خطر خالی ماندن ظرفیت دستیاری برخی رشته های تخصصی

خطر خالی ماندن ظرفیت دستیاری برخی رشته های تخصصی

رییس کل سازمان نظام پزشکی گفت: علی رغم وجود بیش از 90 هزار پزشک عمومی در کشور، درصد پر شدن ظرفیت دستیاری برخی رشته های تخصصی در مرز بحران قرار دارد.

به گزارش گزارشگر آی تی، دکتر محمد رییس زاده در مراسم روز علوم آزمایشگاهی که در سالن همایش های رازی برگزار شد، نسبت به مسایل و چالش های جدی جامعه پزشکی کشور هشدار داد و خطاب به مسیولین یادآور شد: چنانچه فرصت حل چالش ها و مسایل مرتبط با وضعیت جامعه پزشکی کشور را از دست بدهیم، نظام سلامت کشور در بسیاری از حوزه های پزشکی و سلامت دچار بحران خواهد شد و در چنین شرایطی حل این بحران ها به سادگی امکان پذیر نخواهد بود.

وی درادامه آمار ورودی  دستیاری برخی رشته های تخصصی مانند اطفال، بیهوشی و طب اورژانس را نگران کننده توصیف کرد وگفت: مفهوم هر کدام از این آمارها این است که این خطر وجود دارد در آینده دچار چالش شویم و باید هر چه سریع تر چاره اندیشی کنیم.

رییس زاده در ادامه صحبت هایش افزایش ظرفیت های پزشکی را ساده ترین و کم اثر ترین روش چاره جویی در حوزه کمیت و کیفیت مسایل جامعه پزشکی عنوان کرد و گفت: همه مسیولین و عزیزان بدانند چاره مشکلات جامعه پزشکی فقط در افزایش ظرفیت ها نیست؛ بنابراین به همه مسیولین عزیز کشور و به بزرگان جامعه پزشکی عرض می کنم پیش از آنکه این کلان چالشها به بحران لاینحل تبدیل شود چاره ای بیاندیشند.

رییس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه طرح چنین مباحثی از سوی جامعه پزشکی از منظر حفظ سلامت مردم است، اظهار داشت: مسیولین مسایل و چالش های جامعه پزشکی را واکاوی کنند و مشکلات حوزه های مختلف از جمله دارو، علوم آزمایشگاه، پزشکی، ندانپزشکی، داروسازی و همه رشته های علوم پزشکی را در یابند ما هم در این مسیر مساعدت شان می کنیم چرا که وظیفه ما بازگویی و هشدار به موقع مسایل و چالش ها است.

رییس زاده در ادامه جامعه علوم آزمایشگاهی را چشم های بینا و تیزبین جامعه پزشکی در تشخیص انواع بیماری ها دانست و به انجمن های فعال و هیات مدیره های انجمن ها در این حوزه یادآور شد که از رصد تحولات آینده در حوزه علوم آزمایشگاهی غافل نشوند. در واقع از نقش بیگ دیتاها، بیومارکرها، پرسیژن مدیسن، پرسنولایز، مدیسن هوش مصنوعی و نقشه ژنتیک هر فردی که به تشخیص زودرس بیماری ها کمک می کند، غافل نشویم.

وی که در مراسم روز علوم آزمایشگاهی در سالن همایش های رازی سخن می گفت، با بیان اینکه مجموعه این مباحث علوم آزمایشگاهی دنیا را دچار تغییرات جدی و بنیادین خواهد کرد، گفت: اگر ما از رصد این تحولات غافل بمانیم جاگیاه خوبی را در آینده علوم آزمایشگاهی نخواهیم داشت. بنابراین استدعا دارم متناسب با نیاز کشور در این حوزه ها آینده نگاری شود و در داشنگاه ها بحث کنند و نسبت به بحث و پیگیری این تغییر و تحولات در کنگره ها و کنفرانس ها مبادرت لازم به عمل آورید.

 رییس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به جایگاه حکیم اسماعیل جرجانی به عنوان یکی از مفاخر بزرگ کشور در بخشی از صحبت هایش در این مراسم حفظ و زنده نگه داشتن یاد مفاخر کشور را بسیار ارزشمند خواند و گفت: جامعه علوم آزمایشگاهی از اینکه خودشان را منتسب به طبیب همه اعصار و قرون می دانند باید بدان افتخار کنند و ادامه دهنده مسیر این مشاهیر بزرگ باشند. بنابراین اعضای علوم آزمایشگاهی به میمنت این نامگذاری و شکرانه این رخداد بزرگ زندگی نامه این حکیم بزرگ ایرانی را که از افتخارات ما است، مطالعه کنند.

 وی گفت: حکیم جرجانی اولین پزشک در دوران اسلام است که کتاب عظیم و مرجع “ذخیرهٔ خوارزمشاهی” را به عنوان جامع ترین متن پزشکی به زبان فارسی کتابت کرد. ایشان حق بزرگی به گردن ما ایرانیان و فارسی زبانان در سراسر دنیا دارد، این کتاب بعد از “الحاوی” و “قانون ابن سینا” جامع ترین کتاب دوره خودش بوده است.

پایان خبر گزارشگر آی تی

خطر خالی ماندن ظرفیت دستیاری برخی رشته های تخصصی

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خطر خالی ماندن ظرفیت دستیاری برخی رشته های تخصصی" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خطر خالی ماندن ظرفیت دستیاری برخی رشته های تخصصی"، کلیک کنید.