تقویم امتحانات دانشگاه ها تغییر نمی کند

تقویم امتحانات دانشگاه ها تغییر نمی کند

آفتاب نیوز :

 روح اله رازینی، در نشست هم اندیشی معاونان آموزشی دانشگاه های معین کشور و دانشگاه های استان تهران که پیرامون برنامه ریزی برای آغاز سال تحصیلی جدید، اقدامات آتی معاونت آموزشی در حوزه آمایش آموزش عالی برگزار شد، گفت: سیاست وزارت علوم حفظ استقلال دانشگاه ها در برنامه ریزی آموزشی است و اعتقاد داریم هر دانشگاهی باید بر اساس ماموریت ها و اقتضایات جغرافیایی و نیاز های استانی برنامه ریزی کند.

به گزارش وزارت علوم،معاون آموزشی وزیر علوم گفت: از جمله مواردی که نشان دهنده اهتمام وزارت علوم به استقلال دانشگاه ها است تاکید این وزارت بر فعالیت و نقش مهم کارگروه های استانی نظارت و آمایش در توسعه آموزش عالی در هر استان است.

شعار اصلی معاونت آموزشی؛ مهاجرت از کمیّت گرایی به آموزش هدفمند

رازینی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی نیازمند گسترش رشته های تحصیلی و ایجاد مراکز آموزشی همچون دهه های گذشته نیستیم، گفت: شعار اصلی معاونت آموزشی در این دوره گذر از کمیّت گرایی به آموزش هدفمند و پویا مبتنی بر نیاز جامعه است و فعالیت ها باید به گونه ای باشد که به سوی مرجعیت علمی حرکت کنیم.

وی از معاونان آموزشی دانشگاه ها خواست بر اساس ضوابط آمایش آموزش عالی، رشته های تحصیلی فاقد استقبال از سوی متقاضیان و فاقد جذابیت را حذف و با رشته هایی که پیوست اشتغال دارند و نیاز جامعه هستند جایگزین هستند.

تحول در پذیرش دانشجو با روش استاد محور

معاون آموزشی وزارت علوم یکی از برنامه های جدید وزارت علوم را پذیرش دانشجو با روش استاد محور دانست و اعلام کرد: این مهم از برنامه های تحولی این حوزه است.

وی با اشاره به اینکه امسال 242 دانشجو مازاد بر ظرفیت آزمون سراسری در مقطع دکتری؛ به روش استاد محور پذیرش می شوند گفت: این برنامه در دوره کارشناسی ارشد با جدیت و وسعت بیشتری و مختص استعداد های درخشان دنبال خواهد شد.

رازینی ویژگی پذیرش دانشجو به روش استادمحور را تناسب آن با نیاز های جامعه دانست و گفت: در این روش، نیاز ها در سامانه نان ثبت و اساتید علاقمند به آن حوزه کاری، پبشنهاد خود را ارایه و پس از تایید، دانشجو جذب می کنند.

تاکید بر بورسیه دانشجویان کارشناسی

معاون آموزشی وزارت علوم ادامه داد: در سال گذشته شاهد راه اندازی بورسیه های صنعت و دانش با همکاری دانشگاه ها و صنایع بودیم. امسال در صدد هستیم این بورسیه ها را در دوره های کارشناسی افزایش دهیم.

وی اظهار داشت: توسعه بورسیه ها در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و ایجاد امید به آینده در دانشجویان ضرورت دارد و اگر بتوانیم ده درصد پذیرش هر سال را به بورسیه اختصاص دهیم تحول مهمی در پذیرش دانشجو خواهد بود.

رازینی گفت: توسعه بورسیه ها هم به اشتغال دانشجویان کمک می کند و هم نظام آموزشی را با نیاز های بازار کار هماهنگ می کند، چون در رشته های بورسیه تعدادی از واحد های درسی باید مطابق نیاز صنعت و سازمان بورسیه دهنده باشد.

در ادامه این نشست، معاونان آموزشی حاضر در جلسه، مسایل و دیدگاه های خود را مطرح و در خصوص راهکار های مختلف اجرای مطلوب قوانین آموزشی با معاون وزیر و مدیران این حوزه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

تقویم امتحانات دانشگاه ها تغییر نمی کند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تقویم امتحانات دانشگاه ها تغییر نمی کند" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تقویم امتحانات دانشگاه ها تغییر نمی کند"، کلیک کنید.