دارندگان کارن بانکی بخوانند/حداکثر رقم کارت به کارت اعلام شد

به گزارش خبرگزاری گزارشگر آی تی،مرکز اطلاعات مالی یا گمرک مالی کشور است که به بانک مرکزی نامه زده و اعلام کرده است: ارایه خدمات کارت به کارت بیش از 10میلیارد ریال یا 200تراکنش دریافتی در ماه به اشخاص حقیقی فاقد پرونده مالیاتی در تمامی کارت های بانکی متصل به کد ملی اشخاص یادشده ممنوع است.

این تصمیم می تواند راه دور زدن قانون با روش کارت به کارت به حساب های اجاره ای را مسدود کند؛ چراکه دیگر افراد و اصناف نمی توانند به راحتی رد پای معاملات خود را پنهان کنند و هدف این نهاد مبارزه با پولشویی است. هادی خانی، رییس گمرک یا مرزبانی مالی ایران یا همان مرکز اطلاعات مالی کشور خبر داده که برخی صنوف از حساب های نیابتی به ویژه از طریق خدمات کارت به کارت در شبکه بانکی کشور برای دور زدن قانون استفاده می کنند.

قانون چه می گوید؟
ماده 8 آیین نامه اجرایی ماده 14الحاقی قانون مبارزه با پولشویی تاکید دارد: به منظور مدیریت و کاهش ریسک های پولشویی و تامین مالی تروریسم، اشخاص مشمول این قانون مکلفند پیش از ارایه هرگونه خدمت به ارباب رجوع، نسبت به ارزیابی و طبقه بندی ریسک تعامل کاری اقدام و متناسب با خطر ارزیابی شده درخصوص نحوه ارایه خدمت تصمیم گیری کنند و این اشخاص باید ریسک ارباب رجوع، منطقه و خدمت را درنظر بگیرند.

به گزارش همشهری آنلاین، البته بر همین اساس طبقه بندی ریسک تعامل کاری توسط اشخاص مشمول باید شفاف، جامع و مانع باشد؛ به گونه ای که برمبنای این طبقه بندی، میزان اطلاعات دریافتی و نیز اقدامات صورت گرفته جهت مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم از نظر منطقی توجیه پذیر باشد.

دارندگان کارن بانکی بخوانند/حداکثر رقم کارت به کارت اعلام شد

تبصره 3به صراحت می گوید: درصورتی که مرکز اطلاعات مالی خدمت یا معامله ای را بیش از سطح قابل قبول تشخیص دهد، اشخاص مشمول مکلفند از ارایه آن خودداری کنند.
البته در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی شده که اگر جمع مبلغ و دفعات واریز به حساب های غیرتجاری هر شخص حقیقی در هر ماه، از جمع مبلغ و دفعات واریزی که تا پایان اردیبهشت ماه سال 1403 توسط شورای پول و اعتبار تعیین می شود، بیشتر باشد، اثبات درآمدی نبودن تراکنش ها و ارایه اسناد و مدارک بر عهده صاحب حساب است.

تراکنش های مشکوک، زیر ذره بین
سوالی که بسیاری ممکن است داشته باشند این است که در معاملات شفاف با مبالغ بالای یک میلیارد تومان نظیر خرید دارایی چون خودرو تکلیف چیست؟

19اردیبهشت امسال بانک مرکزی برای رفع ابهام اعلام کرد: انتقال وجه از حساب سپرده یک شخص حقیقی به سایر حساب های سپرده آن شخص به هر میزان از طریق درگاه های پرداخت غیرحضوری مجاز است، اما شامل حساب های مشترک نخواهد شد.

دستورالعمل شفاف سازی تراکنش های بانکی اشخاص تاکید دارد: بانک ها موظف هستند آستانه مجاز مجموع مبالغ برداشت از طریق درگاه های پرداخت غیرحضوری، از تمامی حساب های سپرده متعلق به مشتری حقیقی را به روزانه مبلغ 100میلیون تومان محدود کنند و آستانه مجاز مجموع مبالغ برداشت از طریق درگاه های پرداخت غیرحضوری برای مشتری حقیقی فاقد سپرده تجاری، ماهانه مبلغ 5میلیارد ریال است.

همه محدودیت های تراکنش بانکی
بانک ها مکلف هستند سامانه های بانکی را به گونه ای طراحی کنند که هدف از انتقال یا واریز وجه مشخص باشد.

دارندگان کارن بانکی بخوانند/حداکثر رقم کارت به کارت اعلام شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دارندگان کارن بانکی بخوانند/حداکثر رقم کارت به کارت اعلام شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دارندگان کارن بانکی بخوانند/حداکثر رقم کارت به کارت اعلام شد"، کلیک کنید.