هیچ گاه رییس جمهوری نداشتیم که عبایش تا زانو گِلی باشد

هیچ گاه رییس جمهوری نداشتیم که عبایش تا زانو گِلی باشد

مراسم یادبود خادم فرهنگ شهید آیت الله رییسی به میزبانی اهالی فرهنگ، هنر و رسانه با اجرای رسالت بوذری و با حضور وزیر فرهنگ، مدیران هنری و جمعی از هنرمندان در حال برگزاری است.

به گزارش گزارشگر آی تی، برنامه به صورت رسمی با قرایت آیاتی از کلام الله مجید توسط حامد شاکرنژاد آغاز شد و در ابتدای این مراسم سیدعلی موسوی گرمارودی به قرایت چند بیت شعر پرداخت.

سپس جواد آذر (شاعر) در سخنانی گفت: ماه رمضان در خدمت دوستان بودم که پس از افطار آقای شهید رییس جمهور و آقای وزیر ارشاد نشسته بودند، خیلی سریع رد شدم که مزاحم افطار آنها نشوم که آقای رییسی من را صدا زدند و گفتند که همان روز صبح برنامه «چهارگاه» مرا در تلویزیون دیده اند و این آخرین بار بود که ایشان را دیدم دوستان عزیزم ما و مرگ با هم حرکت می کنیم. دعا می کنم که همه ما عاقبت بخیر شویم و خدا رحمت کند رییس جمهور را.

محمدعلی رجبی (مدرس دانشگاه و عضو پیوسته فرهنگستان هنر) نیز در بخش دیگری از این مراسم در سخنانی مطرح کرد: ما همه در این راه هستیم. من این ایام بیشتر پای تلویزیون بودم و صحبت های مردم را می دیدم. درس جدیدی از مردم گرفتیم و بی خود نبود، رییس جمهور عزیز برای مردم این همه کار کرد؛ بین سخنان مردم از همه اقشار دو واژه دریافت کرده و آن هم رضا و صدق است. رضا را گاهی با عنوان «خادم الرضا» به کار می بردند. او اگر برای خلق کار می کرد، خلق را تجلی خلق می دید. کسی که در مقام رضا قرار گرفت جز به دستور عمل نمی کند. من دیدم شهید یییسی میگ ویند دوست داشتم در جوار حرم اما رضا (ع) باشم و چه جایی بهتر و آرام تر از آنجا.

او ادامه داد: من به یکی از کوچکترین اعضای خانواده هنرهای تجسمی کشور می خواهم درباره این دولت که عمر کوتاهی داشت بگویم. خدمات ایشان در باب هنر بسیار زیاد بود. تثبیت شیوه استاد شاگردی، تصویب سند موسیقی، سند معماری، سند هنرهای نمایشی و سند هنرهای نمایشی و در یک کلام بخواهم بگویم هنر در دولت این بزرگوار سامان یافت.

نجفقلی حبیبی (پژوهشگر فلسفه اسلامی) نیز در ادامه این مراسم بیان کرد: نمی دانم چه بگویم؟ بالاخره از اول انقلاب بزرگان زیادی را از دست دادیم که آقای رییسی یکی از آنها بود و قطعا آثار خدمات ایشان در کشور باقی خواهد ماند. ایشان به شدت به مسیله فرهنگ و دانشگاه علاقمند بودند و تاکید داشتند که امکانات لازم فراهم شود که کسی عقب نماند؛ چون توان یک مملکت به علم و دانشجویان آن است. تمام تلاش خود را کردند که دانشگاه ها آزادی خود را حفظ کنند، اساتید درس خود را بدهند و دانشگاه نظم خود را حفظ کنند که دانشجویان در عین حال که نظر سیاسی خود را داشته باشند در فضایی آرام و با سطحی بالا درس بخوانند.

در بخش دیگری از این مراسم شاهین فرهت (پیشکسوت موسیقی) در سخنانی اظهار کرد: من دوبار رییس جمهور را دیدم؛ بار اول افطاری در ساختمان ریاست جمهوری که از طرف فرهنگستان هنر صحبت می کردم و برای ایشان انواع موسیقی به خصوص موسیقی نواحی ایران را شرح دادم که ایشان با دقت حرف های مرا گوش کردند و بعد خواستم که فرهنگستان هنر را حمایت کنند که با روی باز قبول کردند. بار دوم در میهمانی بود که در اجلاس برگزار شد که در آن موقع هم به من گفتند، در حال تلاش برای توسعه موسیقی ایران هستند و من واقعا تشویق شدم و امیدوارم روحشان در آرامش باشد.

سپس همایون همتی (استاد و محقق برجسته ادیان عرفان) در سخنانی گفت: این سوگ بزرگ را بر همگان تسلیت عرض می کنم و امیدوارم هر چه زودتر این خلاء جبران شود. آیت الله رییسی متعلق به همه ایرانی ها و مسلمانان هست. نمی توان او را به یک جریان سیاسی خاص محدود کرد. نزدیک به 30 سال دوستی و آشنایی با او صحبت درباره او را برای من دشوار کرده است. باورم نمی شد به این زودی از میان ما برود. آرزوهای زیادی داشتیم که همه خاک شد. او از معدود روحانیونی بود که با انصاف تمام سخن می گفت. دغدغه فرهنگ و دانشگاه را داشت. بسیار متواضع و فروتن بود و ندیدم عصبانی شود و با خشم حرف بزند. او پیگیر امور فرهنگی بود. او نشاط خاصی در خدمت رسانی داشت و شوق خدمتگزاری او را لحظه ای رها نمی کرد و اگر به حیات خود ادامه می داد، شک ندارم کارهای بزرگی را در عرصه فرهنگ و هنر انجام می داد. او نیروی ارزشمند و عالم دینی تاثیرگذاری بود که از جامعه ما گرفته شد. اما ناامید نیستیم چون سکان دار امروز نظام اسلامی با صلابت پابرجاست.

او ادامه داد: ایشان ذهن ایده پرداز، قدرت برنامه ریزی و قدرت مدیریت اجرایی داشت. در جاهای مختلفی بی تظاهر، بی ریا و بسیار فروتن خدمت کرد. به فرهنگ کشور فکر می کرد و از بی تفاوتی بعضی جوان ها گله داشت و ناراحت بود. دنبال برنامه، طرح و کلاس برای معرفی درست و امروزی معارف اسلامی بود.

داریوش ارجمند (بازیگر پیشکسوت) نیز در سخنانی اظهار کرد: عرض تسلیت به مردم ایران و جهان دارم؛ چون او فقط رییس جمهور ایران نبود بلکه  نیمی از سیاست جهان را بر عهده داشت. او در سفری که به نیویورک داشت نیمی از اروپا را هم با خود همراه کرد. مردی تکرار نشدنی بود و امام رضا (ع) بهشت را به او تقدیم کرد. چنین مردی کم پیدا می شود؛ بزرگ مردی که رییس جمهور ما بود و ما همه با عشق به او رآی دادیم.

این هنرمند همچنین گفت: آرزو می کنم که خصلت ها، خلقیات، روش و شیوه او در مردانی که بعد از او می آیند، الگو شود و از او بیاموزند که چگونه در بین مردم بود و در نهایت روز آخر جانش را برای کشور داد. در اولین مراسم افطاری که ایشان را زیارت کردیم، قول داد که کمکی به موسسه هنرمندان پیشکسوت کند. دو سال گذشت اما خبری نشد. در جلساتی که برای تولد هنرمندان پیشکسوت برگزار می شد، به تندی خطاب به ایشان گفتم که چرا به عهد خود وفا نمی کنید؟ البته همان زمان همه گفتند که آقای رییسی 20 میلیارد به من دادند؛ البته من هم خوشحال شدم که چه خوب! البته که این پول برای بیش از هزار هنرمند بود. این حرف ها به گوش ایشان می رسید و در جلسه ای که بعدها مرا دید، گفت که چرا دلخوری رفیق؟ گفتم ناراحت نیستم و گفت این پول به شما می رسد و اتفاقا رسید. من آدم سیاسی بسیار دیده ام اما انسانی آنقدر نقدپذیر، دوست داشتنی و اهل وفای به عهد ندیده ام!

او ادامه داد: چه حیف که ایشان زود از میان ما رفت و چه زیبا و باشکوه رفت! هیچ گاه رییس جمهوری نداشتیم که عبای او تا زانو گِلی باشد، در سیل راه برود و مردم را تنها نگذارد.

محمد مهدی اسماعیلی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سید محمد هاشمی (قایم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سید محمود اسلامی (معاون توسعه منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، امیرفرشاد مهدی پور (معاون رسانه ای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، محمد خزاعی (رییس سازمان سینمایی کشور)، محمود سالاری (معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، سید مجید پوراحمدی (مدیرعامل صندوق اعتباری هنر)، حمید نیلی (مدیرکل هنرهای نمایشی)، یاسر احمدوند (معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، کوروش زارعی (مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری)، حمیدرضا نوربخش (مدیرعامل خانه موسیقی)، مجید زین العابدین (مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی)، محمد الهیاری (مدیرعامل بنیاد رودکی) و هنرمندانی چون داریوش ارجمند، جعفر دهقان، محمد گلریز، مهدی جهانی، محمود فرهنگ، وحید اسداللهی، محسن افشانی، ارسطو خوش رزم، حمید حرا، ابوالفضل همراه، رحیم شهریاری، حسین تبریزی، قادر آشنا، اسماعیل خلج، بهروز افخمی، محمدحسین ایمانی خوشخو، حمید ماهی صفت، محمد شیری، جهانگیر الماسی، منوچهر شاهسواری، رضا بانگیز، رضا مهدوی و … از جمله مهمانانی هستند که در این مراسم حضور دارند.

ادامه دارد…

هیچ گاه رییس جمهوری نداشتیم که عبایش تا زانو گِلی باشد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هیچ گاه رییس جمهوری نداشتیم که عبایش تا زانو گِلی باشد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هیچ گاه رییس جمهوری نداشتیم که عبایش تا زانو گِلی باشد"، کلیک کنید.