زمان آغاز تعطیلی شنبه ها اعلام شد

زمان آغاز تعطیلی شنبه ها اعلام شد

آفتاب نیوز :

ولی اسماعیلی، رییس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تصویب تعطیلی شنبه ها در صحن مجلس، اظهار داشت: اکثر نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تعطیلی شنبه ها موافق بودند، زیرا معتقد بودند نباید فرصت های تعامل اقتصادی با جهان را از دست بدهیم.

رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در پاسخ به این سوال که شنبه ها از کی اجرا میشود؟ گفت: اگر شورای نگهبان طی 10 روز آینده مصوبه مجلس مبنی بر افزایش تعطیلات هفته ها را تایید و رییس مجلس ابلاغ کند، تعطیلی شنبه ها از اواخر خرداد امسال باید اجرایی شود.

رییس کمیسیون اجتماعی با اشاره به استفتا از دفاتر سه مرجع تقلید و همچنین رهبر انقلاب درباره تعطیلی شنبه ها، گفت: هر سه مرجع تقلید و همچنین دفتر رهبر انقلاب با تعطیلی شنبه ها مشکلی نداشتند این مسیله به معنای آن است که این مصوبه از نظر شرعی مشکل ندارد. از این رو، انتظار این است که شورای نگهبان نسبت به این مصوبه نه از نظر قانونی، نه از نظر شرعی ایرادی وارد نکند. اگر شورای نگهبان طی 10 روز آینده این مصوبه را تایید و رییس مجلس ابلاغ کند تعطیلی شنبه ها از اواخر خرداد امسال باید اجرایی شود.

نایب رییس مجلس توضیحی داده که به این سوال پاسخ می دهد. طبق قانون جمعه تعطیل رسمی ماست و شنبه فقط برای آن هایی تعطیل است که ساعت کاری موظفی دارند. در نتیجه برخی شرکت های خصوصی ملزم به تعطیل کردن نیستند.

به جز این 216 نفری که به تعطیلی شنبه ها رای دادند یک نامه با امضا های مهم 36 تشکل اقتصادی هم وجود داشت که وزن کفه شنبه را سنگین تر می کرد. آن هایی که مخالف شنبه ها بودند، اعتقاد داشتند که اولا این کار برخلاف دستورات دینی است و دوما تصویب آن غرب گرایی است. برای همین هم محسن پیرهادی، نماینده تهران گفت از دفتر آیت الله جوادی آملی استفتا گرفته که رای ایشان هم مثبت بوده.

جزییات افزایش تعطیلات آخر هفته

گفتنی است در جریان بررسی لایحه اصلاح ماده 87 قانون مدیریت خدمات کشوری پیشنهادی مبنی بر تعطیلی روز پنج شنبه از سوی سیدمحمدرضا میرتاج الدینی نماینده تبریز مطرح شد که نمایندگان با 75 رای موافق، 132 رای مخالف و 5 رای ممتنع از مجموع 217 نماینده حاضر با این پیشنهاد مخالفت کردند.

تبصره 3 لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته به شرح زیر است:

تبصره 3- تمامی دستگاه های اجرایی اعم از ستادی و استانی به استثنای واحد های نظامی انتظامی و امنیتی و بخش عملیاتی واحد های خدمت رسانی از قبیل بیمارستان ها مراکز بهداشتی درمانی مراکز بهزیستی بانک ها و اماکن ورزشی موظفند ساعات کار خود را در پنج روز هفته از روز یکشنبه تا پنج شنبه تنظیم نمایند فهرست کامل بخش عملیاتی واحد های خدمات رسانی موضوع این تبصره ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون توسط سازمان اداری و استخدامی کشور تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسد.

میرتاج الدینی در توضیح پیشنهاد خود اظهار کرد: مردم از زمان های قدیم برایشان اینگونه بوده که پنج شنبه ها تعطیل باشد لذا تعطیلی شنبه شرایط را اینگونه می کند که انگار سه روز در هفته یعنی پنج شنبه، جمعه و شنبه تعطیل است این وضعیت دیگر اصلا با اقتصاد سازگار نیست.

همچنین علی اکبر علیزاده در موافقت با پیشنهاد تعطیلی پنجشنبه ها با بیان این که 90 درصد تجارت ما با همسایگان است، گفت: مدل تعطیلی همسایگان هم مثل خودمان بوده و ربطی به پنج شنبه و شنبه ندارد. جریان غرب گرا موضوع تعطیلی شنبه را مطرح کرده است اگر به فکر دین مردم هستیم پنج شنبه ها تعطیل باشد و اگر به فکر دین مردم نیستید هرکاری خواستید بکنید.

از طرف دیگر محسن پیرهادی نماینده تهران به عنوان مخالف این پیشنهاد اظهار کرد: با تعطیلی روز پنج شنبه عملا چهار روز تعامل ما با دنیا قطع می شود کسانی درباره تعطیلی پنج شنبه صحبت می کنند که کاری در حوزه اقتصادی نکرده است.

زمان آغاز تعطیلی شنبه ها اعلام شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زمان آغاز تعطیلی شنبه ها اعلام شد" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زمان آغاز تعطیلی شنبه ها اعلام شد"، کلیک کنید.