نمایشگاه ریشه ها با مروری بر آثار مصطفی شعرباف افتتاح شد

گزارشگر آی تی/اصفهان «مصطفی شعرباف ریشۀ هنری و ریشۀ هویتی شهر اصفهان است. او با خلق آثاری با موضوع دفاع مقدس، یاد و نام شهدا را زنده نگه داشته است.»

این بخشی از جملاتی است که مجتبی مجلسی، مدیر هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اصفهان بعداز ظهر یکشنبه (2 اردیبهشت ماه) در آیین افتتاحیه نمایشگاه ریشه ها «5» (آثار مصطفی شعرباف) در عمارت سعدی، واقع در حوزه هنری استان اصفهان بیان کرد. 

او همچنین در این آیین با بیان اینکه پنجمین برنامه از سلسله برنامه های ریشه ها میزبان آثار استاد مصطفی شعرباف است، گفت: برای نسل ما و بعد از ما فرهنگ، یاد و خاطره شهدا با قلم استاد مصطفی شعرباف در ذهن ها ثبت شده است.

مجلسی ادامه داد: بضاعت حوزه هنری استان اصفهان برای برگزاری نمایشگاه بیش از این نبوده و آثار ایشان نیز از کمیت و کیفیت خوبی برخوردار است. لازم به ذکر است که در گالری گلستان تعداد زیادی از آثار آب مرکب با موضوع جنگ، در گالری نقطه و بوستان آثار آبرنگ و در گالری های تماشا، هنرمند و تجربه نیز آثار آبرنگ و آب مرکب استاد مصطفی شعرباف به نمایش گذاشته شده است. 

مدیر هنرهای تجسمی حوزه هنری استان اصفهان یادآوری کرد: استاد شعرباف برای حفظ و پاسداشت ارزش های دفاع مقدس زحمات بسیاری کشیده و یاد و نام شهدا را زنده نگه داشته اند. در دهه 60 منزل خانواده شهدا پر از قاب ها و بوم هایی بود که هنرمندان خلق کرده بودند. این سنت بعد از دهه 60 و 70 کمرنگ شده و کمتر شاهد این اتفاق بودیم. تلاش های مصطفی شعرباف و شعور و فهم برخی از مسیولین شهری که تصویرگری شهدا را به ایشان سفارش دادند سبب احیای این سنت شده که در خانواده ها اتفاق بزرگی است.

نمایشگاه ریشه ها با مروری بر آثار مصطفی شعرباف افتتاح شد

در ادامۀ این آیین نیز سردار سید احمد موسوی، از فرماندهان دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران چنین اظهار کرد: در بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان اصفهان، توفیقی بود که برای اولین بار با آشنایی کوچکی که از مصطفی شعرباف داشته و آثار ایشان دیدیم ایدۀ داشتن عکس از شهدا و فرماندهان دفاع مقدس، خلق و سرآمدی برای کارهای بعدی و این موضوع، برکتی برای ایشان و استان اصفهان شد.

او تاکید کرد: هنر می تواند به زبان های مختلف جلوه پیداکند، هنرمندان واقعی نیز شهدای ما هستند که از بهترین سال های عمر خود گذشتند. 

سپس سرهنگ محمدرضایی، مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان اصفهان با بیان اینکه الگوی جامع و کامل دفاع مقدس در قالب هنر توسط هنرمندان اصفهانی به نسل های بعدی منتقل شد، بیان کرد: بسیاری از این هنرمندان در جوانی دفاع مقدس را رقم زده و به قول فرمایش رهبری، یک دفاع هنرمندانه را از خود نشان دادند و پس از آن نیز در نقش یک استاد و هنرمند واقعی، فرهنگ دفاع مقدس را توسط هنر منتقل کردند.

او ادامه داد: طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب، در گام دوم انقلاب بیش تر از پیش به این موضوع نیازمندیم و جوان های ما می توانند دفاع مقدس را با هنرهای مختلف درک کنند. ما هنرهای اصیلی داریم که به کمک آن ها می توانیم فرهنگ دفاع مقدس، فرهنگ عاشورایی، فرهنگ مقاومت و فرهنگ ایثار را منتقل کنیم. 

در انتهای این مراسم از استاد مصطفی شعرباف تجلیل و سپس گالری هایی که میزبان آثار او بودند، افتتاح شد.

نمایشگاه ریشه ها با مروری بر آثار مصطفی شعرباف افتتاح شد

پایان خبر گزارشگر آی تی

نمایشگاه ریشه ها با مروری بر آثار مصطفی شعرباف افتتاح شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نمایشگاه ریشه ها با مروری بر آثار مصطفی شعرباف افتتاح شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نمایشگاه ریشه ها با مروری بر آثار مصطفی شعرباف افتتاح شد"، کلیک کنید.