با این 5 عادت سلامت قلب خود را تضمین کنید

با این 5 عادت سلامت قلب خود را تضمین کنید

آفتاب نیوز :

مهم ترین نکته برای داشتن یک زندگی سالم و دور از بیماری، مراقبت از قلب است؛ اما از آنجا که بیماری قلبی همچنان از علل اصلی مرگ و میر به شمار می رود، لازم است که اقدامات جدی تری هم در سطح اجتماعی و هم به صورت فردی انجام شود.

 مواردی مانند فعالیت بدنی، وزن، سیگار کشیدن، کلسترول، فشار خون، قند خون و رژیم غذایی از عوامل تاثیرگذار بر سلامت قلب هستند که نحوه اثرگذاری آن ها در افراد مختلف، متفاوت است، اما بسیاری از بیماری های قلبی عروقی مانند اضافه وزن، کلسترول بالا، قند و فشار خون بالا، به طور مستقیم تحت تاثیر رژیم غذایی و تغذیه هستند. ایجاد الگو های غذایی سالم، یک راه موثر و آسان برای مراقبت از قلب و پیشگیری از بیماری هاست.

در ادامه پنج نکته مهم و کاربردی برای داشتن یک رژیم غذایی سالم به شما معرفی می شود که رعایت آن ها منجر به ارتقای سلامت قلب و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می گردد.

1) میوه و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید

رژیم های غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات می توانند با تامین مواد مغذی ضروری مانند ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان ها، خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهند. بسیاری از میوه ها و سبزیجات حاوی سطوح بالایی از ویتامین های C و E هستند که خواص آنتی اکسیدانی دارند. علاوه بر این، میوه ها و سبزیجات سرشار از پتاسیم هستند و به کاهش فشار خون کمک می کنند.

اگرچه میوه ها به طور طبیعی حاوی مقادیر زیادی قند هستند، اما باید بدانید فیبر موجود در میوه، سرعت و میزان جذب قند را در بدن کاهش می دهد.

بر اساس مطالعات، کسانی که در رژیم غذایی خود از سبزیجات و میوه ها استفاده می کنند، نشانگر های زیستی مربوط به بیماری قلبی در آن ها کمتر است.

2) از غلات کامل استفاده کنید

خوردن غلات کامل به جای غلات تصفیه شده، گام بزرگی در مراقبت از سلامت قلب است. تفاوت اصلی بین غلات کامل و تصفیه شده این است که در غلات کامل هنوز فیبر و مواد مغذی وجود دارند، اما در غلات تصفیه شده مانند ماکارونی و نان سفید با حذف سبوس، فیبر و مواد مغذی حذف شده اند.

غلات کامل منبع عالی فیبر و ویتامین های ضروری B و E، منیزیم و سلنیوم هستند که به کاهش سطح کلسترول و دفع خطر بیماری قلبی کمک می کنند.

3) مصرف چربی های ناسالم را محدود کنید

چربی های اشباع شده و ترانس می توانند سطح کلسترول بد (LDL) و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهند. با محدود کردن مصرف این چربی ها، که در گوشت، غذا های فرآوری شده و محصولات لبنی وجود دارند، به کاهش سطح کلسترول و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک کنید.

4) دو بار در هفته ماهی بخورید

ماهی هایی مانند سالمون، تن و ساردین سرشار از اسید های چرب امگا 3 هستند که با کاهش تری گلیسیرید، خطر ابتلا به بیماری های قلبی، التهاب و فشار خون را کاهش می دهند.

هم چنین می توانید مکمل های امگا 3 را نیز مصرف کنید.

5) زودتر شام بخورید

آخرین عادت غذایی که ضامن سلامت قلب شماست، این است که آخرین وعده غذایی خود را زودتر و در ساعات اولیه بخورید. این عادت در مدیریت وزن به شما کمک می کند و هم چنین در ارتقای سلامت قلب موثر است. مدیریت وزن عامل مهمی در کاهش خطر بیماری قلبی است؛ زیرا چاقی با برخی از عوارض قلبی مانند بیماری عروق کرونا ویروس، فیبریلاسیون دهلیزی و نارسایی قلبی مرتبط است.

بر اساس مطالعات، زودتر خوردن وعده های غذایی، از افزایش وزن جلوگیری می کند. زمانی که شما وعده شام را زود می خورید، به بدن این امکان را می دهید گلوکز اضافی را بسوزاند و آن را به عنوان چربی ذخیره نکند.

با این 5 عادت سلامت قلب خود را تضمین کنید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "با این 5 عادت سلامت قلب خود را تضمین کنید" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "با این 5 عادت سلامت قلب خود را تضمین کنید"، کلیک کنید.