نام بازیگر مرد مشهور فرانسوی در سیاهه متجاوزان سینما

نام بازیگر مرد مشهور فرانسوی در سیاهه متجاوزان سینما

آفتاب نیوز :

همه چیز از زمانی شروع شد که در اکتبر سال 2017 دو نشریه نیویورک تایمز و نیویورکر گزارش دادند که ده ها زن مورد سوءاستفاده جنسی یکی از غول های هالیوود یعنی هاروی واینستین قرار گرفته اند. از آنجا بود که دومینوی رسوایی مردانی که از قدرت و شهرت و ثروت شان برای تعرض یا تجاوز به زنان و بعد خفه کردن صدای اعتراض آن ها استفاده کرده بودند راه افتاد. زنانی که سال ها به سکوت واداشته شده بودند یا هرچه فریاد زده بودند، صدای شان به گوش کسی نرسیده بود، از شجاعت همدیگر نیرو می گرفتند و پا پیش می گذاشتند و زخم هایی را که بر جسم و روح شان وارد آمده بود آشکار می کردند.

بازیگران زن مشهوری، به رغم به خطر افتادن حرفه شان، به افشاگری علیه واینستین دست زدند. دیوار بلند ترس برای قربانیان فروخته ریخته بود و حالا ترس در چشمان متعرضان و متجاوزان دیده می شد. جنبش #من_هم (metoo#)، که پیش تر در سال 2006 در فضای مجازی برای اعتراض به فرهنگ تجاوز، تعرض و سوء استفاده جنسی راه افتاده بود، بعد از رسوایی واینستین، نیرویی تازه گرفت و زنان بسیاری را از اقصی نقاط دنیا زیر چتر خود متحد کرد. از امریکا تا اروپا، فاصله اقیانوس اطلس به چشم برهم زدنی طی شد و کابوس رسوایی به قاره سبز رسید.

در چند سال گذشته، برخی از کسانی که در صنعت سینما به تعرض یا تجاوز متهم شده بودند در دادگاه متهم یا تبریه شدند. برخی دیگر پیش از دادگاه با شاکی/ شاکیان پرونده مصالحه کردند. برخی حرفه شان به آخر رسید و برخی دیگر هرگز زیر بار اتهامات نرفتند و خودشان را از این گونه انگ ها مبرا دانستند. هنوز خبر هایی از رسوایی های اخلاقی به صدر خبر ها می آید، مثل دیروز که خبر بازداشت ژرار دوپاردیو، بازیگر مشهور فرانسوی، نشان داد که این جنبش تا زمانی که فضای صنعت سینما به جای امنی تبدیل نشود، قصد بازایستادن ندارد.

جنگ های فرانسوی

دوپاردیو 75 ساله که یکی از بازیگران مشهور فرانسه است، در ایستگاه پلیسی در منطقه چهاردهم پاریس به اتهام تجاوز به دو زن، یکی در سال 2021 و دیگری در سال 2014، مورد بازجویی قرار گرفت. این طور که گزارشگر آی تی گزارش داده، دوپاردیو در سال 2020 به تجاوز جنسی به شارلوت آرنولد در سال 2018 متهم شد و در ادامه چندین زن دیگر علیه او افشاگری کردند و در نهایت به شهرت دوپاردیو ضربه خورد. در دسامبر گذشته نیز هلن داراس، هنرپیشه فرانسوی، نیز شکایتی را به پلیس ارایه کرد و مدعی شد که دوپاردیو در سال 2007 هنگام فیلمبرداری فیلم «دیسکو» به او تجاوز کرده است. فعالان فمینیست به شدت خواهان پیگیری این اتهامات بدون دخالت شهرت و قدرت دوپاردیو در روند افشای حقیقت هستند. از سوی دیگر، گروهی از هنرمندان از جمله کارلا برونی و شارلوت رمپلینگ از دوپاردیو در برابر این اتهامات دفاع کردند. در میان مدافعان دوپاردیو نام امانویل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، هم که چندی پیش دوپاردیو را بازیگر بزرگی خوانده بود که مایه افتخار فرانسه است، دیده می شود.

دو پرونده قدیمی

هر وقت حرف تجاوز و تعرض و سوءاستفاده جنسی به میان می آید، نام های رومن پولانسکی، کارگردان لهستانی و وودی آلن، کارگردان و بازیگر امریکایی، مطرح می شود. پولانسکی سال ها پیش با دختری نوجوان و زیر سن قانونی در خانه جک نیکلسون، بازیگر افسانه ای، رابطه برقرار کرد و بعد از آن برای فرار از مجازات عملش از امریکا گریخت و سال هاست که از این کشور دور است و حتی در اروپا هم از پا گذاشتن به کشور هایی که احتمال می دهد او را به مقامات امریکایی تحویل دهند خودداری می کند. تجاوز به یک نوجوان چیزی نیست که رسانه ها به راحتی فراموش کنند و پولانسکی این را به خوبی می داند.

داستان وودی آلن هم بسیار طولانی است. میا فارو، بازیگر «بچه رزمری» و شریک زندگی آلن، در دهه 1990 او را به ارتباط با فرزندخوانده شان متهم کرد. به درستی مشخص نیست که این اتهام چقدر صحت داشت یا چقدر ناروا بود، اما چیزی که مشخص است این است که آلن با دخترخوانده اش ازدواج کرد و در تمام این سال ها که همیشه حرف اتهامات او به رسانه ها کشیده، با تمام قدرتش زیر بار پذیرش آن ها نرفته است. در این سال ها بعضی بازیگران زن فیلم های قبلی آلن مثل کیت وینسلت اعلام کردند که دیگر حاضر به همکاری با او نیستند. بعضی دیگر مثل ال فانینگ که در «یک روز بارانی در نیویورک» با آلن همکاری کرده، گفته این اتفاقات قبل از به دنیا آمدن او رخ داده و او نمی تواند به درستی در این باره قضاوت کند.

نام های بزرگ، ترس های بزرگ

نام هایی مثل کوین اسپیسی، داستین هافمن، سیلوستر استالون، استیون سیگال، ازرا میلر، تِنوچ هویِرتا، جاناتان میجرز، کیسی افلک، جیمز فرانکو، بیل کازبی و لوییز سی. کی. از جمله مشهورترین افرادی هستند که نام شان در سیاهه رسوایی های جنسی سال های اخیر ثبت شده. #من_هم (metoo#) شاید جلوی متجاوزان را نگیرد، اما کسی که می خواهد از حدش عدول کند می داند دیگر مثل گذشته در امنیت به سر نمی برد و باید بهای کاری را که می کند با از دست دادن کار و حرفه و خویشاوندان و اطرافیانش بدهد. زندگی یک متجاوز حالا دیگر بسیار شبیه فیلمی ترسناک است.

نام بازیگر مرد مشهور فرانسوی در سیاهه متجاوزان سینما

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نام بازیگر مرد مشهور فرانسوی در سیاهه متجاوزان سینما" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نام بازیگر مرد مشهور فرانسوی در سیاهه متجاوزان سینما"، کلیک کنید.