پیش‌بینی مهم یک اقتصاددان درباره نرخ ارز در بازار/ مسیر قیمت دلار تا پایان سال مشخص شد

پیش‌بینی مهم یک اقتصاددان درباره نرخ ارز در بازار/ مسیر قیمت دلار تا پایان سال مشخص شد

به گزارش خبرگزاری گزارشگر آی تی، رویه بازار ارز به تعبیر کارشناسان اقتصادی از متغیرهای اقتصادی پیروی می‌کند و در بند رویدادهای سیاسی نیست. علی طباطبایی، کارشناس اقتصادی، معتقد است به دلیل اینکه بودجه ۱۴۰۳ بسته شده و کسری هم دارد، نمی‌توان افتی برای دلار متصور بود.

موضوع برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در خرداد و هفته‌های ابتدایی تیر به‌ عنوان عامل بازدارنده برای جهش قیمت‌ در بازارهای مالی عمل کرد. با مشخص شدن نتیجه انتخابات و پیروزی نامزد میانه‌رو، دلار به کریدور پنجم برگشت، اما در این محدوده کمتر از چند ساعت دوام داشت و بار دیگر در کریدور ششم معامله شد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند، دلار به‌ عنوان لیدر اصلی تعیین قیمت در سایر بازارها به اخبار و رویدادهای سیاسی واکنش عمیق و بلندمدتی نشان نمی‌دهد و از متغیرهای اقتصادی پیروی می‌کند.

دلار ارزان نمی‌شود

در همین راستا علی طباطبایی، کارشناس اقتصادی، در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز در خصوص روند قیمت دلار در هفته‌های پیش رو با تکیه بر مشخص شدن نتیجه انتخابات گفت: «در موضوع دلار و طلا با تکیه بر رویدادهای سیاسی، افت قیمت شدیدی نخواهیم داشت. تنها تاثیری که بازارهای مالی می‌توانند از انتخاب رئیس‌جمهوری جدید بگیرند این است که قیمت‌ها با شیب ملایم‌تر، روند صعودی در کوتاه‌مدت طی کنند.»

او در خصوص رویه قیمت دلار در بلندمدت اظهار کرد: «با توجه به بسته شدن بودجه ۱۴۰۳ در دولت سیزدهم، در بلندمدت و تا پایان بودجه امسال روند صعودی اسکناس آمریکایی را شاهد خواهیم بود.»

طباطبایی به افزایش قیمت دلار، افزایش نقدینگی و طبعاً افزایش قیمت طلا در بلندمدت اشاره کرد و افزود: «شاید بتوان گفت تاثیری که انتخابات اخیر بر بازارهای مالی می‌گذارد این است که در کوتاه‌مدت صعود قیمت‌ها با شیب ملایم‌تری رخ می‌دهد.»

امیدواری‌ای که نتیجه انتخابات ایجاد کرده، ریتم قیمت‌ها را تعدیل می‌کند

این کارشناس بازارهای مالی به کف و سقف اسکناس دلار تا پایان سال جاری اشاره کرد و توضیح داد: «پله‌های پایانی کریدور پنجم و نیمه کریدور هشتم را می‌توان کف و سقف قیمت دلار تا پایان امسال در نظر گرفت. با توجه به امیدواری‌ای که انتخابات اخیر در جامعه نسبت به بهبود اوضاع اقتصادی به وجود آورده، شاید ریتم صعودی قیمت‌ها مقداری تعدیل شود.»

طباطبایی ادامه داد:‌«قیمت دلار به نقدینگی و کسری سالانه موجود در بودجه بستگی دارد؛ بودجه ۱۴۰۳ بسته شده و تغییر رویه و جبران کسری بودجه ۱۴۰۳ از دست این دولت خارج است؛ بنابراین برای دلار روند کاهشی پیش‌بینی نمی‌کنم.»

۲۲۳۲۲۵

پیش‌بینی مهم یک اقتصاددان درباره نرخ ارز در بازار/ مسیر قیمت دلار تا پایان سال مشخص شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پیش‌بینی مهم یک اقتصاددان درباره نرخ ارز در بازار/ مسیر قیمت دلار تا پایان سال مشخص شد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پیش‌بینی مهم یک اقتصاددان درباره نرخ ارز در بازار/ مسیر قیمت دلار تا پایان سال مشخص شد"، کلیک کنید.