جزییات طرح جدید اصلاح قانون چک

جزییات طرح جدید اصلاح قانون چک

تعیین سقف برای صدور چک/ ارایه رتبه اقتصادی و شهروندی

آفتاب نیوز :

ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف آباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصلاح قانون چک، گفت: در حال حاضر ما بر روی اجرای گام سوم اصلاح قانون چک کار می کنیم که در این گام به دنبال مسقف کردن صدور چک یعنی افراد بر اساس توان مالی و رفتار اجتماعی در در صدور چک با هم متفاوت می شوند.

وی با بیان اینکه در این روش 2 رتبه اقتصادی و شهروندی به اشخاص در زمینه صدور چک داده می شود، افزود: در این روش وضعیت مالی و دارایی افراد بر اساس داشتن سهام، سپرده بانکی، اموال منقول و غیر منقول و … در تعیین سقف اعتباری افراد موثر است.

نماینده نجف آباد در مجلس اظهار کرد: بحث دیگر رتبه بندی شهروندی است که بر اساس رفتار اجتماعی افراد این رتبه بندی انجام می شود که بر اساس محکومیت کیفری، چک برگشتی، بدهی های از جمله قبوض برق و گاز و آب، بی انضباطی از لحاظ راهنمایی و رانندگی و خوش حسابی در پرداخت مالیات و … از مواردی است که در این زمینه موثر است که طبق آن افراد در 15 سطح از رنگ سفید تا قرمز رتبه بندی می شوند.

ابوترابی اظهار کرد: افراد دریافت کننده چک می توانند از طریق شماره ای که اعلام شد و از طریق پیامک متوجه شوند که شخصی که صادر کننده چک است، آیا از لحاظ اقتصادی فرد پر ریسک هست یا خیر؟ همچنین از نظر شهروندی فرد منضبطی است یا خیر؟

نماینده نجف آباد در مجلس ادامه داد: در این روش که با صدور چک های الکترونیکی قابلیت اجرا دارد، هر شخص که اقدام به صدور چک کرد زمانی که به سقف معین شده برسد به صورت سیستمی دیگر امکان صدور چک ندارد و نمی تواند چک صادر کند.

ابوترابی با بیان اینکه همچنین تلاش خواهیم کرد تا پایان سال جاری از چاپ چک های کاغذی جلوگیری شود، گفت: انتظار است که بانک مرکزی تدریجا فرهنگ سازی درباره چک های الکترونیک از طریق صداوسیما، رسانه ها و فضای مجازی را انجام دهد و از سوی دیگر آموزش های لازم به کارمندان بانک ها درباره چک های الکترونیک را دهد تا مشکلی در این زمینه ایجاد نشود.

جزییات طرح جدید اصلاح قانون چک

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جزییات طرح جدید اصلاح قانون چک" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جزییات طرح جدید اصلاح قانون چک"، کلیک کنید.