چرا در دیدارهای خانوادگی عصبی هستیم؟

زینب کامرانی: اگر فکر دیدن خانواده باعث می شود دل شما از اضطراب و استرس به هم بخورد، احتمالاً از نوعی اضطراب اجتماعی رنج می برید. اگر فرد به ویژه در رویدادهای اجتماعی بزرگ، به شدت احساس اضطراب، استرس یا ناراحتی می کند، این اختلالی است که در آن از تعامل با دیگران اجتناب می کند. ممکن است علایم اضطراب مانند: افزایش ضربان قلب، تعرق مفرط، تنفس دشوار، احساس تهوع یا استفراغ، اسهال و ناراحتی معده و فشارعضلانی داشته باشد که در موارد شدید، ممکن است منجر به از دست دادن هوشیاری شود.

در حالی که ناراحتی های گاه به گاه در موقعیت های اجتماعی طبیعی است، اما زمانی که فرد را از انجام مسیولیت های معمول خود باز می دارد، مشکل محسوب می شود. طبق گزارش موسسه ملی سلامت روان ایالات متحده، این احساسات می تواند به طرق مختلف ظاهر شود، اما در ذات و ماهیت آن، اضطراب اجتماعی ناشی از ترس یا نگرانی است که ممکن است توسط دیگران مورد قضاوت و کنترل قرار گرفته یا دچار شرمساری شود.

چرا در دیدارهای خانوادگی عصبی هستیم؟

از مکالمات کوچک گرفته تا بحث های عمیق، تعاملات شخصی با اعضای خانواده در رویدادهای خاص می تواند استرس زیادی را بر اعصاب و ذهن یک فرد مبتلا به اضطراب اجتماعی وارد کند، بعلاوه می تواند به عنوان یادآوری باشد که شاید در این مرحله از زندگی خود دقیقاً جایی که می خواهید باشید نیستید و از رویارویی با خانواده تان در مورد آن خجالت می کشید.

از آنجایی که در هر خانواده تاریخچه عمیقی از رویدادها و پویایی ها وجود دارد، هنگام ملاقات مجدد با آنها به دلایل بی شماری احساس اضطراب می کنید، بسته به هر مورد متفاوت است، زیرا حتی داشتن سابقه منفی تنها با یک عضو خانواده ممکن است قبل از هر گردهمایی خانوادگی شما را در معرض اضطراب قرار دهد.

چگونه با مشکل درست برخورد کنیم؟

کارشناسان روانشناسی و روابط توصیه می کنند که خودتان را در تنگنا قرارندهید زیرا از رفتن به رویداد خانوادگی راضی نیستید. مضافاً اینکه مهم است به یاد داشته باشید که به آنها اهمیت می دهید و دوست دارید، اما احساسات پیچیده ای نیز دارید.

شاید شما فردی درونگرا هستید و از مکالمات کوتاه خوشتان نمی آید. یا از صحبت کردن در مورد چیزهایی که به نفع شما نیستند، مانند سیاست یا ورزش، احساس نارضایتی می کنید.

علاوه بر این، برای بسیاری از مردم، شرکت در یک جمع خانوادگی به معنای ایفای نقش خاصی است که چه بسا عمق وجود شما را بیان نمی کند و مانع از این می شود که خودتان باشید یا احساس راحتی کنید.

بنابراین، به عنوان اولین گام برای مقابله با مشکل، لازم است درک کنید که این احساسات طبیعی هستند، زیرا لزوماً همه افراد احساس نزدیکی و آشنایی کامل با نزدیکان خود ندارند و این بدان معنا نیست که شما از مشکلی رنج می برید یا خانواده شما نیز از مشکل خاصی رنج می برند. پس از آن، باید آگاهانه با مشکل برخورد کنید تا زندگیتان را درگیر نکند، به شرح زیر:

چرا در دیدارهای خانوادگی عصبی هستیم؟

قبل از حضور در جمع های خانوادگی برنامه ریزی کنید

یکی از بهترین راهکارها برای مقابله با اختلال اضطراب اجتماعی در جمع های خانوادگی، داشتن برنامه است. این کار با تهیه لیستی از اشیاء و افرادی انجام می شود که باید از آنها دوری کنید تا از قرار گرفتن در یک موقعیت ناراحت کننده محافظت کنید. همچنین می توانید فهرستی از موضوعاتی را بنویسید که از صحبت کردن در مورد آنها احساس راحتی می کنید.

مکانی را برای استراحت و شارژ مجدد انرژی برگزینید

زمانی که در جمع های خانوادگی فشار روحی را احساس می کنید، مکان جایگزینی را به دور از تعاملات اجتماعی اختیار کرده و تدابیر احتیاطی را اتخاذ کنید. در آنجا می توانید کمی زمان بگذارید تا خودتان را جمع کنید و بدون دخالت کسی احساس آرامش کنید.

نظرات منفی را نادیده بگیرید

بسیاری از ما حداقل یکی از اعضای خانواده خود را داریم که دوست دارد از اطرافیانش انتقاد کند. اگرچه این یک اشتباه از سوی آنها است، اما شما نمی توانید اعمال دیگران را کنترل کنید. نکته کلیدی در اینجا این است که نظرات منفی را خیلی جدی نگیرید و سعی کنید آنها را نادیده بگیرید.

زیاد فکر نکنید

افرادی که از اضطراب اجتماعی رنج می برند، به گونه ای به موقعیت فکر می کنند که ممکن است ترس آنها را دو چندان کند. پس سناریوهای منفی را در ذهن خود ایجاد نکنید. هر چه مثبت تر باشید، بهتر است.

چرا در دیدارهای خانوادگی عصبی هستیم؟

مکالمات کوتاه بهترین دوست شماست

مکالمات کوتاه ممکن است ناخوشایند باشد، اما در موقعیت های اجتماعی، افرادی که دوستان نزدیک شما نیستند، تمرین خوبی است. مکالمات کوتاه راه بسیار خوبی برای آشنایی دوباره با یکی از اعضای خانواده است که مدتی است ندیده اید یا فردی که می خواهید بیشتر با او آشنا شوید.

در مورد چیزهایی که از آنها لذت می برید صحبت کنید

وقتی در مورد چیزی که از آن لذت می برید صحبت می کنید، مقابله با اضطراب اجتماعی در جمع های خانوادگی آسان تر می شود. این موضوعات می تواند حیوان خانگی، همسرتان یا حتی فیلمی که اخیراً تماشا کرده اید، باشد.

محدودیت های سختی را تعیین کنید

بسیاری از ما، اقوام کنجکاوی داریم که سوالات شخصی زیادی از فرد می پرسند. اگر در موقعیتی با یکی از عزیزان تان قرار گرفتید که خیلی سرزده است، موظف نیستید به سوالات او پاسخ دهید. مودبانه مکالمه را به سمت دیگری هدایت کنید یا مودبانه بگویید که ترجیح می دهید پاسخ ندهید.

منبع: الجزیره

47232

چرا در دیدارهای خانوادگی عصبی هستیم؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چرا در دیدارهای خانوادگی عصبی هستیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چرا در دیدارهای خانوادگی عصبی هستیم؟"، کلیک کنید.