر نشسته است. این کشور شروع به تجهیز جت های جنگنده رادارگریز برتر J-20 خود به موتورهای Emei Woshan-15 (涡扇-15 یا WS-15) ساخت داخل کرده است.

این پیشرفت در سطح بین المللی نیز واکنش برانگیز بوده است؛ جان آر. اسندن، مدیر نیروی محرکه مرکز مدیریت چرخه حیات نیروی هوایی ایالات متحده، سرمایه گذاری قابل توجه چین در فناوری های پیشرانه را تایید کرد و هشدار داد که ایالات متحده در حال از دست دادن پیشرانه خود به چین است.

الگوبرداری چینی ها از کوسه/ ساخت جنگنده ای سریع و قدرتمند!
جنگنده j-20

رسانه های چینی ادعا می کنند که این آخرین فناوری پوست کوسه می تواند چین را به یک موقعیت رقابتی سوق دهد.

منبع: eurasiantimes

227227

الگوبرداری چینی ها از کوسه/ ساخت جنگنده ای سریع و قدرتمند!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "الگوبرداری چینی ها از کوسه/ ساخت جنگنده ای سریع و قدرتمند!" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "الگوبرداری چینی ها از کوسه/ ساخت جنگنده ای سریع و قدرتمند!"، کلیک کنید.