توصیه طب ایرانی برای درمان میخچه پا

توصیه طب ایرانی برای درمان میخچه پا

آفتاب نیوز :

میخچه یا پینه هنگامی ایجاد می شوند که پوست سعی می کند خود را در برابر اصطکاک یا فشار محافظت کند و اغلب روی پا ها و انگشتان پا یا دست و انگشتان دیده می شوند.

کفش های تنگ و پاشنه بلند

پوشیدن کفش های تنگ و پاشنه بلند نامناسب یا استفاده از کفش های گشادی که پای شما در آن می لغزد و همچنین نپوشیدن جوراب باعث ایجاد اصطکاک بین پا و کفش می شود. همچنین پوشیدن صندل به مدت طولانی هم می تواند باعث ایجاد میخچه شود.

چون به این ترتیب در طول روز پا های ما معمولاً با فشار و اصطکاک قابل توجهی مواجه می شوند؛ بنابراین اگر فردی کفش های تنگ یا نامناسب بپوشد، ممکن است پاهایش به گونه ای به کفش ساییده شود که اصطکاک زیادی ایجاد کند که منجر به بروز میخچه شود.

نواحی ایجاد میخچه

میخچه ممکن است روی انگشتان پا، اطراف انگشتان پا یا کف پا ایجاد شود. میخچه روی پا می تواند منجر به عوارض بیشتری شود. یعنی اگر نادیده گرفته شود یا درمان نشود، ممکن است به دلیل افزایش درد در اطراف میخچه، راه رفتن را برای شما دشوارتر کند.

یکی دیگر از عوارض جدی بالقوه آن هم ایجاد عفونت است. میخچه درمان نشده می تواند منجر به عفونت هایی مانند زخم پا شود.

میخچه های روی پا هم اگر درمان نشوند ممکن است دردناک شوند. این ها بعضی از عوارضی هستند که با میخچه درمان نشده به دنبال می آورند؛ بنابراین اگر میخچه دارید حتماً به متخصص مراجعه کنید؛ متخصصی که بتواند به شما کمک کند تا مشکل را حل کنید و از بروز عوارض ناشی از درمان نشدن آن جلوگیری کنید.

دکتر غلامرضا کرد افشاری، پزشک و متخصص طب سنتی ایرانی در مورد مشکل بروز میخچه می گوید: میخچه واکنشی است که پوست بدن در برابر فشار هایی که به طور مستمر به آن وارد می شود، نشان می دهد و به صورت برآمدگی و ضخیم شدن پوست به اندازه یک دانه عدس یا ذرت پیش می رود.

پوشیدن کفش یا جوراب تنگ، تماس بیش ازاندازه انگشتان با رویه کفش، پوشیدن کفش یا صندل بدون جوراب، پیاده روی طولانی و مستمر، استفاده از کفش های پاشنه بلند و تنگ، درمان نشدن قوس کف پا و افزایش فشار بر انگشتان و در نهایت تقسیم نامتعادل وزن روی پا ها از جمله عواملی هستند که باعث می شوند پا و انگشتان آن در معرض فشارزیادی قرار بگیرند که می تواند احتمال ابتلا به میخچه را تقویت کند.

نگاه طب ایرانی به میخچه

از دیدگاه طب ایرانی، وقتی به نقاطی از پوست پا فشار وارد می شود، آن نقاط دچار ضعف می شوند و طبق قانون طبی، هر قسمت از بدن دچار ضعف شود، مواد زایدی که در قسمت های دیگر بدن وجود دارند، به آن قسمت هجوم می آورند و در آنجا جمع می شوند؛ بنابراین در نقاطی از پوست پا که تحت فشار هستند و به این دلیل ضعف در آن ها ایجاد شده، مواد زاید غلیظ تجمع می یابند و میخچه تشکیل می شود. از آنجا که این اخلاط و مواد زاید سنگین هستند تمایل به پایین بدن دارند، بنابراین میخچه معمولاً در پا و میان انگشتان ایجاد می شود.

به عقیده این پزشک و متخصص طب سنتی ایرانی در طب ایرانی، درمان میخچه مانند هر بیماری دیگر باید پایه ای و ریشه ای باشد، چون درمان موضعی فقط در کوتاه مدت موثر باشد. اما در صورت عدم درمان پایه ای و اصلاح مزاج، احتمال عود دوباره آن بسیار زیاد است.

اشکال در هضم های چهارگانه و عدم دفع صحیح مواد زاید

دکتر کرد افشاری می گوید: علت اصلی بروز میخچه از دیدگاه طب ایرانی، اشکال در هضم های چهارگانه و عدم دفع صحیح مواد زاید از بدن است؛ بنابراین رعایت اصول خوردن و نوشیدن، پرهیز از غذا هایی که مواد زاید و غلیظ زیادی در بدن تولید می کنند و اصلاح عملکرد معده، کبد و پرهیز از یبوست مهم ترین پایه های درمان میخچه هستند.

البته عوامل دیگری نیز از جمله پرهیز از قرار گرفتن در معرض هوای آلوده، خواب منظم و کافی، ورزش معتدل و منظم و پرهیز از استرس و عصبانیت نیز بسیار با اهمیت هستند که خود این عوامل بر کیفیت هضم نیز تاثیر می گذارند.

ماء الجبن (آب پنیر)

به گفته این متخصص طب ایرانی، یکی از درما ن های پاک سازی کننده مواد زاید از بدن استفاده از ماء الجبن یا آب پنیر است. برای تهیه ماءالجبن می توانید یک کیلو شیر جوشیده و سرکه محلی را در پارچه ای قرارد هید تا آب آن جدا شود. آبی را که از پارچه خارج می شود هم در ظرفی بریزید و در سه مرحله به فاصله 10 دقیقه به صورت گرم میل کنید. البته ورزش در فواصل مصرف آن باعث افزایش تاثیر ماءالجبن خواهد شد

درمان موضعی

در کنار اصلاح مزاج و درمان های پاکسازی کننده بدن می توان از درمان های موضعی هم برای برطرف کردن میخچه استفاده کرد.

به این صورت که خاکستر گل میخک را می توان روی موضع گذاشت و آن در طول روز چندین بار تکرار کرد. گذاشتن پنبه آغشته به پودر سیاهدانه یا آویشن مخلوط با سرکه روی موضع نیز به مدت چند روز می تواند مفید واقع شود.

توصیه طب ایرانی برای درمان میخچه پا

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "توصیه طب ایرانی برای درمان میخچه پا" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "توصیه طب ایرانی برای درمان میخچه پا"، کلیک کنید.