تلاش های دیپلماتیک ایران برای خنثی سازی جوسازی تل آویو علیه یک دفاع مشروع

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چند روز بعد از عملیات «وعده صادق» برای شرکت در نشست عالی شورای امنیت سازمان ملل متحد در ارتباط با تحولات اخیر غرب آسیا و دیدار با برخی از همتایان خود راهی نیویورک شد و با تعدادی از رسانه های مهم بین المللی از جمله شبکه های خبری سی ان ان و ان بی سی مصاحبه کرد.

به گزارش گزارشگر آی تی، «حسین امیرعبداللهیان» وزیر خارجه ایران بامداد روز پنچ شنبه 30 فروردین ماه وارد نیویورک شد و در ابتدای ورود درجمع خبرنگاران با تشریح اهداف سفر خود پرداخت و در پاسخ به سوالی در مورد پیام ایران به آمریکا بعد از عملیات وعده صادق با بیان اینکه از زمانی که در جمهوری اسلامی ایران تصمیم برای هشدار و تنبیه لازم رژیم اسراییل گرفته شد، آمریکا را مطلع کردیم، گفت: پس از عملیات وعده صادق، ساعت تقریبا دو و نیم بامداد یکشنبه هفته جاری پیام دیگری را به ایالات متحده آمریکا ارسال کردیم که بگوییم به دنبال توسعه تنش در منطقه نیستیم.

امیرعبداللهیان افزود: به دلیل اینکه رژیم اسراییل در یک اقدام تروریستی، سفارت جمهوری اسلامی ایران را در دمشق بصورت مستقیم هدف قرار داد و مستشاران رسمی نظامی ما در سوریه در این اقدام تروریستی اسراییل به شهادت رسیدند و ما مدت ها با درک شرایط منطقه خویشتنداری کرده بودیم و مرتب به دبیرکل سازمان ملل اعلام می کردیم که شورای امنیت باید به وظیفه خودش برای مقابله با این اقدامات رژیم اسراییل عمل کند؛ از زمانی که در جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفته شد که در چارچوب حقوق بین الملل و دفاع مشروع، پاسخ لازم به رژیم اسراییل داده شود و هشدار و تنبیه لازم صورت بگیرد، ما آمریکا را مطلع کردیم.

اقدام نظامی ایران وفق حقوق بین الملل صورت گرفت

امیرعبداللهیان در روز پنچ شنبه و پیش از شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد تحولات غرب آسیا و رای گیری در ارتباط با عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل با «یان بورگ» وزیر امور خارجه مالت که کشورش ریاست دوره ای شورای امنیت سازمان ملل را برعهده دارد، دیدار و در خصوص آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی و روابط دوجانبه بین دو کشور گفت وگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این دیدار که در نیویورک و در محل سازمان ملل متحد برگزار شد، با  تشریح پاسخ مقتدرانه اخیر نیروهای مسلح کشورمان علیه رژیم صهیونیستی اظهارکرد: اقدام نظامی جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به جنایات رژیم صهیونیستی در چهارچوب دفاع مشروع و وفق حقوق بین الملل صورت گرفت.

رییس دستگاه سیاست خارجی کشورمان همچنین ضمن هشدار نسبت به هرگونه ماجراجویی توسط رژیم صهیونیستی، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با شدت بیشتری به هرگونه خطای محاسباتی رژیم صهیونیستی پاسخ خواهد داد.

تلاش های دیپلماتیک ایران برای خنثی سازی تبلیغات منفی تل آویو علیه یک دفاع مشروع
دیدار وزیران خارجه ایران و مالت

امیرعبداللهیان پس از این دیدار در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل در ارتباط با عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل که به درخواست الجزایر برگزار شد شرکت کرد و ضمن دفاع از این پیشنهاد اظهار کرد: قویاً از شورای امنیت انتظار می رود با تصویب یک قطعنامه جامع، قاطع و تحت فصل هفتم منشور ملل متحد، نسبت به برقراری آتش بس فوری، کامل، بی قید و شرط و دایم در تمام مناطق غزه از جمله در رفح و حتی کرانه باختری، رفع کامل محاصره انسانی غز و تبادل انسانی اسرا اقدام کند.

او همچنین نسبت به موظف ساختن رژیم صهیونیستی  به خروج فوری، کامل و غیرمشروط تمامی نیروهای نظامی و ادوات و تجهیزات آن ها از غزه و ضرورت بازگشت امن مردم به مناطق و اماکن خود، اعمال تحریم جامع و فوری تسلیحاتی علیه رژیم اسراییل و حمایت از قرار موقت الزام آور دیوان بین الملل دادگستری و فراهم ساختن زمینه محاکمه و مجازات تمامی آمران، عاملان و حامیان جنایات اسراییل به دلیل ارتکاب نسل کشی، کشتار هدفمند خبرنگاران، کارکنان نهادهای مردمی خدمات رسانی، کاربرد مکرر سلاح های غیرمتعارف از جمله بمب های فسفری و تهدید مکرر مقامات رژیم اسراییل به استفاده از بمب هسته ای در غزه تاکید کرد.

این دیپلمات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران همچنین در بخشی از صحبت های خود در این نشست به تببین چرایی اجرای عملیات وعده صادق از سوی جمهوری اسلامی ایران پرداخت و گفت: می خواهم از نیویورک و با صدای بلند روشن سازم که ایران همواره بخش مثبت تحولات منطقه، در تثبیت صلح و امنیت پایدار و از جمله مبارزه با تروریسم بوده است. ما در تحقق حداکثری امنیت ملی و منافع کشور و امنیت جمعی منطقه حساس غرب آسیا با هیچ طرفی تعارف نخواهیم داشت. شورای امنیت باید رژیم سرکش و یاغی اسراییل را مهار و ریشه جنگ و نسل کشی در غزه را فورا پایان دهد.

امیرعبداللهیان همچنین به اقدامات رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن مستشاران نظامی ایران در سوریه اشاره کرد و افزود: زمانی که در مورد امنیت پایدار و ثبات منطقه و مقابله با تروریسم صحبت می کنیم، نمی توان به نقش بسیار تاثیرگذار و برجسته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مبارزه با تروریسم اشاره نکرد، تاکید کرد: نمی توان از فداکاری سرداران و فرماندهان آن، به ویژه سرلشکر قاسم سلیمانی تجلیل نکرد. بی تردید فداکاری سردار سلیمانی و سپاه پاسداران در بازگرداندن آرامش به منطقه و در کمک به دولت و مردم عراق و سوریه زبانزد همگان است.

او در همین ارتباط تاکید کرد: در این چارچوب مستشاران نظامی ضد تروریسم ایران با قدرت به تلاش خود برای نیل به امنیت پایدار منطقه ادامه خواهند داد.

وزیر خارجه ایران همچنین طرح 6 ماده ای تهران برای مساله فلسطین را به شورای امنیت ارایه کرد.

اسراییل تلاش داشت حق قانونی ایران برای دفاع مشروع از خود را زیر سوال ببرد

«مراد عنادی» کارشناس مسایل بین المللی در گفت وگو با گزارشگر آی تی با اشاره به سفر وزیر امور خارجه به نیویورک و سخنرانی وی در نشست عالی شورای امنیت ملل در ارتباط با تحولات اخیر آسیا گفت: وزیر امور خارجه توانست از فرصت به وجود آمده برای تبیین دلایل پاسخ ایران به رژیم صهیونیستی استفاده کند و فضاسازی های نادرستی که در این زمینه به وجود آمده بود را تا حدودی از بین برود.

عنادی با بیان این که متاسفانه شاهد توزیع ناعادلانه قدرت و برخورد یکسویه و سیاسی رسانه ها با تحولات بین الملل هستیم، تصریح کرد: رژیم صهیونیستی در طول چند ماه گذشته 35 هزار نفر را به شهادت رساند و به خود اجازه داده که در یک کشور ثالث برخلاف کنوانسیون های بین المللی و قوانین و مقررات موجود به سفارتخانه یک کشور که در واقع جزو خاک آن کشور محسوب می شود، حمله موشکی کند.

او با بیان این که این رژیم در یک حرکت بی شرمانه تلاش داشت حق قانونی ایران برای دفاع مشروع از خود را زیر سوال ببرد، گفت: وقتی عملیات وعده صادق نیز انجام شد این رژیم با کمک چند عضو دایم شورای امنیت از جمله انگلیس، آمریکا و فرانسه سعی کرد خود را قربانی جلوه دهد و از دیگر سو اجازه ندهد که حمله این رژیم به سفارت ایران در سوریه در شورای امنیت محکوم شود.

این کارشناس مسایل بین المللی خاطر نشان کرد: در این شرایط در کنار مباحث رسانه ای و نظامی لازم بود که حرکت های دیپلماتیک در عرصه سیاست خارجی کشور نیز تقویت شود و مقامات وزارت امور خارجه در دیدارها و رایزنی هایی که انجام می دهند مواضع جمهوری اسلامی ایران را تبیین کنند.

 او تصریح کرد: در همین راستا وزیر امور خارجه با سفر به نیویورک و شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل ضمن تشریح مواضع ایران در مورد موضوع غزه به تبیین دلایل اجرای عملیات وعده صادق پرداخت و تاکید کرد این حق قانونی و مشروع ایران بوده که به حمله رژیم صهیونیستی پاسخ دهد.

تلاش های دیپلماتیک ایران برای خنثی سازی تبلیغات منفی تل آویو علیه یک دفاع مشروع
دیدار وزیران خارجه ایران و اردن

اقدام نظامی ایران بسیار دقیق بود

به گزارش گزارشگر آی تی، امیرعبداللهیان پس از سخنرانی در این نشست که با توجه به وتوی آمریکا به نتیجه ای دست پیدا نکرد، با «ایمن الصفدی» وزیر خارجه اردن در محل سازمان ملل دیدار کرد.

رییس دستگاه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در این گفت وگو ضمن تشریح ضرورت و ابعاد اقدام نظامی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب دفاع مشروع و هشدار و پاسخ تنبیهی به حمله گستاخانه رژیم اسراییل بر سفارت ایران در دمشق، تاکید کرد: اقدام نظامی ایران بسیار دقیق و حساب شده علیه پایگاه های نظامی و اطلاعاتی مبدا حمله به مکان دیپلماتیک کشورمان در دمشق بود.

دیدار امیرعبداللهیان با وزیر خارجه اردن در حالی انجام شد که در روزهای پس از انجام عملیات وعده صادق، انتقاداتی در فضای مجازی و رسانه ای ایران نسبت به نوع عملکرد این کشور در شب اجرای این عملیات و گزارش ها درباره کمک به رژیم صهیونیستی در رهگیری پهپادها و موشک های ایرانی مطرح شده بود.

تلاش های دیپلماتیک ایران برای خنثی سازی تبلیغات منفی تل آویو علیه یک دفاع مشروع
دیدار امیرعبداللهیان و گوترش

تنها منشا حملات به سفارت ایران مورد حمله قرار گرفت

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در روز پنچ شنبه و در ادامه رایزنی ها و ملاقات های دیپلماتیک خود در نیویورک، با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار و گفت وگو کرد.

رییس دستگاه دیپلماسی ایران در این دیدار  عملیات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علیه مواضع نظامی رژیم متجاوز صهیونیستی در چهارچوب دفاع مشروع و حقوق بین الملل را تشریح کرد و گفت: با وجودی که ایران قادر بود این عملیات را در شعاع گسترده تری انجام دهد، صرفاً آن بخش از مواضع نظامی رژیم صهیونیستی هدف قرار داده شد که از آنجا حمله به سفارت کشورمان در دمشق صورت گرفته بود.

امیرعبداللهیان ضمن تشکر از تلاش های دبیرکل سازمان ملل متحد در کمک به مردم فلسطین افزود: ناکارآمدی شورای امنیت و عدم محکومیت حمله رژیم اسراییل به سفارت ایران در دمشق، موجب شد تنها گزینه ای که در برابر کشورم باقی بماند، دفاع مشروع از خود و تنبیه رژیم صهیونیستی بود.

در این دیدار، گوترش نیز با اشاره به عملیات جمهوری اسلامی ایران علیه رژیم اسراییل، خواستار تداوم خویشتن داری از سوی طرف های درگیر در مناقشات منطقه شد. دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر هر گونه حمله و تعرض به اماکن دیپلماتیک را به شدت محکوم و تاکید کرد اماکن دیپلماتیک باید از مصونیت برخوردار باشند.

تلاش های دیپلماتیک ایران برای خنثی سازی تبلیغات منفی تل آویو علیه یک دفاع مشروع
مصاحبه امیرعبداللهیان با سی ان ان

پاسخ ایران به اسراییل «محدود و حداقلی» بود

امیرعبداللهیان پس از دیدارهای دیپلماتیک خود در روز پنج شنبه، در عرصه دیپلماسی رسانه ای نیز فعال بود و به صورت زنده با شبکه خبری سی ان ان مصاحبه کرد.

او در مصاحبه با «آرین بارنت» مجری معروف سی ان ان در اظهاراتی تصریح کرد: پاسخ ایران به اسراییل «محدود و حداقلی» بود و تهران می توانست پاسخ تندتری به حمله تروریستی این رژیم بدهد.

امیرعبداللهیان ابراز امیدواری کرد رژیم صهیونیستی بار دیگر اشتباه بزرگ خود را تکرار نکند و گفت: «ما خواستار بروز بحران ها در منطقه نیستیم».

این دیپلمات عالی رتبه جمهوری اسلامی ایران در دومین روز سفر خود به نیویورک به صورت جداگانه با وزیران امور خارجه برزیل و الجزایر  نیز دیدار و رایزنی کرد.

او همچنین در ادامه رایزنی ها و ملاقات های دیپلماتیک خود در نیویورک، در نشستی با حضور سفرای کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی، به بیان دیدگاه های کشورمان پیرامون مساله فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی و همچنین دفاع مشروع ایران در مقابل رژیم اسراییل پرداخت.

امیرعبداللهیان در این دیدار در واکنش به ساقط شدن چند ریز پرنده توسط پدافند کشورمان در اصفهان در بامداد روز جمعه به وقت ایران گفت: حامیان رسانه ای رژیم صهیونیستی در تلاشی مذبوحانه سعی داشتند از شکست مجددشان، پیروزی بسازند و این موضوع را بزرگ نمایی کنند؛ در حالی که ریزپرنده های ساقط شده هیچ خسارت مالی و جانی در بر نداشته اند.  

رییس دستگاه سیاست خارجی ایران خاطرنشان کرد: باید ریشه بحران کنونی مورد توجه قرار گیرد که ناشی از جنگ افروزی، نسل کشی و جنایات جنگی و ترکیب رژیم اسراییل علیه غزه و کرانه باختری است و اگر جنگ علیه غزه متوقف شود، آرامش به کل منطقه باز می گردد و همه ما از جمله ایران از این آرامش سود خواهیم برد.

تلاش های دیپلماتیک ایران برای خنثی سازی تبلیغات منفی تل آویو علیه یک دفاع مشروع
نشست امیرعبداللهیان با سفرای کشورهای سازمان همکاری های اسلامی

ما می توانیم حیفا و تل آویو را بزنیم

او همچنین در مصاحبه با شبکه خبری ان بی سی گفت: «آنچه بامداد جمعه در اصفهان رخ داد، یک حمله نبود. آن ها به مثابه اسباب بازی هایی بودند که کودکان ما با آن ها بازی می کنند نه پهپاد».

وزیر خارجه ایران تصریح کرد: تهران برنامه ای برای پاسخ ندارد مگر اینکه رژیم صهیونیستی یک حمله بزرگ و چشمگیر انجام دهد.

او با هشدار به اینکه اگر رژیم صهیونیستی به ایران حمله کند، واکنشی به مراتب شدیدتر و قاطع تر دریافت می کند، ادامه داد: اگر اسراییل اقدامی جدی علیه کشور من انجام دهد و این برای ما ثابت شود، پاسخ ما فوری و حداکثری خواهد بود و باعث پشیمانی آنها خواهد شد.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: ما می توانیم حیفا و تل آویو را بزنیم. ما می توانیم همچنین تمامی بنادر اقتصادی اسراییل را هدف قرار دهیم. اما خطوط قرمز ما غیرنظامیان هستند. هدف ما فقط اهداف نظامی است.

تلاش های دیپلماتیک ایران برای خنثی سازی تبلیغات منفی تل آویو علیه یک دفاع مشروع
مصاحبه امیرعبداللهیان با ان بی سی

صهیونیست ها و حامیان آن خلع سلاح شدند

عنادی در ادامه مصاحبه با گزارشگر آی تی و با بیان این که تبیین این مواضع روشنگرانه در جلوگیری از ادامه جوسازی صهیونیست ها و حامیانش  علیه تهران موثر بود، اظهار کرد: وزیر امور خارجه در سخنرانی خود در شورای امنیت سازمان ملل و در دیدارهای جانبی که داشت رژیم صهیونیستی را ناقض قوانین بین المللی معرفی کرد و این که ایران براساس حق دفاع مشروع در برابر اقدام تروریستی رژیم صهیونیستی از خود دفاع کرده است و این اظهارات توانست فضاسازی منفی رژیم صهیونیستی علیه ایران را خنثی کند.

این کارشناس مسایل بین الملل با بیان این که این سفر را می توان به موقع و موفقیت آمیز دانست، تصریح کرد: وقتی سفر در سطح وزیر خارجه انجام می شود، توجه رسانه ها به مواضع بیشتر  ایران جلب می شود و وزیر امور خارجه در مصاحبه هایی که با رسانه های بین المللی و مطرح انجام دادند توانسته تا حدود زیادی جوسازی ایجاد شده علیه ایران خنثی کند و به نوعی صهیونیست ها و حامیانش را خلع سلاح کند.

به گزارش گزارشگر آی تی، وزیر خارجه ایران در جریان حضور در نیویورک با وزیران امور خارجه امارات، اردن و ترکیه نیز به صورت تلفنی رایزنی و گفت وگو کرد.

ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن در گفت وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان تصریح کرد: اردن مصمم است که در تحولات غزه، آسمان این کشور مورد سوء استفاده اسراییل قرار نگیرد.

موضوع لغو تحریم ها در نیویورک مطرح شد

امیرعبداللهیان در پایان سفر 2 روزه خود به نیویورک در جمع خبرنگاران ایرانی به تشریح نتایج این سفر پرداخت و گفت: در بخشی از دیدارها در جریان این سفر به دلیل ماهیت و طبیعت کار در نیویورک، موضوع دیپلماسی برای لغو تحریم ها هم مورد توجه قرار داشت.

پایان خبر گزارشگر آی تی

تلاش های دیپلماتیک ایران برای خنثی سازی جوسازی تل آویو علیه یک دفاع مشروع

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تلاش های دیپلماتیک ایران برای خنثی سازی جوسازی تل آویو علیه یک دفاع مشروع" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تلاش های دیپلماتیک ایران برای خنثی سازی جوسازی تل آویو علیه یک دفاع مشروع"، کلیک کنید.