مقابله جمعی، راهی برای کاهش بحران های افغانستان

پژوهشگر ارشد مسایل منطقه با اشاره به دومین نشست گفت وگوهای منطقه ای برای افغانستان، گفت: در چنین شرایطی تداوم گفت وگوها می تواند راهی برای کاهش بحران ها و مقابله دسته جمعی، بهتر و موفق تر برای رسیدن به صلح و ثبات و آینده باشد.

به گزارش گزارشگر آی تی، دومین نشست گروه تماس منطقه ای برای افغانستان، با حضور نمایندگان ویژه ایران، چین، روسیه و پاکستان در امور افغانستان امروز شنبه 19 خرداد ماه به میزبانی ایران در دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل وزارت امور خارجه برگزار شد.

«فرزاد رمضانی بونش» در گفت وگو با گزارشگر آی تی در تحلیل خود از برگزاری این نشست اظهار کرد: نشست تهران، به نوعی ادامه نشست های منطقه ای و بین المللی بر سر چگونگی رویکرد و راهبرد برای ادامه یا پایان بحران و کاهش چالش ها درافغانستان است.

مقابله دسته جمعی راهی برای کاهش بحران های افغانستان
دومین نشست گفت وگوهای منطقه ای برای افغانستان

وی با بیان این که موضوع افغانستان همچنان برای بازیگرانی که در نشست ها شرکت می کنند، مهم است، گفت: نشست تهران با حضور بازیگران مهمی مانند چین و روسیه برگزار شد به ویژه روسیه که نگاه جدی به تحولات افغانستان دارد، اما به نظر می رسد با توجه به نوع نگاه طالبان و امارت اسلامی که رویکرد کنونی شان عدم شرکت در نشست بوده در وضعیت فعلی به این نتیجه رسیده اند که در نشست شرکت نکنند، به عبارتی تصور می کنند در مورد تشکیل دولت فراگیر حاضر به دادن امتیاز یا عقب نشینی شوند.

این پژوهشگر ارشد مسایل منطقه همچنین بیان کرد: با توجه به تداوم بحران های منطقه ای، حضور گروه های تروریستی در افغانستان، عدم شکل گیری دولت فراگیر، بحران مهاجرین، مسایل حقوق بشر و… به نظر می رسد این بحران ها همچنان ادامه دارد. به همین دلیل بازیگران منطقه ای به این نتیجه رسیده اند تداوم وضعیت کنونی پیامدهای منفی و بیشتری برای آینده منطقه دارد.

مقابله دسته جمعی راهی برای کاهش بحران های افغانستان
دومین نشست گفت وگوهای منطقه ای برای افغانستان

رمضانی بونش در ادامه اظهار داشت: در چنین شرایطی تداوم گفت وگوها می تواند راهی برای کاهش بحران ها و مقابله دسته جمعی راهی بهتر و موفق تر برای رسیدن به صلح و ثبات و آینده است.

وی یادآور شد: در نظر داشته باشیم با رویکردی که امارت اسلامی برای عدم شرکت داشته، این نشست ها می تواند نوعی فشار به طالبان و جریان های داخلی برای رسیدن به صلح و ثبات باشد که حاضر به گفت وگو با جریان های دیگر یا بین الافغانی نیستند. در واقع در وضعیت کنونی، طالبان حاضر به دادن امتیازات گسترده نیست.

پایان خبر گزارشگر آی تی

مقابله جمعی، راهی برای کاهش بحران های افغانستان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مقابله جمعی، راهی برای کاهش بحران های افغانستان" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مقابله جمعی، راهی برای کاهش بحران های افغانستان"، کلیک کنید.