نیویورک تایمز: حمله به رفح کمکی به اسراییل نخواهد کرد

نیویورک تایمز: حمله به رفح کمکی به اسراییل نخواهد کرد

«بسیاری از ناظران معتقدند ممکن است به نفع نتانیاهو باشد که رفح را با خاک یکسان کند، زیرا هر چیزی که جنگ را طولانی کند، او را در قدرت نگه می دارد، اما این قطعا به نفع اسراییل نخواهد بود.»

به گزارش گزارشگر آی تی، نیکولاس کریستوف در بررسی ابعاد جنگ غزه و حمله احتمالی ارتش صهیونیستی به رفح در نیویورک تایمز نوشته است: «این دیگر کاملا آشکار است که ارتش اسراییل نمی تواند حماس را ریشه کن کند، همانطور که آمریکا طالبان را در افغانستان، ویت کنگ ها را در ویتنام یا شبه نظامیان عراق را نتوانست ریشه کن کند.

گادی آیزنکوت، رییس سابق ستاد ارتش اسراییل و یکی از اعضای کابینه جنگ کنونی، اوایل سال جاری هشدار داد که صحبت از “شکست مطلق” حماس یک “داستان بلند” است. به همین ترتیب، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، استدلال کرد که حمله به رفح، مبارزان حماس را از بین نمی برد یا به جنگ پایان نمی دهد – بنابراین به نظر می رسد که تخریب رفح تنها فلسطینی های بیشتری را بکشد، جان اسیران اسراییلی را به خطر اندازد، مردم غزه را برای انتقام مصمم تر کند و انزوای فزاینده اسراییل را به سرعت شکل دهد.»

به نوشته این روزنامه آمریکایی اطلاعات صهیونیست ها از اول در مورد غزه ضعیف و اشتباه بود. تل آویو حمله 7 اکتبر را پیش بینی نمی کرد، بعد با این ادعا و توهم که رهبران حماس در زیر شهر غزه باشند دیوانه وار شهر را با خاک یکسان کرد، بعد مدعی شد که زیر خان یونس هستند، آن هم نابود شد، حالا نتانیاهو توهم زده که آنها در رفح هستند و این بار با هر حمله ای فقط هزاران غیرنظامی دیگر کشته خواهند شد.

واشنگتن معتقد است که رهبر ارشد حماس در غزه، یحیی سنوار، حتی در رفح نیست، بلکه در خان یونس است: «اسراییل همیشه در مورد حماس اشتباه کرده است. در دهه 1980، دولت اسراییل به رشد حماس در غزه دامن زد، زیرا فکر می کرد می تواند میان فلسطینی ها اختلاف ایجاد کند و فشارها را برای تشکیل کشور فلسطین کاهش دهد.»

نیویورک تایمز می افزاید: «اقدام علیه منافع امنیتی خود، مختص اسراییل نیست. واشنگتن معتقد بود که باید با جنگ در ویتنام و عراق از خود محافظت کند. روسیه بر جنگ در افغانستان اصرار داشت. اسراییل در سال 1982 به لبنان حمله کرد و در این روند حزب الله را که اکنون یکی از دشمنان بزرگ آن است، متولد کرد.

نظامیان اسراییلی قبلاً در شمال غزه مدعی شدند حماس را در آنجا شکست داده اند، اما از همان نقطه بارها و بارها هدف قرار گرفتند، این امر می تواند به طور نامحدود ادامه یابد. حمله به رفح بعید است به نفع امنیت اسراییل باشد، درسی است که نیروهای آمریکایی در عراق آموختند: به تعداد مبارزانی که می کشید، توجه نکنید به تعداد مبارزانی که خلق می کنید، نگاه کنید.»

آوریل هینس، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، در ماه مارس هشدار داد: «احتمالاً درگیری غزه تاثیر نسلی بر فلسطینیان خواهد داشت.»

یک نوجوان 14 ساله فلسطینی در حملات 2014 به غزه می گفت: جنگ باعث شد احساس کنیم به هر حال می میریم، پس چرا باعزت نمیریم؟ شاید بتوانیم همه اسراییلی ها را بکشیم و بعد بهتر شود.

روزنامه نیویورک تایمز در انتها نوشته است: بچه های خشمگینی که شاهد از دست رفتن عزیزانشان و نابودی خانه و شهرهایشان هستند تبدیل به کسانی می شوند که 7 اکتبر (طوفان الاقصی) را خلق کردند و می کنند. کودکانی که امروز توسط اسراییل بمباران می شوند و گرسنگی می کشند، مبارزان دهه بعدی هستند.

پایان خبر گزارشگر آی تی

نیویورک تایمز: حمله به رفح کمکی به اسراییل نخواهد کرد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نیویورک تایمز: حمله به رفح کمکی به اسراییل نخواهد کرد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نیویورک تایمز: حمله به رفح کمکی به اسراییل نخواهد کرد"، کلیک کنید.