گروسی: ایران به بازرسان آژانس اجازه دسترسی بدهد

گروسی: ایران به بازرسان آژانس اجازه دسترسی بدهد

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی رافایل گروسی به رغم تصویب قطعنامه علیه ایران در نشست اخیر شورای حکام آژانس مدعی شد که این نهاد سیاست ضد ایرانی را دنبال نمی کند و درخواست برای همکاری تهران را تکرار کرد.

به گزارش گروه سیاست خبرگزاری علم و فناوری گزارشگر آی تی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی رافایل گروسی در مصاحبه امروز با رسانه روسی ایزوستیا گفت که برجام در حال حاضر معنای واقعی ندارد، زیرا در واقعیت کسی آن را دنبال نمی کند.

گروسی گفت معتقدم باید به دیپلماسی بازگردیم. برجام را داشتیم، اما اکنون فقط یک توافق روی کاغذ است که هیچ کس به آن پایبند نیست.

وی افزود تلاش هایی اینجا در وین برای احیای آن (برجام) بوده، اما متاسفانه با وجود نزدیک شدن به موفقیت، به دلایلی که برای من روشن نیست، زیرا مستقیم در این روند نبودم، به جایی نرسیدند. جای تعجب نیست که آمریکا و ایران یکدیگر را به خاطر این شکست مقصر می دانند.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین بدون در نظر گرفتن همکاری های ایران با این نهاد، گفت که ایران باید به منظور دستیابی به توافق جدید اجازه دهد که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تاسیساتش دسترسی داشته باشند.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اخیراً بر مبنای همین ادعاها، بیانیه ای ضد ایرانی را تصویب کرد که در آن از ایران خواسته شده همکاری با این نهاد بین المللی را افزایش دهد.

یک هفته بعد از آن، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که جمهوری اسلامی ایران آژانس اتمی را از توسعه توانمندی های هسته ای خود مطلع کرده که تروییکای اروپایی این اقدام را واکنش تهران به قطعنامه ضد ایرانی خواندند و بیانیه ای در محکومیت آن منتشر کردند.

وزارت امور خارجه ایران ضمن پوچ و بی اعتبار خواندن و محکوم کردن بیانیه سه کشور اروپایی، تاکید کرد: فعالیت های صلح آمیز هسته ای ایران واکنشی نیست و بر اساس برنامه توسعه ملی هسته ای و در چارچوب حقوق و تعهدات بین المللی استمرار خواهد داشت.

گروسی: ایران به بازرسان آژانس اجازه دسترسی بدهد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گروسی: ایران به بازرسان آژانس اجازه دسترسی بدهد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گروسی: ایران به بازرسان آژانس اجازه دسترسی بدهد"، کلیک کنید.