لیندسی گراهام خواستار توافق عربستان و اسراییل شد

لیندسی گراهام خواستار توافق عربستان و اسراییل شد

به گزارش گزارشگر آی تی سناتور گراهام یکشنبه در مصاحبه ای با شبکه خبری سی ان ان گفت عادی سازی روابط میان ریاض و تل آویو حداقل تا حدی به تمایل عربستان سعودی برای یک پیمان نظامی با آمریکا بستگی دارد.

به نقل از گزارشگر آی تی این سناتور که برای دیدار با «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی چندین بار به عربستان سعودی سفر کرده است، گفت درباره این موضوع با بایدن و مقامات ارشد دولت او از جمله «آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه و «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا صحبت کرده است.

گراهام گفت: «عربستان سعودی خواهان یک توافق دفاعی متقابل با ایالات متحده است. ما هفته ها روی این موضوع کار می کنیم. آنتونی و جیک، به بستن قرارداد در مورد معاهده ادامه دهید. بدون این معاهده، ولیعهد سعودی نمی تواند اسراییل را به رسمیت بشناسد و بخشی از توافق، ارایه راه حلی برای مشکل فلسطین خواهد بود.»

بایدن مدعی شده است که پیشرفت او در میانجی گری برای توافق سازش میان عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی ممکن است انگیزه حملات غافلگیرکننده حماس در اکتبر گذشته علیه رژیم صهیونیستی باشد که منجر به جنگ اخیر در غزه شد. این جنگ که براساس گزارش ها، بیش از 34000 فلسطینی را به شهادت رسانده است، مذاکرات تل آویو با ریاض را از مسیر خود خارج کرد.

گراهام گفت، بحران غزه بدون تکمیل توافقنامه رژیم صهیونیستی و عربستان قابل حل نیست. این نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا مدعی شد: «اگر بتوانیم بین عربستان سعودی و اسراییل به توافق برسیم، این به درگیری اعراب و اسراییل پایان می دهد، ایرانی ها را تنها می کند، برای فلسطینی ها امید ایجاد می کند و امنیت را به شکل واقعی برای اسراییل تامین می کند.»

عربستان سعودی نفت خیز ادعا می کند که 7 درصد از ذخایر اورانیوم جهان را در اختیار دارد. گراهام گفت برنامه های مذکور از آمریکا می خواهد غنی سازی این ذخایر را به عنوان بخشی از پیشنهاد ریاض برای به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی کنترل کند. چنین توافقی براساس «توافقنامه ابراهیم» است که براساس آن بحرین و امارات متحده عربی روابط دیپلماتیک با تل آویو برقرار کردند و سودان و مراکش هم بعدا این توافقنامه را امضا کردند.

گراهام گفت: «می خواهم به رییس جمهور بایدن کمک کنم تا این کار را انجام دهد. بدون این توافق هیچ راه حلی برای مشکل فلسطین وجود ندارد. بدون این معامله، همه چیز بدتر می شود. بنابراین، اجازه دهید معامله را انجام دهیم، زمان ما در حال اتمام است.»

دولت پیش از بایدن – دونالد ترامپ– میانجی توافق های ابراهیم بود. گراهام در پاسخ به این سوال که آیا ترامپ ممکن است در رقابت با بایدن در انتخابات امسال تلاش کند توافق تل آویو – ریاض را تضعیف کند، گفت این رییس جمهور سابق آمریکا «می خواهد کشتار پایان یابد.»

این سناتور آمریکایی افزود: «ما ماه نوامبر در اینجا انتخابات خواهیم داشت، اما آیا می توانیم قبل از نوامبر جان چند نفر را نجات دهیم؟»

به گزارش راشا تودی، بلینکن که راهی تور منطقه ای شده است، روز جمعه به سی ان ان گفت می توان چارچوبی برای راه حل دو دولتی و عادی سازی روابط با ریاض ایجاد کرد.

311311

لیندسی گراهام خواستار توافق عربستان و اسراییل شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "لیندسی گراهام خواستار توافق عربستان و اسراییل شد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "لیندسی گراهام خواستار توافق عربستان و اسراییل شد"، کلیک کنید.