وعده سخنگوی صنعت آب برای سیستان و بلوچستان/سدها لبریز شدند

وعده سخنگوی صنعت آب برای سیستان و بلوچستان/سدها لبریز شدند

به گزارش خبرگزاری گزارشگر آی تی، عیسی بزرگ زاده سخنگوی صنعت آب کشور درباره اینکه آب ذخیره شده در سدها تا چه اندازه می تواند در تامین آب شرب و آب مورد نیاز کشاورزی سیستان و بلوچستان موثر باشد، گفت: اکنون زمان بهره بردن از آبی است که پشت سدهای استان جمع شده است، زیرا عمده سدها پر هستند و به سرریز افتاده اند.

وی ادامه داد: برای تامین آب شرب منطقه از آب رودخانه ها و گاهی منابع آب زیرزمینی و همچنین شیرین سازی آب دریا استفاده می شد که با شرایط کنونی و بارش های خوبی که صورت گرفته، اکنون آب شیرین سطحی فراوانی برای یک دوره چهار ساله در جنوب سیستان و بلوچستان وجود دارد.

سخنگوی صنعت آب کشور در گفت وگوی تلویزیونی با بیان اینکه با منابع آب ذخیره شده به مدت چهار سال تنش کمبود آب مناطق تحت پوشش شبکه انتقال آب سدها اعم از شرب و کشاورزی رفع خواهد شد، خاطرنشان کرد: طبق هدف گذاری انجام شده، تامین آب شرب 1900 روستا در سیستان در این دولت به نتیجه خواهد رسید.

بزرگ زاده در خصوص تمهیدات وزارت نیرو در مدیریت و کنترل سیلاب سیستان و بلوچستان اظهار داشت: دو دسته از اقدامات برای مدیریت سیلاب انجام شده که نخستین آن، زیرساخت ها است. به این منظور طی سالیان گذشته، سرمایه گذاری های لازم برای احداث سدها انجام شد تا بتوان با کمک این سازه ها اتفاقات حدی و هیدرولوژیکی را کنترل کرد. اقدام دیگر در ردیف اقدامات غیرسازه ای قرار دارد و مربوط به مهندسی حاکم بر بهره برداری از سازه ها و پروژه ها است. تمهیدات دیگری در حوزه مدیریت سیلاب انجام می شود که در سه مرحله اقدامات پیش از سیلاب، حین سیلاب و اقدامات پس از سیلاب دسته بندی می شود.

سخنگوی صنعت آب کشور ادامه داد: فاز پیش از سیلاب به پیش بینی و پیش آمادگی های لازم در بخش وزارت نیرو و سایر دستگاه ها باز می گردد. بدون شک یک پیش بینی دقیق یک پیشگیری خوب را با خود به همراه می آورد. پیش بینی اینکه این میزان بارش و روا ناب و سیل، به چه میزان و به چه صورت و با چه شدت در رودخانه های مختلف رخ خواهد داد، موضوعی است که بررسی آن توسط ستاد مدیریت و پشتیانی سیلاب وزارت نیرو مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد.

وی با اشاره به نقش سدها در کنترل سیلاب سیستان و بلوچستان اظهار داشت: پهنه بارشی که در استان سیستان و بلوچستان به ویژه در جنوب استان به وقوع پیوست، وسیع و گسترده بود و علاوه بر شهرهای ساحلی و شهرهای کنارک و چابهار، حوضه های آبریز و بالادست سدها را در برگرفت.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: با حجم ذخیره ای که برای تله اندازی سیلاب در سدهایی همچون پیشین، زیردان و کهیر ایجاد شده بود، موجب شد سیلاب های بالادست حوضه سد که بارش های اصلی در این نواحی بود، به تاخیر بیفتد تا سیلاب پایین دست فروکش کند؛ بنابراین سدها از هم افزایی دو پیک بالادست و پایین دست جلوگیری کردند.

سخنگوی صنعت آب ایران نقش دیگر سدها را پیک زایی در سیلاب خواند و گفت: چه به دلیل حجم ذخیره برای تله اندازی در سیلاب و چه به دلیل روند یابی مخزن یا عملکرد مخزن، وقتی یک سیل با شدت زیاد در یک رودخانه تنگ حرکت می کند؛ وقتی یکباره در محدوده پهن به اسم مخزن سد وارد می شود، فرصتی برای مستهلک شدن می یابد.

وی عنوان کرد: دبی ورودی به سد کهیر در بارش های اخیر 9300 مترمکعب در ثانیه بود که در لحظه خروج به 1500 تا 1800 مترمکعب در ثانیه کاهش پیدا کرد. در سد زیردان نیز دبی ورودی از 2100 مترمکعب در ثانیه به 650 مترمکعب در ثانیه کاهش پیدا کرده است. یعنی از شدت پیک زایی سیلاب کاسته و مانع تداخل سیلاب های بالادست و پایین دست شد.

بزرگ زاده حاصل این مدیریت را در جلوگیری از تلفات انسانی موثر دانست و بیان داشت: اگر این زیرساخت ها نبود با یک فاجعه روبرو بودیم. در سیلاب گونو که در خرداد 86 در سیستان و بلوچستان رخ داد، 112 نفر جان باختند. در جبهه بارشی اخیر که در ایران و کشورهای همسایه رخ داد، با وجود حجم بارشی یکسان شاهد بودیم که حتی در شهرهای مدرنی مانند دبی تعدادی کشته شدند و خدمات شهری به مدت چند روز مختل شد. این مسیله نشانگر آن است که زیرساخت ها و مدیریت بهره برداری از سدها در ایران نقش خود را به درستی ایفا کردند.

سخنگوی صنعت آب کشور، دلیل ماندگاری آب در منطقه دشتیاری بعد  از بازگشایی سد بالادست را پست بودن ارتفاع زمین این منطقه عنوان کرد و گفت: به همین دلیل هدایت سیلاب ها به آن ناحیه انجام می شود. رفع مشکلات دشتیاری نیازمند بازنگری در مبانی شهرسازی در بلندمدت است. 

223223

وعده سخنگوی صنعت آب برای سیستان و بلوچستان/سدها لبریز شدند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وعده سخنگوی صنعت آب برای سیستان و بلوچستان/سدها لبریز شدند" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وعده سخنگوی صنعت آب برای سیستان و بلوچستان/سدها لبریز شدند"، کلیک کنید.