حکم سنگین علیه دروازه بان استقلال چگونه صادر شد؟

حکم سنگین علیه دروازه بان استقلال چگونه صادر شد؟

آفتاب نیوز :

سیدحسین حسینی پس از بازی با آلومینیوم اراک حواشی زیادی را تجربه کرد و همچنان از ترکش های اتفاق اراک در امان نیست. کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ابتدا کاپیتان استقلال را دعوت کرد و پس از چند روز، حسینی به پرداخت 300 میلیون تومان و یک جلسه محرومیت تعلیقی محکوم شد.

سیدحسین پس از بازی با شمس آذر قزوین، در واکنش به این حکم کمیته انضباطی مصاحبه کرد و گفت: «ممنون که حکم من را زود صادر کردند، چنین سرعتی بی سابقه است». پس از این مصاحبه، کمیته انضباطی بار دیگر دروازه بان استقلال را فراخواند تا حسینی مجبور به پرداخت 30 میلیون دیگر شود و در بازی استقلال برابر تراکتور هم غایب باشد، اما آیا این اولین بار است که کمیته انضباطی چنین احکام سنگینی صادر می کند؟

دربی 1373

استقلال و پرسپولیس، 30 دی سال 1373 در چارچوب بازی رفت جام آزادگان به مصاف هم رفتند. این بازی تا دقیقه 88، با نتیجه 2-2 دنبال می شد، اما به دلیل درگیری بازیکنان دو تیم و هجوم تماشاگران پرسپولیس به زمین مسابقه نیمه تمام ماند. کمیته انضباطی هم پس از یک روز، نتیجه این دیدار را 3 بر صفر به سود استقلال اعلام کرد و علاوه بر این حکم، بازیکنان دو تیم به شکل سنگینی محروم شدند.

روزنامه ابرار ورزشی فردای بازی در صفحه اول خود تیتر زد «11 نفر محروم شدند». درگیری از امیر قلعه نویی و مجتبی محرمی شکل گرفت و هر دو بازیکن به ترتیب 6 ماه و 3 سال محروم شدند. در ادامه محرومیت ها، عابدزاده 2 سال، رضا شاهرودی یک سال، فرشاد پیوس و بهزاد داداش زاده و محمود فکری و صادق ورمزیار و مسعود غفوری های اصل هر کدام 6 ماه محروم شدند. امیر عابدینی و محمد پنجعلی هم به عنوان مدیران پرسپولیس از سوی کمیته انضباطی با محرومیت مواجه شدند.

بازی برگشت دو تیم با حکم کمیته انضباطی در زمین بی طرف (بندرعباس) برگزار شد که این دیدار با نتیجه تساوی بدون گل خاتمه یافت. کمتر کسی از ماجرای مشت پرویز برومند با پایان رفت در داربی سال 1379 اطلاع ندارد. درگیری در آن دیدار هم باعث شد کار به کلانتری کشیده شود و نوازی، استیل و تارتار بین 6 تا 9 ماه محروم شوند.

تابوشکنی با دادکان

محمد دادکان در دهه هشتاد رییس فدراسیون فوتبال ایران بود و برای اولین بار احکام اخلاقی صادر و برخورد با افرادی که به مسایل داوری اعتراض داشتند، انجام شد. محمد دادکان به صورت مستقیم روی احکام کمیته انضباطی و استیناف نظارت داشت. علی پروین در سال 1382 پس از شکست پرسپولیس برابر ملوان، به قضاوت جلال مرادی معترض شد و به فدراسیون فوتبال حمله کرد. پروین پس از این مصاحبه، 2 جلسه از همراهی پرسپولیس محروم شد و این اولین بار بود که کمیته انضباطی فردی را به خاطر اعتراض به مسایل داوری محکوم کرد.

فرهاد کاظمی، فیروز کریمی، نادر دست نشان، مجاهد خذیراوی و علیرضا نیکبخت واحدی از سری افرادی بودند که به خاطر مسایل منشوری و اخلاقی از سوی کمیته انضباطی با محرومیت مواجه شدند. ضمن آنکه یکی از مهم ترین احکام محرومیت صادره در دوره محمد دادکان، مربوط به علی خسروی بود که این داور باتجربه به دلیل تخلفات رخ داده با محرومیت سنگین مواجه شد.

یک خوشحالی منشوری

پرسپولیس در دیدار با داماش حواشی عجیبی را تجربه کرد. وقتی که سرخ ها در سال 1390 برابر این تیم قرار گرفتند و موفق شدند قفل دروازه گیلانی ها را باز کنند، شیث رضایی و محمد نصرتی با انجام یک خوشحالی منشوری، باعث ایجاد موج جدیدی از حواشی در فوتبال ایران شدند. در آن زمان فشار زیادی روی فدراسیون فوتبال برای محرومیت این دو بازیکن بود.

شیث رضایی و محمد نصرتی ابتدا به ترتیب 20 و 10 ماه محروم شدند، اما یک ماه بعد، کمیته استیناف این حکم را کاهش داد و رضایی را 6 و نصرتی را 4 ماه محروم کرد. هر دو بازیکن هم به پرداخت 10 میلیون تومان محکوم شدند تا پرسپولیس به معنای واقعی کلمه، در آن فصل نقره داغ شود.

حذف محسن قهرمانی

پرسپولیس در سال 1392 و در مسابقه ای جنجالی برابر سپاهان قرار گرفت. محسن قهرمانی قاضی این دیدار بود و صحنه های مشکوکی در این مسابقه رخ داد که درنهایت باعث شد مسیولان باشگاه پرسپولیس و علی دایی مدعی شوند ارتباط ناسالمی بین قهرمانی و باشگاه سپاهان در جریان بوده است. کمیته انضباطی پس از 4 ماه، رای این پرونده را صادر کرد، اما بند اول متن صادر شده از سوی فدراسیون فوتبال قابل توجه است: «با تحقیقات به عمل آمده، معلوم شد که هیچ گونه روابط ناسالم مالی بین تیم داوری و باشگاه سپاهان اصفهان وجود نداشته است و هرگونه اشتباه فنی داوری که در مسابقه مذکور از دید برخی کارشناسان مطرح شده، قابل طرح در کمیته انضباطی نیست».

این حکم در اصل مربوط به گذشته و ارتباط قهرمانی با باشگاه راه آهن بود. علی دایی در برنامه نود مصاحبه تندی علیه قهرمانی انجام داد و جمله معروف «من که شماره حساب دوستان شما را ندارم»، باعث شد کمیته انضباطی تحقیقاتی را انجام دهد و مشخص شود محسن قهرمانی با باشگاه راه آهن در زد و بند بوده و 8 ماه محروم شود.

ستاره ای که خاموش شد

پیام صادقیان از استعداد های تکرار نشدنی فوتبال ایران است که مسیر نادرستی را در پیش گرفت و البته احکام کمیته انضباطی هم بی تاثیر در افت این بازیکن نبود! پیام در بازی فولاد و پرسپولیس اعتراض شدیدی به تصمیمات داوری داشت و با قاضی میدان برخورد کرد، درنهایت صادقیان از زمین مسابقه اخراج شد و در ادامه شیشه درب رختکن را شکست. کمیته انضباطی هم صادقیان را 3 ماه از همراهی با پرسپولیس محروم کرد.

ظلم بود و ظلم

امیر قلعه نویی پس از شکست گل گهر برابر استقلال مصاحبه آتشینی انجام داد که باعث شد این سرمربی با محرومیت سنگینی مواجه شود. قلعه نویی که از داوری این دیدار ناراضی بود، به هر فردی که به ذهنش می رسید حمله کرد و این مصاحبه جنجالی باعث شد او 3 ماه محروم و به پرداخت 300 میلیون تومان محکوم شود. این سنگین ترین جریمه مالی تاریخ فوتبال ایران بود که البته بعدا به دست ریکاردو سا پینتو، این رکورد شکسته شد.

مرد همیشه عصبانی

ریکاردو سا پینتو در لیگ بیست ودوم هدایت استقلال را از روی سکو ها برعهده داشت. ریکاردو ساپینتو بیشتر از اینکه روی نیمکت حضور داشته باشد، به علت محرومیت کار را از روی سکو ها دنبال می کرد و بیش از 5 بازی استقلال را به خاطر همین موضوع از دست داد. در بازی با گل گهر، سا پینتو آرامش خود را از دست داد و در اعتراض به تصمیمات داوری، وارد زمین شد و به سمت داور حمله کرد. کمیته انضباطی هم تصمیم گرفت سا پینتو را دو جلسه محروم و به پرداخت 400 میلیون تومان محکوم کند.

ساپنیتو با این جریمه نقدی، رکورد امیر قلعه نویی را هم شکست تا از این حیث در صدر باشد. به هر روی کمیته انضباطی در چند سال اخیر، حداکثر جریمه را برای اهالی فوتبال در نظر گرفته است و ظاهرا این روند فعلا ادامه دارد.

منبع: فوتبال360

حکم سنگین علیه دروازه بان استقلال چگونه صادر شد؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حکم سنگین علیه دروازه بان استقلال چگونه صادر شد؟" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حکم سنگین علیه دروازه بان استقلال چگونه صادر شد؟"، کلیک کنید.