کاشت یک میلیارد درخت ظرفیت نهالستان ها را به 100 درصد رساند

کاشت یک میلیارد درخت ظرفیت نهالستان ها را به 100 درصد رساند

به گزارش خبرگزاری گزارشگر آی تی استان سمنان ،محمدعلی نیکبخت، وزیر جهاد کشاورزی با حضور در نهالستان شهید عموزاده اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اظهار کرد: مسیر اجرای این طرح راهی بی بازگشت است، چون مطالبه مردمی و حاکمیتی است.
وی با اشاره به اقلیم کشور افزود: متوسط بارندگی و طبیعت خشک و نیمه خشک ایران، لزوم اجرای چنین طرحی را دو چندان می کند، به طوری که مجریان طرح با کشت گونه های سازگار با مناطق مختلف کشور و مقاوم به کم آبی، با ایجاد فضای سبز از منابع موجود، به نفع طبیعت بیشترین بهره را به وجود می آورند.
نیکبخت با یادآوری وضعیت قبلی نهالستان های کشور گفت: پیش از این اغلب نهالستان ها تعطیل و متروکه بود و از 30 درصد ظرفیت موجود استفاده می شد که با اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت در حال حاضر 100 درصد ظرفیت نهالستان ها مورد بهره برداری قرار گرفته است.
وی در ادامه تصریح کرد: طرح های آبخیزداری و آبخوان داری از جمله طرح جامع آبخیزداری و طرح های کوچک تامین آب، به نوعی مکمل و پشتوانه ی طرح کاشت یک میلیارد درخت است که باید در هیات دولت و مجلس شورای اسلامی نسبت به تامین اعتبار آن توجه بیشتری شود. بنابراین در کنار نگاه بزرگ به طرح کاشت یک میلیارد درخت، به آبخیزداری و آبخوان داری به عنوان نگهدار و پشتیبان ایجاد فضای سبز هم باید نگاه جامع داشت.
وی اقتصادی بودن را یکی از عوامل جذب مشارکت مردمی در اجرای طرح برشمرد و گفت: هم در تولید نهال و هم کاشت و برداشت باید این طرح برای مردم سودآور باشد.
وزیر جهاد کشاورزی بر مشارکت فعال سازمان بسیج مردمی در ادامه اجرای طرح تاکید کرد و به کارگیری توان نهاده های دولتی، سازمان های مردم نهاد، شرکت ها و موسسات زیر مجموعه وزارت را خواستار شد.
لازم است بدانید در این بازدید مهندس سید حسن میرعماد مدیر کل حوزه ریاست، بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، مهندس محمدرضا قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی سمنان و جعفرمرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان وزیر جهاد کشاورزی را در این بازدید همراهی کردند.

اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان(سبزاندیشان), [18.04.24 19:50]طرح آبخیز تا جالیز بزرگترین طرح وزارت جهاد کشاورزی از نظر حجم اعتبار و سطح زیر پوشش کشوری است
محمد علی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی در قالب سفر دوم رییس جمهور و اعضای هیات دولت به استان سمنان، وارد شهرستان سمنان جهت بازدید از نهالستان شهید عموزاده اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان شد.
محمد علی نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران عنوان کرد: قراردادهای آبخیزداری و احیای قنوات ، طرح آبخیز تا جالیز بزرگترین طرح وزارت جهاد کشاورزی از نظر حجم اعتبار و سطح زیر پوشش کشوری است که دغدغه ها در خصوص آبخیزداری و مطالبات رهبر معظم انقلاب در موضوع آب را برطرف می کند.
مقام عالی وزارت گفت: با توجه به برخی پیشرفت ها در اجرای این طرح ملی و لزوم تخصیص اعتبارات پیشنهادهایی مبنی بر اختصاص اعتبار از ردیف های تملکی در منابع عمرانی کشور کرده ایم تا در اجرای پروژه های مرتبط با قنات و آبخیزداری استفاده شود لذا از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز می خواهیم حامی ما در اجرای این پروژه بزرگ ملی باشند.
وی با تاکید بر لزوم مشارکت مردمی در اجرای بهینه طرح، یادآور شد: این طرح از موضوعات اساسی و مهم برای آب و خاک کشور است که به خصوص در مراحل اجرایی و عملیاتی آن نیازمند حضور پرشور و مشارکت بالای مردمی هستیم تا اجرایی موفق از این الگو را در توسعه پایدار کشاورزی کشور شاهد باشیم.
وزیر جهادکشاورزی خاطرنشان کرد: در دو موضوع آب و خاک عقب ماندگی زیادی در عرصه های اجرایی داریم؛ اگر در هر مقوله ای از حوزه های آبخیزداری ورود کنیم موضوع تولید آب و جلوگیری از فرسایش خاک مطرح است، بنابراین با هزینه کرد در حوزه آبخیزداری، می توان 500 مترمکعب در سال آب ذخیره کرد که کاری مناسب در جهت تامین آب برای تولید است.
وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: با عنایت به این که شاهد اجرای گسترده و هماهنگ طرح در سطح کشور و همه استان ها خواهیم بود، برپایی نشست های مستمر ضروری است، در خصوص تخصیص اعتبار نیز اقدامات لازم انجام شده و موانع نیز قطعا برطرف خواهد شد لذا انتظار داریم با جدیت و قاطعیت مرحله به مرحله طرح پیگیری و عملیاتی شود.
وی در پایان با اشاره به توجه ویژه رهبر معظم انقلاب به موضوع آب، گفت: با توجه به عنایت ویژه مقام معظم رهبری در موضوع آب، در تلاش هستیم پس از تایید رییس جمهور در خصوص منابع و اجرا، همه مطالبات را محقق و به سرانجام برسانیم .
لازم است بدانید در این بازدید مهندس سید حسن میرعماد مدیر کل حوزه ریاست، بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، مهندس محمدرضا قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی سمنان و جعفرمرادی حقیقی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان وزیر جهاد کشاورزی را در این بازدید همراهی کردند .

46

کاشت یک میلیارد درخت ظرفیت نهالستان ها را به 100 درصد رساند

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کاشت یک میلیارد درخت ظرفیت نهالستان ها را به 100 درصد رساند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کاشت یک میلیارد درخت ظرفیت نهالستان ها را به 100 درصد رساند"، کلیک کنید.