میزان بروز آلرژی در مزاج های مختلف / توصیه طب ایرانی به بهبود سیستم دفع مواد زاید بدن

میزان بروز آلرژی در مزاج های مختلف / توصیه طب ایرانی به بهبود سیستم دفع مواد زاید بدن

سرپرست معاونت توسعه سلامت دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت ضمن اشاره به میزان بروز حساسیت ها و آلرژی در مزاج های مختلف، گفت: یکی از عوامل مهم سبک زندگی برای پیشگیری از آلرژی، بهبود سیستم دفع مواد زاید در بدن است.

دکتر مهشید چایچی در گفت وگو با گزارشگر آی تی، درباره آلرژی اظهار کرد: مکانیسم آلرژی در طب رایج، واکنش بیش از حد سیستم ایمنی به موادی است که در حالت معمولی بدون ضرر هستند و آلرژن نامیده می شوند. آلرژن ها می توانند ذرات گرد و غبار، گرده گیاهان، برخی غذاها، برخی نوشیدنی ها، سرما، گرما، اشعه ها و … باشند.

وی با بیان اینکه ابتلا به آلرژی ها در فصل بهار و پاییز شایع است، اظهار کرد: دلیل شایع شدن ابتلا به آلرژی در فصل های پاییز  و بهار این است که آلرژن هایی مانند گرده های گل در فصل بهار و گرد و خاک در فصل پاییز بیشتر می شوند. همچنین تغییرات دمایی شدیدی در این دو فصل شامل تغییر دمای سرد به گرم در فصل بهار و تغییر دمای گرم به سرد در فصل پاییز اتفاق می افتد که این تغییرات دمایی شدید سبب تغییرات در بدن انسان می شود.

سرپرست معاونت توسعه سلامت دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با بیان اینکه افراد برمبنای طب ایرانی  ویژگی های جسمی، ویژگی های روحی و مزاج های متفاوتی دارند، افزود: بنابراین میزان تغییرات و واکنش بدن به این تغییرات در افراد متفاوت است. این تغییرات می تواند در بعضی افراد زیاد و در برخی کم باشد. این احتمال وجود دارد که تغییرات آب وهوایی سبب هیچ گونه تغییری در بدن افراد نشود. به طور مثال، مزاج های گرم و خشک در ابتدای بهار و مزاج های سرد و خشک در ابتدای پاییز با بیشترین علایم حساسیت فصلی مواجه می شوند.

چایچی ادامه داد:  گرم مزاجان و خشک مزاجان نسبت به سایر افراد به ادویه های گرم و خشک مانند فلفل و زنجبیل سریع تر واکنش حساسیتی نشان می دهند.

این متخصص درباره علایم آلرژی توضیح داد: علایم آلرژی می تواند شامل عطسه، گرفتگی و احتقان بینی، خارش و ترشح بینی، آبریزش بینی، التهاب های پوستی (خشکی، قرمزی و خارش پوست)، التهاب های تماسی پوست و کهیر (ضایعات خارش دار پوست) باشد.

وی درباره روش های درمانی و پیشگیری از حساسیت ها توضیح داد: پرهیز از عامل حساسیت زا تا حد امکان و اصلاح سبک زندگی فرد بر اساس مزاج لازم است. یکی از عوامل مهم سبک زندگی برای پیشگیری از آلرژی، بهبود سیستم دفع مواد زاید در بدن است. بنابراین اگر فرد یبوست داشته باشد علاوه بر دوری از ماده حساسیت زا، استفاده از خوراکی های ملین متناسب با مزاج شخص که دفع مواد زاید بدن را بهبود می دهد لازم است. همچنین سایر روش های درمانی می تواند تاثیر زیادی در بهبود فرد و پیشگیری از عود داشته باشد.

پایان خبر گزارشگر آی تی

میزان بروز آلرژی در مزاج های مختلف / توصیه طب ایرانی به بهبود سیستم دفع مواد زاید بدن

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "میزان بروز آلرژی در مزاج های مختلف / توصیه طب ایرانی به بهبود سیستم دفع مواد زاید بدن" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "میزان بروز آلرژی در مزاج های مختلف / توصیه طب ایرانی به بهبود سیستم دفع مواد زاید بدن"، کلیک کنید.