بلیت هواپیما امسال گران می شود؟

بلیت هواپیما امسال گران می شود؟

آفتاب نیوز :

محمد محمدی بخش با حضور در بیست و چهارمین نمایشگاه رسانه های ایران در غرفه گزارشگر آی تی درباره یارانه سوخت هواپیما بیان کرد: نرخ سوخت باید واقعی شود و این درخواست دولت و حتی شرکت های هواپیمایی است؛ اما در حال حاضر تنها مزیت رقابتی شرکت های هواپیمایی ایرانی، در جنگ نابرابر حوزه هوانوردی، همین یارانه سوخت است، زیرا همه دنیا به شرکت های هواپیمایی کمک می کنند. این تعریف یا کمک نقدی است یا به روش های دیگر.

وی ادامه داد: ما در یک جدول نرخ تمام شده قیمت هواپیما را تعیین کردیم، همچنین نرخ حساسیت قیمت سوخت به نرخ بلیت هواپیما را مشخص کردیم؛ یعنی اگر قیمت سوخت 600 تومان با بیشتر باشد، خروجی آن مشخص است. ما در شورای عالی هواپیمایی کاملا موافقیم که این نرخ واقعی شود. اما نظام و کشور باید بپذیرد که قیمت تمام شده بلیت نمی تواند تابع نرخ گذاری مشخص شده باشد، یعنی نسبت نرخ حساسیت سوخت به نرخ بلیت باید رعایت شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه همه بزرگان نظام برای تصمیم گیری این موضوع مهم جلسه می گذارند، گفت: این تصمیم دلایل و اثرات متعددی می تواند بر صنعت و اقتصاد داشته باشد که محاسن و معایبی هم دارد که باید در کمیسیون اقتصادی دولت به عنوان مرجع تصمیم گیر این موضوع بررسی شود تا تصمیم نهایی گرفته شده و به تایید رییس جمهور برسد و ابلاغ شود.

تولید سوخت هوایی ایران، کمتر از پنج میلیون لیتر در روز است

محمدی بخش با بیان اینکه کلیه تولید ما در سوخت هوایی کمتر از پنج میلیون لیتر در روز است، گفت: بنزین هوایی با بنزین معمولی متفاوت است. مشتقاتی از نفت سفید با افزودنی هایی ترکیب شده و سوخت هوایی را تشکیل می دهد و فرآیند آن با تولید بنزین معمولی متفاوت است. در نتیجه به موضوع ناترازی سوخت ارتباطی ندارد؛ همچنین میزان مصرف پروازهای داخلی و خارجی شرکت های داخلی، ایرلاین های خارجی، نیروهای مسلح، شرکت های هلی کوپتری است.

وی با بیان اینکه شرکت های هواپیمایی مجاز به افزایش قیمت بلیت نیستند، گفت: سازمان هواپیمایی، تعزیرات و قوه قضاییه به موضوع افزایش قیمت بلیت ورود کرده  و جریمه های سنگینی وضع کردند. ما البته حرف شرکت های هواپیمایی را هم می شنویم. در حال حاضر به عنوان دولت برای رای دیوان برای آزادسازی بلیت هواپیما درخواست اعمال ماده 91 کردیم و این رای موقوف الاجرا شده است.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: البته رای دیوان عدالت باید در آینده نزدیک مشخص شود. اگر این رای تعیین تکلیف شود، تکلیف نرخ گذاری هم معلوم خواهد شد. ضمن اینکه در شورای عالی هواپیمایی هم برای واقعی کردن نرخ تلاش می کنیم؛ تابته تا پایان سال برنامه ای برای افزایش نرخ نداریم و بعد از آن مصوبه شورای عالی هواپیمایی مبنای عمل است.

محمدی بخش درباره اعطای مجوز به ایرلاین های خارجی برای انجام بخشی از پروازهای داخلی توضیح داد: این یک کار مرسوم در دنیاست و جزو اختیارات خاص سازمان هواپیمایی کشوری محسوب می شود که از دولت برای اعمال آزادی های پنجم تا نهم مجوز بگیرد و بنا به اختیار خودش این آزادی را در اختیار شرکت های خارجی ثالث قرار دهد.

سازمان هواپیمایی، اعطای مجوز به ایرلاین های خارجی برای پروازهای داخلی را پیگیری می کند

وی ادامه داد: این اتفاق در برخی موارد هم رخ داده است و 27 پرچم در ایران پرواز می کنند و برخی از اینها آزادی پنجم دارند. ما باید از این ظرفیت استفاده کرده تا بخشی از فاصله 300 فروند کمبود ناوگان را جبران کنیم؛ مشروط به اینکه ملاحظات زیرساختی از جمله امنیتی، سیاسی و اقتصادی را هم در نظر بگیریم. ما نباید در شرایطی که 300 هواپیما کمبود داریم، خود را از این موضوع محروم کنیم اما باید معایب و محاسن را بسنجیم. البته ما به عنوان یک فرصت به این موضوع نگاه می کنیم و سازمان هواپیمایی کشوری هم این موضوع را پیگیری می کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه به عنوان دستگاه هوایی کشور باید همه فرصت های خود را برای توسعه ناوگان انجام دهیم، گفت: امروز حق تمام 80 میلیون جمعیت ایران است که در 100 فرودگاه کشور هر زمان که بخواهند سوار هواپیما شوند و این کار می تواند از طریق تغییر نرخ یا توسعه ناوگان صورت گیرد.

محمدی بخش با بیان اینکه حمل ونقل شقوق مختلفی دارد، گفت: شاید بخش های جاده ای، ریلی هم اهمیت بیشتری داشته باشد اما همه شقوق حمل ونقل باید به کمک هم بیایند؛ ما هم باید دامنه را باز بگذاریم که هر فردی بتواند از اولویت خود استفاده کند. همه 80 میلیون ایرانی هم حق دارند در صورتی که شرایط لازم را داشته باشند از حمل ونقل هوایی استفاده کنند. در عین حال حمل ونقل ترکیبی جزو اهداف عالی همه کشورهای دنیاست، اما ما نباید خود را محروم کنیم، زیرا نیاز واقعی ما 500 فروند است.

بلیت هواپیما امسال گران می شود؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بلیت هواپیما امسال گران می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بلیت هواپیما امسال گران می شود؟"، کلیک کنید.