عاشقانه های لیلا حاتمی و علی مصفا همه را درگیر کرد

عاشقانه های لیلا حاتمی و علی مصفا همه را درگیر کرد

آفتاب نیوز :

فیلم های عاشقانه همواره جایگاه ویژه ای در سینمای ایران داشته اند و مخاطبان زیادی به سالن سینما کشانده اند.

در روز های اخیر شاهد اکران فیلم عاشقانه ی “جنگل پرتقال” ساخته ی آرمان خوانساریان هستیم که به همین بهانه تصمیم داریم برخی از فیلم های عاشقانه سینمای ایران را به شما معرفی کنیم.

البته بهتر است قبل از خواندن این مطلب، بدانید هدف از این لیست، معرفی فیلم های عاشقانه ی کمتر دیده شده است؛ بنابراین از غیاب فیلم هایی مثل شب های روشن تعجب نکنید.

در ادامه با ما همراه باشید.

مهرگیاه/فریدون گله

شاید اگر فیلم هایی مثل کندو در کارنامه فریدون گله درخشان نبود، حالا کمتر کسی این کارگردان را می شناخت. اگر با جنس فیلم های گله آشنا باشید، حتما ساخته شدن یک عاشقانه به دست او را غیر ممکن می دانید، اما باید گفت این غیر ممکن، با ساخت فیلم “گزارشگر آی تی گیاه” کاملا ممکن شد. گزارشگر آی تی گیاه یکی از عاشقانه های کمتر دیده شده در سینمای ایران است که بازی ستارگانی مثل علی نصریان و پوری بنایی نیز نتوانست این فیلم را برای مخاطبان عزیز کند. با این حال گزارشگر آی تی گیاه داستان عشقی عارفانه است. داستان عشق علی (علی نصریان) به دختر بی نشانی به نام مهری (پوری بنایی) که وصل آن ها با فراز و نشیب های زیادی همراه است. این عشق جنون آمیز یکی از متفاوت ترین عاشقانه های سینمای ایران را به وجود آورده که تماشای آن حتما برای شما دلنشین خواهد بود.

طوطی/ زکریا هاشمی

فیلم سینمایی طوطی، ساخته ی زکریای هاشمی، نه فقط یک عاشقانه ی ناشناخته بلکه به طور کلی یک فیلم ناشناخته نیز هست. فیلم طوطی داستان یک روسپی به نام طوطی را روایت می کند که در قفس عشق هاشم (زکریا هاشمی)، که مردی لاقید و بدون هدف است، گرفتار شده. عشق طوطی به هاشم، به جایی می رسد که او برای رسیدن به هاشم حاضر به گذشتن از هرچیزی، حتی زندگی خود نیز می شود در حالی که هاشم هنوز توان پذیرفتن این عشق را ندارد. عاشقانه ی هاشم و طوطی از ابتدای داستان یک عاشقانه ی متفاوت است و با وجود بی توجهی شدن به این داستان، هنوز می توان این داستان را یکی از داستان های عاشقانه ی زیبا دانست.

رضا / علیرضا معتمدی

یکی دیگر از عاشقانه های ناشناخته ی سینمای ایران، فیلم سینمایی رضا به کارگردانی علیرضا معتمدی است. بر خلاف تصور ما که فیلم های عاشقانه با یک وصال شور انگیز می دانیم، داستان عاشقانه ی فیلم رضا، از دل یک جدایی روایت می شود. طلاق رضا (علیرضا معتمدی) و فاطی (سحر دولتشاهی) بعد از 9 سال زندگی مشترک، داستان عاشقانه ای از جنس جدایی برای مخاطب به تصویر می کشد. زن و شوهر داستان که حالا قصد دارند به شکل توافقی از یکدیگر طلاق بگیرند، با این جدایی توافقی ابعاد جدیدی از شخصیت یکدیگر را کشف می کنند و شاید برای بار دوم عاشق هم یکدیگر می شوند. این عشق مجدد تبدیل به یکی از بهترین عاشقانه های سینمای ایران تبدیل شده که به اندازه کافی به آن توجه نشده است.

پله آخر / علی مصفا

اینکه چرا آثار علی مصفا هیچوقت مورد توجه کافی قرار نمی گیرند یک سوال بی پاسخ است، اما اینکه مصفا یک راوی عاشقانه ی خوب است، با دومین فیلم او یعنی پله آخر اثبات می شود. پله آخر فیلمی از داستان مرگ مرد افسرده ای به نام خسرو است که بعد از یک مرگ غیرقابل پیش بینی، زندگی خود را مرور می کند. او در طی این مرور دوباره، به زندگی همسرش لیلی (لیلا حاتمی) که بازیگر سینماست نیز سر میزند همسر خود را مورد بررسی قرار می دهد. علی مصفا با روایت این داستان عاشقانه ی متفاوت توانست یک فیلم خوب دیگر را در کارنامه خود ثبت کند، اما بی توجهی به این اثر باعث شده که دغدغه های مصفا در ساخت این فیلم کمی گمنام باشند.

تنها دوبار زندگی می کنیم / بهنام بهزادی بروجنی

اولین ساخته ی بهنام بهزادی یعنی فیلم “تن ها دو بار زندگی می کنیم” نیز یکی از عاشقانه های گمشده ی دیگر است. یک عاشقانه سوریال بین مردی که تنها 8 روز فرصت زندگی دارد و دختری که ادعا می کند شاهزاده یک جزیره دور افتاده است!

سیامک (علیرضا آقاخانی) مردی شکست خورده است که به عنوان یک راننده مینی بوس زندگی خود را ادامه می دهد. او به دلیل داشتن بیماری، به زودی میمیرد، اما با این حال قصد دارم از فرصت کم خود به بهترین شکل استفاده کند. در این فرصت کم او قصد دارد حسرت های خود را زندگی کند، اما عاشق شدن، به هیچ وجه در برنامه او نبود. او در طی داستان با دختر جوانی به واسطه جا ماندن کیفش در مینی بوس آشنا می شود. حال این فرصت 8 روزه برای او گران بهاست چرا که شوق زندگی را در وجود او بیدار می کند. این عاشقانه غیرواقعی که در بسیاری از لحظات کاملا واقع گرا نیز هست، می تواند یک پیشنهاد خوب برای دوست داران ژانر عاشقانه باشد تا بیشتر به این فیلم بپردازند.

بنفش آفریقایی / مونا زندی حقیقی

عاشقانه ای از جنس مثلث عشقی. البته نه یک مثلث عشقی معمولی! یک دوراهی عجیب برای شکوه (فاطمه معتمدآریا) بین همسر سابق و همسر فعلی اش که با چالش ها و مشکلات زیادی همراه می شود. بنفش آفریقایی داستان زنی است که در یک اقدام فداکارانه تصمیم می گیرد همسر سابق خود را از خانه سالمندان، به خانه خود بیاورد تا با خودش و رضا همسر فعلی اش، با هم زندگی کنند. جدال بر سر اینکه چه کسی شکوه را بیشتر دوست دارد داستان عاشقانه این فیلم را رقم می زند. این مثلث عشقی تنگاتنگ تبدیل به یک عاشقانه جذاب شده که متاسفانه از توجه بسیاری از مخاطبان دور مانده و باعث شده بسیاری از طرفداران فیلم های عاشقانه، این داستان جذاب را از دست بدهند.

اسرافیل / آیدا پناهنده

داستان عشق بدنام ماهی (هدیه تهرانی) و بهروز (پژمان بازغی) که در تمام شهر پیچیده، روایت اصلی آیدا پناهنده در فیلم اسرافیل است. داستان دو عاشق قدیمی که بعد از گذشت چندین سال و با تجربه ی یک پایان تلخ و ناکام، هنوز یکدیگر را فراموش نکرده اند. این پرونده ی به اتمام رسیده، با بازگشت بهروز از کانادا دوباره باز می شود و داستان عاشقانه این دو نفر که حالا باهم غریب شده اند، برای تمام شهر تداعی می شود. با این حال این فراموش نکردن توان نجات عشق بی ثمر آن ها را ندارد به همین دلیل هر دوی آن ها تصمیم به شروع یک زندگی جدید می گیرند. اسرافیل یکی از واقع گرایانه ترین عاشقانه های سینمای ایران است که اگر هنوز آن را تماشا نکرده اید، یک داستان خوب را از دست داده اید.

عاشقانه های لیلا حاتمی و علی مصفا همه را درگیر کرد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عاشقانه های لیلا حاتمی و علی مصفا همه را درگیر کرد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عاشقانه های لیلا حاتمی و علی مصفا همه را درگیر کرد"، کلیک کنید.