روشی کارآمد برای تشخیص سلول های سرطان پروستات

روشی کارآمد برای تشخیص سلول های سرطان پروستات

متخصصان علوم پزشکیِ دانشگاه آکسفورد متوجه شده اند نوعی رنگ فلورسنت می تواند به جراحان کمک کند تا دقیق تر محل سلول های سرطان پروستات را تشخیص داده و آنها را بردارند.

به گزارش گزارشگر آی تی، برای اینکه خطر بازگشت سرطان کم شود، بسیار مهم است که همه سلول های سرطانی از بدن حذف شوند.

این رنگ درخشان به سلول های پروتیینی که تنها در سلول های سرطانی وجود دارند، می چسبد.

جراحان در آزمایش کوچکی که تنها با 23 مرد انجام شد، گفتند این ماده رنگی به آنها کمک کرد بافت های سرطانی که با چشم غیرمسلح یا با روش های پزشکی دیگر قابل دیدن نیستند را تشخیص بدهند.

قرار است با کمک مالی خیریه مطالعات سرطان انگلیس، آزمایش بزرگ تری در مورد این روش انجام شود.

در شماری از 23 نفری که با این روش مورد جراحی قرار گرفتند، سلول های سرطانی در بافت های اطراف و همین طور به لنف ها گسترش پیدا کرده بودند و اگر قرار بود از روش های رایج فعلی استفاده شود، این سلول های سرطانی تشخیص داده نمی شدند.

این اولین بار است که این روش در انگلیس روی انسان مورد آزمایش قرارگرفته و نتایج حاصل از آن در ژورنال پزشکی هسته ای و تصویربرداری مولکولی اروپا منتشر شده است.

آزمایش بزرگ تری هم به نام تحقیق پروموت قرار است موثر بودن این روش را با روش های دیگر مقایسه کند.

پروفسور «فردی حمدی» که مدیر این مطالعه است می گوید هنوز زود است بگوییم که این روش برای همه بیماران موثر خواهد بود اما تا اینجا این روش امیدوارکننده بوده است.

او می گوید: ما [با این شیوه] در بسیاری از بیماران سلول های سرطانی را دیدیم که در غیر اینصورت تشخیص داده نمی شدند.

این اولین بار است که موفق شده ایم چنین جزییات ریزی از سرطان پروستات را به طور زنده و در حال جراحی ببینیم. با این روش می توانیم سلول های سرطانی را برداریم. همین طور سلول هایی از تومور که می توانند در آینده باعث برگشتن سرطان شوند.

او اضافه می کند: سلول های سرطانی که به چشم نمی آیند به اندازه خود سلول های سرطانی اهمیت دارند.

پروفسور حمدی می گوید استفاده از این روش به این معنی خواهد بود که بافت های سالم بیشتری محافظت می شوند و احتمال عوارض جانبی که گاهی بعد از جراحی پروستات ایجاد می شود از جمله بی اختیاری در ادرار، کمتر از قبل خواهد شد.

به گزارش بی بی سی، «دیوید باتلر» از شهر برادفورد در غرب یورک شر در این آزمایش شرکت کرد.

او می گوید: این روش، سلول های سرطانی در غدد لنفاوی و همین طور در مثانه ام پیدا کرد.

او بعد از جراحی، یک دوره پرتودرمانی هم داشت. او می گوید: خیلی شانس آورده ام.

سرطان پروستات یکی از شایع ترین سرطان ها در میان مردان انگلیس است و هر سال 52 هزار و 300 مورد جدید آن در این کشور تشخیص داده می شود.

دکتر «ایان فوکز»، مدیر اجرایی تحقیق و نوآوری خیریه مطالعات سرطان انگلیس می گوید: ما به ابزارهای بهتری برای تشخیص سرطان هایی که شروع به پخش شدن در بدن کرده اند، نیاز داریم. استفاده از رنگ های نشان دهنده و سیستم های تصویربرداری که این مطالعه جدید توسعه داده است، ممکن است از اساس روش درمان سرطان پروستات را در آینده تغییر بدهد.

خیریه مطالعات سرطان انگلیس امیدوار است این دوره آزمایشی با موفقیت همراه باشد و این ماده رنگی بتواند در جراحی های انواع دیگر سرطان هم در آینده مورد استفاده قرار بگیرد.

پایان خبر گزارشگر آی تی

روشی کارآمد برای تشخیص سلول های سرطان پروستات

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "روشی کارآمد برای تشخیص سلول های سرطان پروستات" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "روشی کارآمد برای تشخیص سلول های سرطان پروستات"، کلیک کنید.