کمبود استاد پرستاری در کشور

کمبود استاد پرستاری در کشور

رییس شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: نسبت استاد به دانشجو در رشته پرستاری در کشور از میزان یک به دوازدهم در برنامه توسعه ششم فاصله جدی دارد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری گزارشگر آی تی، وحید زمان زاده، در جلسه شورای عالی نظام پرستاری با بیان اینکه نسبت استاد به دانشجو در رشته پرستاری به طور جدی با استاندارد فاصله دارد، اظهار کرد: طبق برنامه توسعه ششم این نسبت باید به یک به دهم تا دوازدهم می رسید که عملی نشده و از اهداف مندرج در برنامه توسعه ششم نیز فاصله داریم.

وی افزود: این موضوع آسیب زیادی به آموزش دانشجویان پرستاری وارد می کند. فشار های غیر کارشناسی برای توسعه موسسات آموزشی بدون داشتن شرایط احراز از نظر نیروی انسانی، سالیان سال است در پرستاری مطرح و ادامه دار است.

زمان زاده بیان کرد: در چارت معاونت آموزشی وزارت بهداشت، بورد پرستاری ذیل دبیرخانه آموزش علوم پایه پزشکی است در حالی که جنس کار آنها بالینی است؛ لذا با توجه به وجود 210 موسسه آموزشی تربیت کننده پرستاری در کشور، نگاه ویژه ای باید برای تاسیس دبیرخانه علوم مراقبت پرستاری صورت بگیرد. پیشنهاداتی در این راستا ارایه شده، اما نتیجه اثربخشی دریافت نشده است.

وی گفت: در حال حاضر در کلانشهر تهران یک استادیار پرستاری حدود 20 میلیون تومان حقوق دریافت می کند، در حالی که تنها اجاره مسکن در پایتخت بسیار بالاتر از این میزان حقوق است؛ بنابراین همانند پرستاران، اعضای هیات علمی پرستاری نیز تحت فشار هستند. اعضای هیات علمی پرستاری در برخی از دانشکده های پرستاری، دو تا سه برابر موظفی خود خدمات ارایه می دهند و این امر نتیجه ای جز فرسودگی شغلی زودهنگام نخواهد داشت.

زمان زاده افزود: با همت معاونت پرستاری وزارت بهداشت و همکاری سازمان نظام پرستاری، لایحه حقوق مادی و معنوی پرستاران تدوین و ارایه شده است که در صورت تصویب، امیدواریم مشکلات اساتید پرستاری نیز مرتفع شود.

کمبود استاد پرستاری در کشور

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کمبود استاد پرستاری در کشور" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کمبود استاد پرستاری در کشور"، کلیک کنید.