باکو از دادگاه لاهه خواست به شکایت ارمنستان مبنی بر تبعیض نژادی رسیدگی نکند

باکو از دادگاه لاهه خواست به شکایت ارمنستان مبنی بر تبعیض نژادی رسیدگی نکند

جمهوری آذربایجان مدعی شد ایروان صلاحیت طرح شکایت تبعیض نژادی علیه باکو را در دادگاه لاهه نداشته و از دیوان بین المللی دادگستری خواست این پرونده را بررسی نکند.

به گزارش گزارشگر آی تی، وکلای جمهوری آذربایجان از دادگاه عالی سازمان ملل خواستند شکایت ارمنستان در رابطه با مناقشه دیرین دو کشور بر سر منطقه قره باغ را کنار بگذارد؛ زیرا این منطقه در حوزه قضایی این دادگاه نیست.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس» ارمنستان این پرونده را در سال 2021 در دیوان بین المللی دادگستری تشکیل داده و در آن باکو را به «سیاست نفرت پراکنی علیه ارمنستان» متهم کرد؛ سیاستی که به گفته ایروان به «تبعیض سازمان یافته، کشتار گسترده، شکنجه و دیگر تجاوزها» منجر شده است.

این مناقشه از تنش های دیرینه میان دو کشور نشات می گیرد که در سال 2020 به جنگی بر سر قره باغ کوهستانی منجر شد و 6600 کشته به دنبال داشت. قره باغ کوهستانی در خاک جمهوری آذربایجان واقع شده بود، اما اکثریت ساکنان آن ارمنی تبار بوده و از زمان یک جنگ جدایی طلبانه در 1994، تحت حمایت دولت ارمنستان قرار داشتند.

کنوانسیون بین المللی علیه تبعیض نژادی به طرفین مناقشه اجازه می دهد تا در صورت عدم حصول نتیجه در مذاکرات دو جانبه، مسیله خود را به دادگاه لاهه ببرند. با این حال، وزیر خارجه جمهوری آذربایجان امروز با اشاره به اینکه ایروان و باکو در وهله اول مذاکره ای در این باره نداشته اند، از دیوان بین المللی دادگستری خواست به شکایت ارمنستان رسیدگی نکند.

همزمان با طرح اظهارات باکو در دیوان بین المللی دادگستری، به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، «النور ممدوف» معاون وزیر خارجه جمهوری آذربایجان امروز اعلام کرد باکو تمامی اسرای جنگی و بیشتر بازداشت شدگان ارمنی را آزاد کرده است، بجز کسانی که مرتکب جرایم سنگین شده اند.

این دیپلمات گفت: «تمامی اسرای جنگی و بیشتر بازداشت شدگان به ارمنستان بازگردانده شده اند. مابقی هنوز در حبس هستند زیرا یا به جرایم سنگینی مانند مزدوری ، شکنجه و قتل متهم شده اند یا دادگاه ها در حال رسیدگی به اتهامات آن ها در حوزه جنایات جنگی، تروریسم یا جدایی طلبی هستند.»

او در ادامه گفت: «به بیان دیگر، در بازداشت نگه داشتن این افراد هیچ ارتباطی به تبعیض نژادی ندارد.»

پایان خبر گزارشگر آی تی

باکو از دادگاه لاهه خواست به شکایت ارمنستان مبنی بر تبعیض نژادی رسیدگی نکند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "باکو از دادگاه لاهه خواست به شکایت ارمنستان مبنی بر تبعیض نژادی رسیدگی نکند" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "باکو از دادگاه لاهه خواست به شکایت ارمنستان مبنی بر تبعیض نژادی رسیدگی نکند"، کلیک کنید.