اوکراین توانایی استفاده موثر از تسلیحات پیشرفته آمریکایی را ندارد

رابرت پی استورچ، بازرس کل پنتاگون اذعان کرد که ایالات متحده هیچ برنامه ای برای نگهداری، سرویس یا تعمیر تانک ها، خودروهای زرهی و سیستم های دفاع هوایی که واشنگتن به ارتش اوکراین داده است، ندارد.

به گزارش گزارشگر آی تی، در شرایطی که اوکراین هر روز بیشتر در باتلاق جنگ فرو می رود و خبری از کمک های مالی و نظامی بیشتر از سوی غرب نیست، این مقام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفت، شکست در برنامه ریزی، «توانایی اوکراین برای مبارزه موثر با استفاده از تجهیزات ارایه شده توسط ایالات متحده و همچنین آمادگی وزارت دفاع برای مقابله با سایر تهدیدهای امنیت ملی در صورت نیاز را به خطر می اندازد.»

استورچ در دو گزارش اصلاح شده که روز سه شنبه برای عموم منتشر شد، فاش کرد که ایالات متحده 186 وسیله نقلیه جنگی بردلی و 189 وسیله نقلیه پیاده نظام استرایکر، 31 تانک اصلی نبرد آبرامز و تعداد نامشخصی از سامانه های پدافند هوایی پاتریوت را به اوکراین تحویل داده است.

به گفته بازرسانی که در این گزارش ها به آنها اشاره شده، وزارت دفاع واشنگتن «برنامه ای را برای حفظ هیچ یک از آنها توسعه نداده یا اجرا نکرده است» و هشدار دادند که هیچ چیزی وجود ندارد که نشان دهد این تسلیحات در اکتبر 2024 قابل نگهداری است.

بر اساس این گزارش ها، تمامی سیستم های تسلیحاتی از ذخایر خود ارتش ایالات متحده «بدون محدودیت» و تحت «اختیار» ریاست جمهوری گرفته شده اند. یکی از مقامات به بازرسان گفت: «اگر این رویه ادامه یابد، «ممکن است وزارت دفاع نیاز داشته باشد که بین آمادگی واحدهای اوکراینی یا آمادگی واحدهای ارتش ایالات متحده یکی را انتخاب کند.»

اوکراین توانایی استفاده موثر از تسلیحات پیشرفته آمریکایی را ندارد

به دلیل کمبود قطعات و کمبود خطوط تولید یا پرسنل آموزش دیده، تشکیلات نظامی-صنعتی ایالات متحده برای جایگزینی سیستم های تسلیحاتی ارسال شده به اوکراین تلاش کرده است. تعمیر و نگهداری در این گزارش ها به عنوان یک «طرح دیرهنگام» برای پنتاگون توصیف شده است که تمرکز اصلی آن تسلیح اوکراین در «سریع ترین زمان ممکن» بود.

به گزارش راشا تودی، یکی از مقامات فرماندهی آمریکا در اروپا به بازرسان گفت «مدل فعلی در بلندمدت پایدار یا موثر نخواهد بود.»

استورچ در بیانیه ای گفت: «وزارت دفاع بدون برنامه ای برای اطمینان از سودمندی بلندمدت آنها، وسایل نقلیه زرهی و سیستم های دفاع هوایی را به اوکراین ارایه کرد. در حالی که وزارت دفاع در حال حاضر روی توسعه چنین طرحی کار می کند، فقدان آینده نگری در این زمینه نگران کننده است.»

اوکراین توانایی استفاده موثر از تسلیحات پیشرفته آمریکایی را ندارد

بر اساس گزارش های استورچ، ارتش ایالات متحده «قطعات یدکی، مهمات و پشتیبانی تعمیر و نگهداری محدود» را ارسال کرد و «این تلاش ها را در یک برنامه جامع پایداری هماهنگ یا تنظیم نکرد.» رابرت استورچ خاطرنشان کرد: «آنچه ارسال شد شامل برخی مواد مصرفی و قطعات یدکی برای تعمیر و نگهداری میدانی و همچنین اقلام اضافی بود که از تجربه ایالات متحده در عملیات سیستم های تسلیحاتی در عراق، افغانستان و سوریه به دست آمد.»

در این گزارش آمده است، در حالی که تحت اختیارات کنونی کنگره برای ارسال تسلیحات به اوکراین نیازی به نگهداری نیست، «به احتمال زیاد سیستم های تسلیحاتی بدون آن قادر به انجام ماموریت نیستند.»

به گفته وزارت دفاع روسیه، حداقل یک سامانه پاتریوت آمریکا توسط موشک های مافوق صوت منهدم شده است. طی سال گذشته، اوکراین شاهد نابودی چندین خودروی بردلی و استرایکر در تلاش برای پیشروی در برابر دفاع روسیه بود. تاکنون هیچ گزارش عمومی مبنی بر استفاده از تانک های آبرامز در عملیات رزمی فعال منتشر نشده است.

پایان خبر گزارشگر آی تی

اوکراین توانایی استفاده موثر از تسلیحات پیشرفته آمریکایی را ندارد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اوکراین توانایی استفاده موثر از تسلیحات پیشرفته آمریکایی را ندارد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اوکراین توانایی استفاده موثر از تسلیحات پیشرفته آمریکایی را ندارد"، کلیک کنید.