محصولات غذایی غیرمنطبق با شاخص ها باید از زنجیره مصرف خارج شوند

محصولات غذایی غیرمنطبق با شاخص ها باید از زنجیره مصرف خارج شوند

گزارشگر آی تی/خوزستان معاون وزیر بهداشت گفت: وقتی محصولی از نظر باقی مانده سموم و آلاینده ها و سایر شاخص های مراکز آزمایشگاهی عدم انطباق دارد، محصول باید جمع آوری شود و یا از بین برود و یا به عنوان محصول ثانویه مصرف شود اما در حال حاضر متاسفانه این اقدام انجام نشده است.

دکتر سیدحیدر محمدی در دومین کنگره بین المللی بهداشت و صنایع غذایی که امروز (3 اسفند) در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: دارو و درمان اهمیت بسیار زیادی دارد و حتی گفته می شود مردم حاضر هستند از نان شان بگذرند اما دارو بخرند هر چند در عمل، وضعیت این گونه نیست و سازمان غذا و دارو امسال هنوز نصف بودجه خود را از سازمان برنامه و بودجه نگرفته است و با این حال در حوزه نان، چهار برابر اعتبار در اختیار جهاد کشاورزی قرار گرفته است.

به گزارش گزارشگر آی تی، وی ادامه داد: اقدامات زیادی برای تامین مواد غذایی از محل تسهیلات در گمرکات و استفاده از سیلوها برای واردات گندم و ذرت و سایر صنایع غذایی انجام می شود.

معاون وزیر بهداشت گفت: سلامت غذا، مسیولیت مستقیم وزارت بهداشت است و در این خصوص وظایف عمده ای مدون شده است. جایگاه سلامت محصول غذایی، بالاتر از کیفیت است زیرا ممکن است فرآورده غذایی کیفیت بالایی داشته باشد اما سالم نباشد. البته این موضوع تنها شامل محصولات غذایی نیست بلکه به عنوان مثال شامل خودرو نیز می شود. وظیفه ما تضمین سلامت و نظارت فرآورده های غذایی است و وزارت بهداشت این اقدامات را سالیان سال است که انجام می دهد.

وی عنوان کرد: سال گذشته سازمان غذا و دارو، بیش از 17 هزار MRL را تدوین  و منتشر کرد که برای تعیین حداکثر مقدار مجاز سموم کشاورزی است و این یک اقدام مستمر و روتین است اما به جز این چه برنامه ای برای حرکت جلوتر از شرایط فعلی داریم؟ در ارتباط با محصولات خام کشاورزی، بخشی وظیفه وزارتی و بخشی وظیفه مردم است. وظیفه ما فرهنگ سازی است و مردم باید عمل کنند.

محمدی با تاکید بر شناسنامه دار شدن مزارع کشاورزی گفت: بحث محصولات کشاورزی سال ها است به خاطر عدم انطباق بخشی از محصولات و نقص زنجیره غذایی مطرح است. وقتی محصولی از نظر باقی مانده سموم و آلاینده ها و سایر شاخص های مراکز آزمایشگاهی عدم انطباق دارد، محصول باید جمع آوری شود و یا از بین برود و یا به عنوان محصول ثانویه مصرف شود اما در حال حاضر متاسفانه این اقدام انجام نشده است.

وی گفت: همکاران ما زحمت می کشند و از محصولات نمونه برداری و شاخص ها را اندازه گیری می کنند و در صورت عدم انطباق، اعلام می شود؛ اما آیا این محصول از زنجیره خارج می شود و از بین می رود؟ خیر، متاسفانه این محصول به صورت قطعی از زنجیره خارج نمی شود چه بسا به احتمال زیاد وارد زنجیره مصرف شود.

رییس سازمان غذا و دارو عنوان کرد: استان خوزستان به عنوان بزرگترین استان در تولید محصولات کشاورزی باید مزارع راشناسنامه دار کند. اگر بتوانیم باغات و مزارع را ارزیابی کنیم و به آن ها امتیاز بدهیم، می تواند اتفاق خوبی باشد.

وی ادامه داد: طبیعتا قیمت محصولی که خریداری می کنید متفاوت و بعضا مرتبط با نام تجاری محصول است اما اگر بخواهیم میوه یا سبزی باکیفیت را شناسایی کنیم امکان پذیر نیست زیرا نمی دانیم واقعا از کدام باغ و مزرعه است و کجا تولید شده است.

محمدی گفت: حداقل 63 بازوی نظارتی در سراسر کشور داریم که در معاونت های غذا و دارو در سراسر کشور فعال هستند و حدود 400 آزمایشگاه معتبر نیز داریم که بسیار دقیق و منطبق بر شاخص های بین المللی، محصولات را ارزیابی می کنند؛ به این دلیل است که با افتخار، بیش از 2 میلیارد دلار صادرات محصولات غذایی داریم که در اقصی نقاط دنیا دسترسی به محصولات غذایی تولید ایران وجود دارد.

وی با اشاره به لزوم بالا بردن ارزش غذایی محصولات غذایی بیان کرد: ما برنامه های مختلفی در وزارت بهداشت داریم. افراد با کمبود ویتامین D در کشور کم نیستند. طبیعتا محصولات غذایی باید با این ویتامین، غنی شوند و شیر به عنوان یکی از این محصولات، انتخاب شده است. البته شاید دسترسی جمعیت به شیر، مانند نان نباشد بنابراین به نظر من، غنی کردن نان موثرتر است.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: در سالیان گذشته نیز کمبود ید شناسایی شد بنابراین نمک یددار تولید شد. بخش زیادی از جمعیت به خصوص خانم ها نیز کمبود آهن و اسید فولیک دارند و غنی شدن نان با آهن و اسید فولیک نیز مطرح شد و در بیشتر کارخانه های تولیدکننده آرد، آرد غنی شده با آهن و اسید فولیک تولید می شود.

وی ادامه داد: نان کامل، نان غنی شده است؛ در گذشته آرد با سبوس غنی بود اما اکنون آردی که عرضه می شود 12 تا 28 درصد سبوس گیری شده است. سبوس غنی از آهن، فسفر، کلسیم و… است که وقتی حذف می شود طبیعتا، نان غنای خود را از دست می دهد.

محمدی با اشاره به برگزاری دومین کنگره بین المللی بهداشت و صنایع غذایی گفت: این کنگره امروز در استان خوزستان آغاز به کار کرده است. هدف از برگزاری این کنگره، ارایه روش های جدید در ارتقای کیفیت صنایع غذایی، افزایش ارزش غذایی صنایع غذایی و بررسی راه های ارتقای کیفیت و سلامت محصولات غذایی است. متخصصان غذایی کشور در این کنگره حضور دارند.

وی افزود: یکی از اقدامات بزرگی که امروز در استان خوزستان کلید خورد، تولید نان کامل توسط یکی از تولیدکنندگان بزرگ نان صنعتی در کشور است. یکی از آرزوهای دیرینه چند دهه اخیر، ورود مجدد نان کامل به بازار مصرف بود. البته نان سنتی، یک نان کامل بود که متاسفانه سالیان است با سبوس گیری زیاد از آرد، نان کاملی نداشتیم. گاه تا 28 درصد سبوس آرد گرفته می شود و این سبوس گیری، ارزش تغذیه ای و املاح معدنی و ویتامین های نان را می گیرد. با نان کاملی که با حداکثر 5 درصد سبوس گیری تولید شده است، بیشتر ویتامین های گروه B، آهن، کلسیم، روی و فسفر موجود در سبوس در نان باقی می ماند.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: بسیاری از بیماری های گوارشی، ناشی از نقص و کمبود املاح معدنی است. نان، قوت غالب مردم است و اگر ارزش تغذیه ای آن بالاتر برود، آثار خوبی دارد. تولید نان کامل امروز در استان خوزستان کلید خورد و امیدواریم در سراسر کشور نیز کلید بخورد.

پایان خبر گزارشگر آی تی

محصولات غذایی غیرمنطبق با شاخص ها باید از زنجیره مصرف خارج شوند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "محصولات غذایی غیرمنطبق با شاخص ها باید از زنجیره مصرف خارج شوند" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "محصولات غذایی غیرمنطبق با شاخص ها باید از زنجیره مصرف خارج شوند"، کلیک کنید.