پول عربستان برای ابرپروژه ها کم آمد

پول عربستان برای ابرپروژه ها کم آمد

به گزارش گزارشگر آی تی، عربستان سعودی با اجرای پروژه چشم انداز جاه طلبانه خود به دنبال تنوع بخشیدن به اقتصاد خود، دور از سوخت های فسیلی و تبدیل شدن به یک قطب جهانی برای گردشگری، فناوری و نوآوری است.

وال استریت ژورنال گزارش داده است این کشور برای کمک به تامین مالی مجموعه ای از پروژه های بزرگ خود، از جمله کلان شهر بیابانی 500 میلیارد دلاری نیوم، وام دریافت می کند و ظاهرا درآمدهای نفتی کفاف منابع مالی این پروژه ها را نمی دهد.

صندوق ثروت دولتی عربستان بودجه ای را برای پروژه های عظیم درنظر گرفته است که تخمین زده می شود به ده ها میلیارد دلار برای هر پروژه برسد. با این حال، وجه نقد صندوق به پایین ترین سطح خود از ماه دسامبر 2020 کاهش یافته است و اکنون حدود 15 میلیارد دلار در اختیار دارد.

به گزارش گزارشگر آی تی، بر این اساس، عربستان برای نخستین بار در سال های اخیر به استقراض روی آورده است تا منابع مالی خود را افزایش دهد و همچنین سهام بیشتری را در شرکت نفت دولتی آرامکو بفروشد.

«تیم کالن»، یکی از همکاران مهمان در اندیشکده موسسه کشورهای عرب خلیج فارس در واشنگتن، به وال استریت ژورنال گفت: «تعداد کارهایی که در اینجا انجام می شود حیرت آور است. ممکن است عربستان سعودی تا سال 2030 به جمع آوری 270 میلیارد دلار دیگر برای صندوق سرمایه گذاری عمومی نیاز داشته باشد. این احتمالاً مستلزم استقراض بیشتر و همچنین استفاده از ذخایر ارز خارجی مورد استفاده برای پیوند ریال سعودی با دلار است.»

به عنوان بخشی از چشم انداز 2030، عربستان سعودی در میان طیف عظیمی از پروژه ها، 62 میلیارد دلار برای توسعه شهر باستانی دیریه، 23.6 میلیارد دلار برای توسعه یک اقامتگاه زیست محیطی لوکس دریای سرخ و 5 میلیارد دلار برای تبدیل سکوی نفتی خلیج فارس به یک اقامتگاه گردشگری ماجراجویانه اختصاص داده است.

طبق گزارش بلومبرگ، دولت عربستان سعودی در ماه ژانویه 12 میلیارد دلار از طریق فروش اوراق قرضه، جمع آوری کرد، در حالی که صندوق ثروت ملی عربستان اوراق قرضه به ارزش 5 میلیارد دلار را هفته بعد از آن فروخت. تخمین زده می شود فروش یک درصد دیگر از سهام آرامکو می تواند حدود 20 میلیارد دلار در اختیار عربستان قرار دهد.

صندوق بین المللی پول در ماه اکتبر 2023 اعلام کرد که سعودی ها برای تامین هزینه های خود به نفتی حدود 86 دلار در هر بشکه نیاز دارند. طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده، نفت خام برنت، معیار جهانی، در سال گذشته به طور متوسط 83 دلار در هر بشکه بود که به شدت کمتر از 101 دلار در سال 2022 است.

«کارن یانگ»، کارشناس ارشد در موسسه خاورمیانه معتقد است که احتمالا برخی از پروژه های چشم انداز 2023 عربستان به دلیل مشکلات مالی در سال های آینده کوچک یا متوقف شوند.

براساس آنچه تاکنون در رسانه ها منتشر شده است، «نیوم» در شمال غربی عربستان سعودی واقع شده است و مساحتی در حدود 26 هزار و 500 کیلومتر مربع را در بر می گیرد. این منطقه که از جنوب به دریای سرخ و از غرب به خلیج عقبه محدود شده است، در امتداد سواحل شامل 500 کیلومتر خط ساحلی و 41 جزیره و تپه های بیابانی و کوه های پوشیده از برف گسترش می یابد.

زمانی که ابرپروژه نیوم به طور کامل تحقق یابد، این شهر میزبان 10 منطقه مختلف خواهد بود. تاکنون تنها چهار مورد از این مناطق به صورت رسمی اعلام شده است.

«سنداله»، نخستین مقصدی خواهد بود که در این کلان شهر به روی گردشگران باز می شود. این مقصد جزیره ای لوکس با مساحتی بالغ بر 840 هزار متر مربع در دریای سرخ، تمرکز زیادی بر حفظ زیبایی های طبیعی اطراف خود خواهد داشت که بیشتر آن ها دست نخورده و بکر هستند.

منطقه بعدی «تروجنا» نام دارد که در کوه های نیوم، بخشی از مرتفع ترین رشته کوه های عربستان سعودی قرار دارد. این نخستین مقصد مهم اسکی در فضای باز در میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس خواهد بود.

این مقصد گردشگری کوهستانی که به شش منطقه مختلف تقسیم شده است، دارای امکاناتی برای اسکی بازان حرفه ای و آماتور خواهد بود که مسیرهایی با دشواری های متفاوت در سراسر قله های آن، که ارتفاع برخی از آن ها تا 2600 متر از سطح دریا می رسد، خواهد داشت.

اگزاگون (8 ضلعی) جنبه جدی کلان شهر نیوم است که در واقع بزرگترین مجتمع صنعتی شناور جهان را در خود جای می دهد و در گوشه جنوب غربی این مقصد در دریای سرخ و نزدیک به کانال سویز واقع شده است که آن را به موقعیتی فوق العاده برای تجارت تبدیل می کند.

در نهایت، منطقه «لاین» قرار دارد که شاید بیشترین بحث ها درباره منطقه نیوم را به خود اختصاص می دهد. این شهرِ بدون خودرو 170 کیلومتر در میان صحرا امتداد دارد، اما عرض آن تنها 200 متر است. لاین که در یک نمای آینه ای طراحی شده برای انعکاس محیط بکر محصور شده است که در نهایت، میزبان 9 میلیون نفر خواهد بود.

گردشگری در واقع ستون «چشم انداز 2030» عربستان است که طرحی بلندپروازانه برای مدرن کردن و تنوع بخشیدن به اقتصاد عربستان و کاهش وابستگی آن به نفت است که توسط محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در سال 2016 از آن رونمایی شد.

بر اساس اعلام سازمان جهانی گردشگری عربستان سعودی در سال 2023 در مجموع میزبان حدود 27 میلیون گردشگر خارجی بوده و از حیث رشد گردشگری در مقایسه با سال 2019 (پیش از همه گیری کرونا) در رتبه نخست جهان قرار دارد.

310310

پول عربستان برای ابرپروژه ها کم آمد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پول عربستان برای ابرپروژه ها کم آمد" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پول عربستان برای ابرپروژه ها کم آمد"، کلیک کنید.