بررسی «ایمنی ساختمان ها» در میرگزد گزارشگر آی تی؛ از ضرورت بازنگری قوانین تا ایجاد شناسنامه ایمنی

بررسی «ایمنی ساختمان ها» در میرگزد گزارشگر آی تی؛ از ضرورت بازنگری قوانین تا ایجاد شناسنامه ایمنی

میزدگرد بررسی وضعیت ایمنی در ساختمان های کشور با عنوان «برزخ ایمنی در ساختمان ها» در جریان دومین روز از نمایشگاه رسانه های ایران در غرفه گزارشگر آی تی برگزار شد.

به گزارش گزارشگر آی تی، صبح امروز و در جریان دومین روز از نمایشگاه رسانه های ایران، غرفه گزارشگر آی تی در این نمایشگاه میزبان کارشناسان و متخصصان حوزه ایمنی بود تا به بررسی وضعیت ایمنی در ساختمان ها، راهکارهای ارتقاء ایمنی، تحلیل وضعیت ایمنی سازه ها و وظیفه دستگاه ها در این خصوص بپردازند.

محمود قدیری، معاون پیشین سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران، حامد کیخا، متخصص مقاوم سازی و بازسازی سازه ها در برابر سوانح و ایمان شیخ انصاری، معمار و مدرس دانشگاه مهمانان این میزگرد حضور داشتند.

 قدیری، معاون پیشین سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران در این میزگرد بر ضرورت بازنگری در قوانین و مقررات حوزه ایمنی تاکید کرد و در عین حال گفت که باید ضمانتی برای اجرای قوانین وجود داشته باشد تا پس از تصویب شاهد دور زدن قانون یا عدم اجرای آن به بهانه های مختلف نباشیم.

وی همچنین بر ضرورت ارتقاء و نظارت بر ایمنی لوازم و اشیاء داخلی نیز تاکید کرد و گفت: گاهی یک حریق رخ می دهد، ساختمان ایمنی کاملی هم دارد، اما وجود یک مبل که در ساخت آن از مواد سمی استفاده شده، شرایطی را ایجاد می کند که فرد گرفتار در خانه بر اثر استنشاق گاز سمی جان خود را از دست می دهد. پس موضوع ایمنی موضوعی فرابخشی است که باید با استفاده از تدوین پیوست های ایمنی، یکپارچه سازی قوانین و … به آن پرداخته شود.

ایمان شیخ انصاری، معمار و مدرس دانشگاه نیز در این میزگرد تاکید کرد که باید به نقش دستگاه هایی نظیر شهرداری نیز در ایمنی ساختمان ها توجه کرد. در مواردی شهرداری در کمیسیون های خاص مجوز اضافه طبقه و … را صادر می کند. اما وقتی حادثه رخ می دهد، دیگر پاسخگوی این نیست که چقدر مجوزی که برخلاف مقررات صادر کرده در وقوع این حادثه نقش داشته است. در همین حادثه بیمارستان گاندی، اصلا سوال جدی که به آن پاسخ داده نشد، این است که چرا باید در خیابانی با عرض خیابان گاندی و در محدوده ای که به فاصله چند ده متر از آن بیمارستان هایی مانند بیمارستان دی، هاشمی نژاد و … واقع است، چنین بیمارستان مرتفعی آن هم با نمای کامپوزیت ساخته شود.

شیخ انصاری ادامه داد: ما قطعا نیازمند قوانین جامع و الزام آور در این خصوص هستیم، اما فراتر از قوانین باید همین قوانین فعلی را هم بتوانیم به درستی اجرا کنیم. اجرای قوانین نباید مقطعی و سلیقه ای باشد. همه باید مسیولیت خود و نقشی که دارند را برعهده بگیرند، وزارت کار، وزارت مسکن، شهرداری، نظام مهندسی و … هرکدام دارای مسیولیت هستند.

حامد کیخا، متخصص مقاوم سازی و بازسازی سازه ها در برابر سوانح نیز با تاکید بر اینکه قوانین ایمنی در کشور ما الزام آور نیست، گفت: هربار یک قانون جدید در کشور تصویب شده که درپی وقوع یک حادثه بوده است. پس از زلزله منجیل، زلزله بم و … هربار تغییراتی در وضعیت ایمنی ساختمان ها و استانداردهای آن شاهد بودیم. اما موضوع این است که برای ساختمان های قدیمی تر کاری انجام نشده و نمی شود که بگوییم تمام ساختمان هایی که قبل از ساخت مثلا سال 84 ساخته شده باید تخریب شود. خب این ها باید مقاوم سازی شوند که این فرآیند زمان بر است.

وی گفت: لازم است که تمام ساختمان ها در کشور شناسنامه ایمنی داشته باشد. این شناسنامه باید وضعیت ایمنی را در تمام ابعاد از جنس سازه گرفته تا اجرا و مصالح و … در بربگیرد. 

مشروح این میزگرد در روزهای آتی در گروه حوادث گزارشگر آی تی منتشر می شود. 

پایان خبر گزارشگر آی تی

بررسی «ایمنی ساختمان ها» در میرگزد گزارشگر آی تی؛ از ضرورت بازنگری قوانین تا ایجاد شناسنامه ایمنی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بررسی «ایمنی ساختمان ها» در میرگزد گزارشگر آی تی؛ از ضرورت بازنگری قوانین تا ایجاد شناسنامه ایمنی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بررسی «ایمنی ساختمان ها» در میرگزد گزارشگر آی تی؛ از ضرورت بازنگری قوانین تا ایجاد شناسنامه ایمنی"، کلیک کنید.