ساخت پهپادهای دوربرد در اوکراین برای جبران شکست در میدان جنگ

روزنامه آمریکایی نوشت ارتش اوکراین در مواجهه با شکست های خود در میدان جنگ با روسیه رو به استفاده از پهپادهای دوربرد آورده است.

به گزارش گزارشگر آی تی، روزنامه «وال استریت ژورنال» آمریکا در ابتدای گزارش با توصیف کارخانه ای در غرب اوکراین که در آن ده ها کارگر مشغول ساخت پهپادهای دوربرد هستند، می نویسد: «پهپادهای تولیدی دارای حداکثر برد 500 مایل بوده و برای رفع نیازهای فزاینده ارتش اوکراین برای آنکه حملاتش به عمق اراضی روسیه در سومین سال جنگ را تشدید کند طراحی شده اند. مالک این کارخانه که به دلیل نگرانی از بابت هدف گرفته شدن توسط روسیه نامش را فاش نکرد، گفت: سفارش های خیلی زیادی وجود دارند که هنوز ما توان تکمیل آنها را نداریم.»

ساخت پهپادهای دوربرد در اوکراین برای جبران شکست در میدان جنگ
کارخانه ساخت پهپاد

وال استریت ژورنال در ادامه این مطلب با اشاره به اینکه اوکراین در مواجهه با شکست هایش در میدان جنگ هر چه بیشتر از پهپادهای دوربرد برای دسترسی پیدا کردن به پشت خط مقدم جنگ با روسی استفاده کرده تا تاسیسات لجستیک، فرودگاه ها و پالایشگاه های نفت را هدف بگیرد، نوشته است: «این پهپادهای تولید داخل که نسبت به موشک های کروز ارزان تر و موجودتر هستند کی یف را قادر می سازند محدودیت های سیاسی پیرامون استفاده از تسلیحات ارسالی متحدان غربی در حملات به خاک روسیه را دور بزند. شرکت های استارتاپی سازنده پهپاد برای تولید پهپادهای مورد نیاز اوکراین نظیر پهپاد UJ-25 Skyline و یک مدل بی نام که بدنه اش با لوله های ساختمانی ساخته شده، وارد عمل شده اند.»

ساخت پهپادهای دوربرد در اوکراین برای جبران شکست در میدان جنگ

وال استریت ژورنال در ادامه این مطلب نوشت: «وزارت دفاع روسیه اخیرا اعلام کرد سامانه های پدافند هوایی ارتش این کشور روز شنبه هفته قبل بالغ بر 50 پهپاد را در عرض یک روز از جمله بر  فراز منطقه مسکو سرنگون کردند. مقام ها گفتند قطعات در حال سقوط آنها باعث ایجاد آتش سوزی در تاسیسات زیرساختی انرژی در دو منطقه شدند. پهپادهای اوکراین اوایل ماه جاری میلادی به یک پالایشگاه نفت و کارخانه پهپاد در منطقه تاتارستان روسیه واقع در فاصله 930 مایلی از مرز با اوکراین حمله کرده و افزایش برد حملات اوکراین را نشان دادند.»

ساخت پهپادهای دوربرد در اوکراین برای جبران شکست در میدان جنگ
پهپاد دوربرد

وال استریت ژورنال با اشاره به اینکه حملات مذکور یک بارقه امید در چشم انداز تیره و تار اوکراین در میدان نبرد به حساب می آیند، می نویسد: «کارزار اخیر اوکراین سبب بروز یک گسل میان کی یف و دولت بایدن که نگران تاثیر حملات بر قیمت های انرژی است، شده است. لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا اوایل ماه جاری میلادی در سخنرانی خطاب به کمیته خدمات مسلح مجلس سنای آمریکا گفت: برای اوکراین بهتر است که به سراغ حمله به اهداف تاکتیکی و عملیاتی برود تا اینکه توان خود صرف تاثیرگذاری مستقیم برای نبرد کنونی کند.»

ساخت پهپادهای دوربرد در اوکراین برای جبران شکست در میدان جنگ
قطعات پهپادهای دوربرد

در ادامه این مطلب وال استریت ژورنال تصریح شده است: مقام های اوکراینی به این نتیجه رسیده اند به دلیل تجربه تاخیر طولانی در تحویل کمک ها از سوی آمریکا و افشای محدودیت ها در حمایت های غرب از کی یف باید از هر ابزار موجود در جنگ استفاده کنند و در این راستا برای تولید هزاران پهپاد دوربرد در سال جاری میلادی برنامه ریزی کرده اند.

این نشریه آمریکایی نوشت: «اوکراین در روزهای اول جنگ پهپادهای تجاری موجود نظیر پهپادهای چینی Mugin-5 را تغییر کاربری داد. به گفته اچ.آی. ساتن، تحلیلگر دفاعی از این پهپاد در اوت 2022 در چارچوب یکی از اولین حملات به مقر ناوگان دریای سیاه روسیه در شبه جزیره کریمه استفاده شد. اوکراین به تدریج پهپادهای طراحی شده توسط خودش را تولید و استفاده کرد اما همانها هم عمدتا به قطعات چینی موجود در بازار متکی بودند. به گفته ساتن این پهپادها عموما کلاهکی به وزن 44 پوند را حمله می کنند و او 19 مدل پهپاد مختلف را که اوکراین از آنها برای حملات به خاک روسیه استفاده کرده از جمله یک بالون بدون سرنشین که گلوله های خمپاره را از ارتفاع فرو می ریزد شناسایی کرده است.»

در ادامه، این مقاله با اشاره به پهپادهای دیگری که اوکراین از آنها استفاده می کند، می نویسد: «پهپاد AQ-400 Scythe یک پهپاد عمدتا ساخته شده از چوب است که در تبلیغات برد آن 750 کیلومتر (465 مایل) و وزن کلاهک حمل شده توسط آن 43 کیلوگرم اعلام شده است. پهپادهای Bober یا Beaver دارای حداکثر برد پروازی 620 مایل و وزن کلاهک 20 کیلوگرم هستند. اوکراین عمیق ترین حمله را با هواپیمای سبک A22 که آن را اتوماتیک کرده و به بمب مجهز کرده، انجام داده است.

به گفته یک سازنده پهپاد هزینه های این پهپادها از 30 هزار دلار شروع شده و به 10 برابر این قیمت می رسد اما هزینه پهپادی با بیشترین برد هنوز به میزان قابل توجهی کمتر از موشک های کروزی است که کشورهای غربی به شرط استفاده نکردن از آنها علیه اراضی تحت کنترل روسیه به اوکراین داده اند.»

پایان خبر گزارشگر آی تی

ساخت پهپادهای دوربرد در اوکراین برای جبران شکست در میدان جنگ

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ساخت پهپادهای دوربرد در اوکراین برای جبران شکست در میدان جنگ" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ساخت پهپادهای دوربرد در اوکراین برای جبران شکست در میدان جنگ"، کلیک کنید.